Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Inwestycja światłowodowa z środków prywatnych operatora przy okazji tych z KPO - wątpliwości/pytania

ROZWIĄZANE

Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 6
  • 20
  • 0

Inwestycja światłowodowa z środków prywatnych operatora przy okazji tych z KPO - wątpliwości/pytania

Cześć,
To mój pierwszy post tutaj i od razu interesowny, ale nie wiem już jak i gdzie zdobyć te informacje. Z góry dzięki za wyrozumiałość.

 

Na mapie internet.gov.pl mój dom jest zaznaczony jako "inwestycja planowana ze środków prywatnych"
- medium transmisyjne: światłowodowe
- rodzaj usługi: hurtowa
- maksymalna przepustowość (downlink): 1000 Mb/s
- planowany termin rozpoczęcia świadczenia usług: 31.12.2024
- status: w realizacji

 

1. Czy usługa hurtowa oznacza, ze zakopią mi światłowód w granicy działaki ('pod płotem') w miejscu gdzie razem ustalimy?
2. Zakopią go tylko na początku drogi dojazdowej do mnie, bo to droga prywatna (wielu współwłaścicieli)?
3. Jak nie mieliście podobnej sytuacji to gdzie mogę takie informacje uzyskać? Inaczej niż list tradycyjny do Skierniewic.

 

PS
Nazwa Operatora jest ukryta na internet.gov.pl, ale Orange będzie przekopywał praktycznie całą miejscowość z KPO.
Zakładam, że szansa, że to inny chętny operator to wykonania na swój koszt tej usługi hurtowej jest zerowa.

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2572
  • 9220
  • 46

Inwestycja światłowodowa z środków prywatnych operatora przy okazji tych z KPO - wątpliwości/pytani

@TBwit5 To ok. Jeśli ŚI mają Twój adres w swoich planach to szanse na neta są duże. Teraz tylko musisz czekać kiedy rozpoczną prace na ulicy.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

14 ODPOW. 14

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13255
  • 54376
  • 637

Inwestycja światłowodowa z środków prywatnych operatora przy okazji tych z KPO - wątpliwości/pytani

@ Na etapie inwestycji, tak. Projekt może opiewać na doprowadzenie orurowania do granicy posesji, bądź do samej linii zabudowań (wszystko zależy od projektanta i budżetu, oraz sytuacji na posesji-dom w ostrej granicy lub blisko ogrodzenia). Później w czasie instalacji będą wykonywane instalacje do budynku w zależności od tego, co zostanie zrobione na etapie inwestycji.

Takich informacji zależnie od tego czy zostawią w drodze, czy do posesji dociągną osobno każdemu potencjalnemu klientowi raczej tak wcześnie nie uzyskasz...Dopiero na etapie wykonania (skoro to przyłącza doziemne, będziesz widział początek prac) ustalisz to z wykonawcą i myślę, że może się okazać elastyczny, aby skłonić się ku Twoim sugestiom i chęci współpracy. Możesz zaproponować, współdziałanie w zakresie wykonania np przyłącza do domu w określonych ramach (jedno kopanie), aby instalatorzy mieli z górki, a Ty spokojnie będziesz mógł współdecydować gdzie i jak to będzie przebiegało poza projektem, na etapie instalacji. Skierniewice na tym etapie niewiele odpowiedzą konkretnie...

 


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 6
  • 20
  • 0

Inwestycja światłowodowa z środków prywatnych operatora przy okazji tych z KPO - wątpliwości/pytani

OK, czyli czekać do wiosny, lata jak być może zaczną kopać.

Raczej nie liczę, że mi od razu zrobią coś na posesji (bardziej zastanawiałem się dokąd "sięgnie hurtowa" ale to już wyjaśniłeś). Bo skoro nie załapałem się na inwestycje z KPO i jestem oznaczony, że zrobią mi tylko hurtową za własną kasę to ewentualna detaliczna to zupełnie osobna sprawa, osobna umowa, pewnie finansowana przeze mnie dodatkowo. Czy to prawidłowe rozumowanie?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13255
  • 54376
  • 637

Inwestycja światłowodowa z środków prywatnych operatora przy okazji tych z KPO - wątpliwości/pytani

@ Wszystko zależy od projektu. Wiem, że czasem nie chcą kopać w drodze prywatnej, a czasem wręcz wolą...bo to mniej uzgodnień i kwestia kilku podpisów na usłużności drogi/gruntu.

