Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Światłowód, projekt POPC, dorejonizowanie, co robić


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 8
  • 20
  • 0

Światłowód, projekt POPC, dorejonizowanie, co robić

Witam. Jakiś czas temu zgłaszałem zapotrzebowanie na internet pod moim adresem, tak samo jak i moi sąsiedzi. Dla niezrozumiałego dla mnie powodu, praktycznie każdy adres na mojej ulicy został włączony do projektu, tylko nie mój. Co zrobić aby również zostać włączonym do projekut? Projekt dopiero stratuje, termin ukończenia całej inwestycji to 2026, więc sporo czasu. Podpowiedzcie proszę gdzie interweniować i jakie są realne szanse na wskóranie czegoś?

32 ODPOW. 32

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12993
  • 53342
  • 620

Światłowód, projekt POPC, dorejonizowanie, co robić

@BanderasGA  jeśli beneficjentem jest Orange, to trzeba zgłosić to listem poleconym na adres korespondencyjny w Skierniewicach 

Orange Polska S.A.

Jagiellońska 34 

96--100 Skierniewice

Z dokładnym opisem sytuacji , numerem projektu i koniecznie mapką sytuacyjną.

Wyraź swą zgodę na wykonanie przyłącza i w razie czego poproś o wycenę w przypadku współfinansowania inwestycji z Twojej strony. 

To ważne, bo jeśli nie uda się przyłączyć bez kosztów do wykonywanego zadania, to warto kilka złotych dołożyć, aby wykonali razem z innymi, niż później osobno, bo wyższe będą wtedy później koszty...to ważne 

Warto też zweryfikować z jakiego projektu bęą mieli FTTH sąsiedzi i wtedy napisać również do jednostki zarządzającej projektem np https://www.gov.pl/web/cppc/pierwsza-tura-wynikow-ferc (adres na dole strony) z tą samą prośbą


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 8
  • 20
  • 0

Światłowód, projekt POPC, dorejonizowanie, co robić

@agat13  Dziękuje za odpowiedź. Tak, beneficjentem jest Orange. Udało mi się skontaktować z podwykonawcą, który będzie realizował przyłącza dla Orange w mojej gminie. Podwykonawca powiedział mi, abym odezwał się do nich za miesiąc, ponieważ wtedy będą mieli informację jak będzie wyglądać procedura dopisywania adresów. Czy myślisz żeby poczekać z tym listem do Orange i zobaczyć co uda mi się dowiedzieć u podwykonawcy? Gdy go zapytałem czy w takim razie jest szansa na podłączenie powiedział mi że tak, niejako zapewnił (tak w dużym skrócie), że postarają się mnie podłączyć, ale mam skontaktować się z nimi za miesiąc. Jak myślisz, na ile realne jest podłączenie tą drogą?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12993
  • 53342
  • 620

Światłowód, projekt POPC, dorejonizowanie, co robić

@BanderasGA Mam pewne obawy, dlatego, ze gdyby to była inwestycja własna, można adres dodać do projektu (wiąże się to tylko z ustaleniami wewnątrz organizacji). Tu projekt zleca jednostka nadrzędna i właśnie to ona powinna wiedzieć (czy nawet zdecydować) o zmianach w projekcie.

Warto zerknąć na stronę internet.gov.pl i tam również pisać o wsparcie.

Projekty z dofinansowaniem rządowym (unijnym) są tak pokręcone, że nie ma reguły, natomiast obowiązują zasady. W POPC (poprzednie projekty) beneficjent mógł zmienić adres który był nierokujący (niezamieszkały dom-ruina) na ten, który został pominięty, a już był zamieszkały...Teraz to jest problem (niby można, ale nie można-takie są komunikaty) i na szczęście bym nie liczył.

Wykonawca jeśli pomoże, to dobrze, ale też uważaj, gdy podciągnie nitkę do Twojego domu, a w projekcie sie nie znajdzie Twój adres, bo to, że masz dociągnięte nie ułatwi podłączenia usługi, jak nie będzie adres umieszczony na mapach i w bazach operatora...

Powiem tak: w im więcej miejsc odpowiedzialnych za projekt uderzysz, tym większa szansa na załatwienie sprawy. Jeśli z jakichś powodów nie ujmą jednak, już masz podstawy do dalszych starań, jako pominięty w projektach 

Zawsze do przodu...i nie bój się pisać, tylko spokojnie i rzeczowo. Konkretnie


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 8
  • 20
  • 0

Światłowód, projekt POPC, dorejonizowanie, co robić

@agat13 Projekt realizowany w ramach KPO, nie FERC, jeśli cokolwiek to zmienia, choć wątpię, bo to nadal program Unijny.

Tak naprawdę wydaję się że nie ma nic prostszego skoro "za płotem" ten światłowód będzie. Swoją drogą co za bezsens że w projekcie nie został uwzględniony adres znajdujący się tuż obok(mój), a znalazł się adres kilka ulic dalej. Wydaje mi się że skoro już coś kładą na jednej ulicy to warto zrobić to dla całej ulicy niż dla wybranych adresów. Tak samo jest u moich teściów, oni mieszkają pod nr. 7, a zrealizowany będzie adres nr. 11, który znajduje się za nimi.

Przy okazji, widziałem już temat nie raz na forum, że nitka biegnie przy granicy posesji a dany numer nie widnieje w bazie operatora jako ten z możliwością podłączenia usługi. Coś wiadomo dlaczego tak jest?

