Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Światłowód, projekt POPC, dorejonizowanie, co robić


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 137
  • 483
  • 2

Światłowód, projekt POPC, dorejonizowanie, co robić

Opiszę mój przypadek, bo wydawał się beznadziejny, a finalnie mam światełko.

Niemalże cała miejscowość została wyposażona w światłowód od FH. Dosłownie przed moją działką pracę się zakończyły i byłem tak wkuuu..ny, że szok. Kiedy zupełnie olałem sprawę, przypadkiem trafiłem na tę rządową mapkę i tam zrobiłem zgłoszenie. Dosłownie na 2 dzień dostałem telefon od lokalnego dostawcy, że mnie podłączy za kilkaset zł. i tak się stało. Po roku lokalny dostawca został przejęty przez Orange. Także morał jest taki, że trzeba próbować...


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 7
  • 6
  • 0

Światłowód, projekt POPC, dorejonizowanie, co robić

@marder Dom jest stary więc to nie to.


Po napisaniu do wszystkich chyba możliwych instytucji dostałem odpowiedź z UKE.
Napisali, że mój adres nie został wpisany na listę z racji bezpośredniego sąsiedztwa adresów objętych najnowszym projektem, więc mogę zostać przyłączony w czasie realizacji inwestycji ale już ze środków własnych Orange (bo to on jest beneficjentem na moim obszarze) lub z moim dofinansowaniem, jeśli będzie taka możliwość.

 

Nie tracę więc nadziei ale to i tak jest chore - z wymienionych przeze mnie w pierwszym moim poście adresów, wszystkie nieparzyste od początku mojej ulicy do sąsiadów spod 7B (tu jest nieco dziwny układ bo najpierw jest 7, potem 7B i potem mój 7A ale to dlatego, że sąsiedzi niedawno dokonali u siebie podziału i z 7 zrobiło się 7 i 7B a 7A było przecież już zajęte) są na liście, sąsiedzi spod następnych dwóch 9 i 9A nie zgłaszali nawet zapotrzebowania na światłowód, więc nie są uwzględnieni, a kolejny 9B był już podłączony chyba w ubiegłym roku. Czyli z tych wszystkich, na które było zgłoszenie zapotrzebowania, jeden mój ostał się jako "sierota".


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13070
  • 53619
  • 624

Światłowód, projekt POPC, dorejonizowanie, co robić

@TL1976 To już wiesz na co możesz liczyć i jak dalej postępować 🙂


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 19
  • 0

Światłowód, projekt POPC, dorejonizowanie, co robić

Każdy przypadek może być inny. Jeśli to linia napowietrzna to możesz zgłosić się o dorejonizowanie. Jesli siec doziemna to na 99% będzie trzeba kopać w trybie budowlanym. Tu jeszcze możesz partycypować jeśli to sieć Orange a nie np. Światłowód-Inwestycje.

 


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 7
  • 6
  • 0

Światłowód, projekt POPC, dorejonizowanie, co robić

@MrTech Przeczytaj na poprzednich stronach co pisałem. Wzdłuż mojej ulicy idzie kanał telekomunikacyjny, w którym jest już ułożony światłowód i podłączono dalsze numery. Pod moim płotem jest studzienka (wrzucałem zdjęcie poglądowe), kiedyś miałem nawet stacjonarny i Neostradę na miedzi.
Czyli może być tak, że podłączą moich sąsiadów, wychodząc do nich z tej właśnie "mojej" studzienki. 🙂 Gdyby mnie w tej sytuacji pominęli to nie znajdę słów na opisanie.
Nie ma linii napowietrznych.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2525
  • 9050
  • 45

Światłowód, projekt POPC, dorejonizowanie, co robić

@TL1976 czyli projektant z bliżej nieokreślonych przyczyn Cię pominał. Pozostaje pisać do operatora który budował sieć o dorejonizowanie. W grę będzie wchodziło dokopanie się od domu do studni przy płocie. Dalej kanalizacją wciągną światłowód do najbliższego splittera.


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 7
  • 6
  • 0

Światłowód, projekt POPC, dorejonizowanie, co robić

@marder Jak już zdecydują się mnie przyłączyć to te trzy metry dołu na kabel od płotu do domu sam wykopię. 😁


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 19
  • 0

Światłowód, projekt POPC, dorejonizowanie, co robić

Jak teren gminny to nawet jeśli wykopiesz nic to nie da. Nikt sie nie podłoży i nie wyprowadzi infrastruktury bez inwentaryzacji geodecyjnej. Kto pozniej ma placić karę ?


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 7
  • 6
  • 0

Światłowód, projekt POPC, dorejonizowanie, co robić

@MrTech Kopałbym tylko na swoim terenie do płotu, studzienka za nim prawie go dotyka i nie ma potrzeby przy niej kopać bo z niej pod moim płotem w ziemi wychodzi rurka, w której jest przeciągnięty kabel miedziany. Czyli wystarczy odkopać koniec rurki po mojej stronie.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13070
  • 53619
  • 624

Światłowód, projekt POPC, dorejonizowanie, co robić

@TL1976 Dorejonizowanie doziemne wiąże się z projektem, uzgodnieniami geodezyjnymi i pozwoleniami. Jeśli choć pół metra biegnie w pasie drogowym, to bez tego nikt szpadla nie wbije, a zaewidencjonowanie pracy wykonanej "we własnym zakresie" jest wręcz niemożliwe...Bez planów i projektów usługi nie podłączysz, bo w bazach danych dalej będzie adres poza zasięgiem sieci

P.S. pytanie jaka to rurka (musi być odpowiednia) i czy jest zainwentaryzowana (kiedyś na to mniej zwracano uwagę). Teren posesji też zmusza do wrysowania trasy kabla...i to właśnie w mikrorurce od samej studni