Przyłączenie obejmuje również instalacje do budynku, więc czasem lepiej to zrobić podczas inwestycji niż później za pieniądze własne operatora. Taniej wychodzi z dofinansowaniem (tym bardziej jak kopią doziemnie). Stąd moje zdanie jest takie, pozwól zacząć inwestycję i koniecznie śledź jej przebieg w terenie wypytując ekipy, które będą już działać na podstawie zatwierdzonych do realizacji planów.

Uważam, że zawsze coś wynegocjujesz z technikami wykonującymi przyłącza. Musisz ich najpierw złapać i przekonać do pomocy w zakresie jak najprostszego wykonania prac, aby obie strony były zadowolone z oszczędności wynikających z wykonania prac raz a dobrze.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 2034
  • 5527
  • 184

Inwestycja światłowodowa z środków prywatnych operatora przy okazji tych z KPO - wątpliwości/pytani

Orange chyba nie buduje już sieci, jak już to firma Światłowód Inwestycje (którego Orange jest współwłaścicielem).
Jeśli jesteś ujęty w planach to kabel zostanie zakopany przy płocie. Jeśli nie ma Cię w planach to będzie ciężko, Raczej na etapie inwestycji nie wykonuje się przyłączenia do budynku, a dopiero po zawarciu umowy z konkretnym dostawcą usługi, którego Ty wybierzesz, a to z powodu rozliczeń z podwykonawcami, który ma zapłacone za wybudowanie infrastruktury zgodnie z planami i nie zrobi nic od siebie nawet o metr więcej.

Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 1280
  • 3072
  • 31

Inwestycja światłowodowa z środków prywatnych operatora przy okazji tych z KPO - wątpliwości/pytani

to inwestycja własna czy KPO? 😋


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 6
  • 20
  • 0

Inwestycja światłowodowa z środków prywatnych operatora przy okazji tych z KPO - wątpliwości/pytani

Jak pisałem w pierwszym poście jestem ujęty w planie, ale jako "inwestycja planowana ze środków prywatnych", czyli nie KPO.
Generalnie wg internet.gov.pl w mojej miejscowości jest 40parę adresów na inwestycje z KPO i jakieś 20parę adresów z środków operatora.
Jedne adresy z drugimi się przenikają (raz tak, raz tak).

Być może to Światłowód Inwestycje, nie wiem. Ale jako wykonawca przynajmniej tej części z KPO jest wskazany wprost Orange.

 

@Arti_Kn_Pl,
Czyli zakopią mi pod płotem i na tym się skończy, bo więcej projekt nie przewidzi (nie załapałem się na KPO i full instalację).
Potem pojawię się w różnych systemach, że istnieje u mnie infrastruktura hurtowa i wtedy sobie wybiorę operatora, który zechce mi doprowadzić usługę do budynku (i odpowiednio to wyceni).
Zatem jedyna wątpliwość, której pewnie tu nie rozwieję (ale może ktoś miał takie doświadczenia) to czy będę miał wpływ w którym miejscu płotu zostanie zakopany i ile zostawią naddatku światłowodu (żeby pasowało do mojego wyobrażenia przyszłej instalacji).

 

@PARANOJA, inwestycja własna operatora, tylko hurtowa.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2572
  • 9220
  • 46

Inwestycja światłowodowa z środków prywatnych operatora przy okazji tych z KPO - wątpliwości/pytani

@TBwit5 wszystko zależy od tego czy Twój adres został ujęty do realizacji. Jeśli tak to kabel zostanie doprowadzony do granicy działki czyli przysłowiowego płota. Dokładnie gdzie wybiera sobie podwykonawca jeśli projektant dokładnie nie oznaczył. Zawsze można pogadać z operatorem koparki. Jeśli natomiast adres nie jest w realizowanej puli to będzie ciężko. Pojawi się ekipa to podpytaj czy Twój dom jest w planach.


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 6
  • 20
  • 0

Inwestycja światłowodowa z środków prywatnych operatora przy okazji tych z KPO - wątpliwości/pytani

Według mapy na internet.gov.pl jestem ujęty w realizacji - dokładnie w poniższy sposób:

 

internetgovpl.JPG


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13255
  • 54376
  • 637

Inwestycja światłowodowa z środków prywatnych operatora przy okazji tych z KPO - wątpliwości/pytani

@TBwit5Projekt projektem, a co jeśli nie zgodzisz się na przyłącze w miejscu "przymusowo" ujętym w planie? Możesz...bo w tym miejscu ze rok powstanie pawilon handlowy i to uniemożliwia wykonanie tak przyłącza jak narzuca operator. Współpracowałem z różnymi wykonawcami projektów i zawsze jest elastycznie podejście do projektu. Powykonawczo można nanieść zmiany jeśli nie są znaczące, a z czymkolwiek kolidują. Nie popadajmy w szablony...