Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Światłowód w ramach POPC - jeden adres, a dwóch operatorów. Czy da się zainstalować dwie usługi?

ROZWIĄZANE

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 3
  • 13
  • 0

Światłowód w ramach POPC - jeden adres, a dwóch operatorów. Czy da się zainstalować dwie usługi?

Witam,

w ramach programu POPC moj dom jednorodzinny zostaje wlasnie podlaczany doziemnie (studzienka na dzialce) przez firme zewnetrza Nexera.

Czy jest mozliwosc podlaczenia dwoch roznych operatorow pod ten sam adres przy pomocy ich infrastruktury?

Jesli dobrze rozumiem to dom rodzinny otrzymuje jedno przylacze i tylko jeden operator w danym momencie moze swiadczyc usluge pod danym adresem?

Chcialbym miec dwie uslugi z roznymi operatorami (dwa polaczenia, dwa rotuery itd.) Czy jest to mozliwe?

Z tego co czytalem to moze chodzic tez o dorejonizacje jednak u mnie na dzialce ta studzienka bedzie i jedna usluga bedzie mozliwa jednak nie wiem czy jest mozliwosc na dwoch operatorow.

 

 

 

___________________

*Doprecyzowałem nazwę tematu - moderator Wojciech.

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5432
  • 17884
  • 186

Światłowód w ramach POPC - jeden adres, a dwóch operatorów. Czy da się zainstalować dwie usługi?

@lethzik  wszystko zależy od tego czy światłowód który jest doprowadzony do Twojego domu jest jedno, czy dwuwłóknowy... U mnie sieć budowała inna firma, także w ramach POPC, po jakiś czasie "sprawdziłem" czy można podłączyć usługi od innego dostawcy. Okazało się, że tak, kabel doprowadzony do mojego domu miał dwa włókna i przez jakiś czas korzystałem z usługi dostępu do Internetu od dwóch dostawców. 

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

14 ODPOW. 14

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5432
  • 17884
  • 186

Światłowód w ramach POPC - jeden adres, a dwóch operatorów. Czy da się zainstalować dwie usługi?

@lethzik  wszystko zależy od tego czy światłowód który jest doprowadzony do Twojego domu jest jedno, czy dwuwłóknowy... U mnie sieć budowała inna firma, także w ramach POPC, po jakiś czasie "sprawdziłem" czy można podłączyć usługi od innego dostawcy. Okazało się, że tak, kabel doprowadzony do mojego domu miał dwa włókna i przez jakiś czas korzystałem z usługi dostępu do Internetu od dwóch dostawców. 


Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 2425
  • 10059
  • 86

Światłowód w ramach POPC - jeden adres, a dwóch operatorów. Czy da się zainstalować dwie usługi?

Cześć @lethzik 

Wydaje mi się że jest to możliwe. Zapoznaj się z tym tematem co jest na forum Nasz Orange w 2022 roku o tematyce Światłowód - kilka światłowodów https://nasz.orange.pl/t5/Internet-domowy/%C5%9Awiat%C5%82ow%C3%B3d-kilka-%C5%9Bwiat%C5%82owod%C3%B3... Zerknij do tego tematu i przeczytaj ten temat

Dokładnie tak jak pisze @Misiek62 

Pozdrawiam 🙂


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5432
  • 17884
  • 186

Światłowód w ramach POPC - jeden adres, a dwóch operatorów. Czy da się zainstalować dwie usługi?

W temacie, który przywołał @Pablo5  pisałem o tym samym, że mam dwie usługi - od różnych dostawców.


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 3
  • 13
  • 0

Światłowód w ramach POPC - jeden adres, a dwóch operatorów. Czy da się zainstalować dwie usługi?

Wychodzi na to, ze roznie to wyglada u kazdego.

Bede musial dopytac operatora ilu wloknowy swiatlowod u mnie bedzie.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13253
  • 54373
  • 637

Światłowód w ramach POPC - jeden adres, a dwóch operatorów. Czy da się zainstalować dwie usługi?

@lethzik  tak, ale pod warunkiem , że przyłącze jest odpowiednio zbudowane ( jak nadmienili koledzy muszą być dwa niezależne włókna - mogą być w tym samym kablu) , beneficjent  sieci to wykaże ( jeśli nieodpowiednio zaewidencjonuje to po i stalacji pierwszej usługi wykaże zajętość kabla i drugi operator dostanie negatywa właśnie z powodu zajętości) i będą rezerwy na punkcie dystrybucyjnym OPP. To też przewiduje beneficjent i o tym decyduje.

Dlatego warto się tym zainteresować już na etapie budowy przyłącza wielowłóknowym kablem. Podpytać o rezerwy techników. 

POPC jest dofinansowane, więc to temat nieoczywisty..ale możliwy do realizacji 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2569
  • 9217
  • 46

Światłowód w ramach POPC - jeden adres, a dwóch operatorów. Czy da się zainstalować dwie usługi?

@lethzik W przypadku inwestycji własnej inny operator może wykorzystać tzw ciemne włókno o ile 1. Takie włókno istnieje

2. Właściciel tego włókna wydzierżawi je drugiemu operatorowi.

 

Czy projekt POPC przewiduje taką sytuację nie wiem. W każdym innym przypadku będzie musiał budować własną sieć co często jest mało opłacalne szczególnie do budynków jednorodzinnych. 


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5432
  • 17884
  • 186

Światłowód w ramach POPC - jeden adres, a dwóch operatorów. Czy da się zainstalować dwie usługi?

@agat13 tylko, że jeśli teraz - tak czytam pierwszego posta - jest już finalizowana kwestia podłączeń do lokali\domów, to pewnie nikt nic nie zmieni w projekcie dokumentacji. Więc o ile nie zaprojektowano to i nie zastosowano co najmniej dwuwłóknowego światłowodu do końcowych podłączeń. Jeśli chodzi o POPC, to wg. mojej wiedzy beneficjent ma obowiązek wpuścić innych operatorów na taką sieć. To jednak nie daje odpowiedzi na pytanie z tematu - czy da się w tej konkretnej lokalizacji korzystać równolegle z usługi dostępu do Internetu od różnych dostawców. 

W moim przypadku było tak, że już po starcie - odbiorze inwestycji - oferty były od 3 dostawców... Orange się nie śpieszyło z wejściem na tę sieć, dlatego podpisałem umowę z beneficjentem - innym operatorem. Przedstawiciele Orange z ofertami zaczęli się odzywać po 3 miesiącach. Początkowo nie byli namolni, odpuszczali gdy mówiłem, że już korzystam z Internetu przez światłowód, więc nie przypuszczałem, że są możliwości techniczne - dwa włókna. Ale w zeszłym roku, po wielokrotnym namawianiu, postanowiłem przyjąć ofertę Orange, na zasadzie sprawdzę czy będzie możliwe podłączenie usługi od drugiego dostawcy. Okazało się, że tak, więc tak jak napisałem w zeszłorocznym temacie - miałem dwóch dostawców. Oczywiście nie przedłużyłem tej pierwszej umowy.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13253
  • 54373
  • 637

Światłowód w ramach POPC - jeden adres, a dwóch operatorów. Czy da się zainstalować dwie usługi?

@Misiek62 Zgoda, weryfikacja ilości włókien w kablu jest dość prosta, a wnioski oczywiste.

Sprawa ma jeszcze jeden aspekt. Jeśli to sieć napowietrzna, można dołożyć jeszcze jeden kabel od OPP na słupie i to może wykonać ekipa od drugiego dostawcy (jeśli operują w tym terenie) lub nawet od beneficjenta (jeśli wyrazi na to zgodę i dostanie wniosek od drugiego operatora).

Gorzej, gdy to sieć doziemna, a nie ma odpowiednich rurek do dociągnięcia drugiego przyłącza (bo w wymianę jednowłóknowego na dwuwłóknowy raczej nikt się bawić nie będzie ). Na taką jest specjalny projekt geodezyjny i koszty ewentualnego dołożenia drugiego przyłącza są za wysokie...


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 430
  • 1217
  • 2

Światłowód w ramach POPC - jeden adres, a dwóch operatorów. Czy da się zainstalować dwie usługi?

@lethzikzrób zdjęcia napisów kabla jeśli nie potrafisz odczytać ale jeśli pisze tam 2J to znaczy, że masz 2 włóknowy. Nw jak nexera ale Orange przynajmniej w moim przypadku dawała 2 włóknowy. Jeśli jeszcze nie położyli to możesz techników jak będą spytać jaki dają