Co do uderzania w każde możliwe miejsce odpowiedzialne za projekt, adres już jakiś czas temu został zgłoszony przeze mnie na internet.gov.pl, kontaktowałem się już z Orange(niestety tylko infolinia), napisałem maila do CPPC, kontaktowałem się z podwykonawcą, zobaczymy czy i ewentualnie jaki będzie odzew.

Gdzieś tam wierzę że uda się to zrealizować bez czekania kolejnych 5-ciu lat, teoretycznie dla nich też powinno być bardziej opłacalne podłączyć adres od razu niż dziś kopać tuż obok a za załóżmy 5 lat do tego wrócić, ale powoli coraz bardziej zdaję sobie sprawę że może być z tym tematem ciężko. 

 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12993
  • 53342
  • 620

Światłowód, projekt POPC, dorejonizowanie, co robić

@BanderasGA Nie wiedziałem z jakiego projektu, więc dla przykładu podałem FERC.

Tu np kontakt do CPPC, które zarządza KPO https://www.gov.pl/web/cppc/dane-kontaktowe

Wyjaśniam według moich spostrzeżeń...

Adresy są pobierane z ogólnej bazy adresowej. Czasem dom nowy nie jest jeszcze ujęty, więc niewidoczny dla projektu. To jeden przypadek.

Projekty tez są realizowane dość dziwnie, bo te pominięte adresy mimo logiki kolejnego podłączania numerów w miarę ich przyrostu i możliwości, są później dorejonizowane. Wygląda to jakby  pominięte, aby później ze "środków własnych" operatora były wykonane "po kosztach", czyli bezkosztowo 🙂

Według mnie to takie złapanie "przyczółków" i wykonanie jak najwięcej trudniejszych zadań ze współfinansowaniem, aby później dołączyć resztę bez wysiłku finansowego (to tylko moja teoria)


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 19
  • 0

Światłowód, projekt POPC, dorejonizowanie, co robić

Listy adresowe przygotował UKE, Orange lub inny wykonawca są tu jedynie beneficjentami środków na realizację konkretnego zadania, z konkretną listą adresową. Beneficjent nie może dopisywać nowych adresów, może jedynie w pewnych okolicznościach zastąpić adres z listy innym adresem z listy rezerwowej.

Programy mają swoje zasady i beneficjent nie jest tu decyzyjny.

Dopiero po zakończonej inwestycji operator może z własnych środków dorejonizować kolejne punkty adresowe, o ile są warunki techniczne. Przy linii napowietrznej często takie możliwości się pojawiają, natomiast przy realizacji doziemnej w zasadzie nie ma szans jesli przy pominiętej posesji nie ma kanalizacji teletechnicznej. Jeśli trzeba kopać choćby metr w pasie drogi gminnej to wymagany jest wówczas projekt budowlany, zgody urzędowe, itd. Czyli tak samo dokumentacja projektowa, powykonawcza, inwentaryzacja geodezyjna. To generuje duże koszty, minimum 8-10 tys zł. Zatem w takiej sytuacji zupełnie nieopłacalne dla operatora i czasochłonne. Projektowanie i formalności urzędowe to kilka miesięcy szarpaniny.

 


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 8
  • 20
  • 0

Światłowód, projekt POPC, dorejonizowanie, co robić

Zdaję sobię z tego sprawę, że dofinansowanie projektu tyczy się projektu, natomiast w mojej opinii zasady adresowania są nieco bezsensowne, zarówno dla potencjalnych użytkowników jak i samego beneficjenta, bo nie rozumiem dlaczego - zwłaszcza jeśli ulica ma długość ok. 200m - nie ułożyć kabli dla całej ulicy, tylko ułożyć na długości 140m. Przecież tak jak mówisz, w przyszłości jest to dużo większy koszt, wszelkie projekty, praca, itd. W mojej opinii jeśli ulica nie ma długości załóżmy 1km/2/3 (założyć jakieś widełki), projekt powinien być na całej jej długości. Ktoś prędzej czy później na pewno zgłosi się o przyłączenie. Co do mojego przypadku, jest to droga prywatna. Zdaje sobię sprawę że to dalej wymaga projektów itp. natomiast uważam że korzystniejsze jest zrobić to za jednym razem, w ramach jednej dokumentacji, projektu i inwentaryzacji. Lecz myślę sobie że tak to chyba własnie u nas musi być, po co przyłączyć wszystkich w jednym etapie, skoro można zarobić kilka razy 😉 I tak właśnie wygląda ta eliminacja białych plam w naszym kraju, ręka rękę myje. Być może mówię to z perspektywy osoby której adres został pominięty, ale myślę że sporo osób by się ze mną zgodziło w kwestii ostatnich dwóch zdań. 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 536
  • 1253
  • 2

Światłowód, projekt POPC, dorejonizowanie, co robić

ale tak zostalo zrobione.... Jako przyklad miejscowosc Dalewo, powiat stargardzki. Kod pocztowy 73-121.

impetiginisatio_0-1713295567951.png

 

No i kolor ciemnozielony to inwestycja wlasna Swiatlowod Inwestycje, kolor jasnozielony to inwestycja z KPO.

 

Niech mi ktos powie jaki sens jest numeru 5 oraz 6B z KPO, skoro dorejonizowanie wymaga 20 metrow kabla ? Jeden wyspowy punkt dublowania infrastruktury. A numer 64 ? Numer 6B przylega do 6A, to domek blizniak, 6 ma z inwestycji wlasnej Orange, 6B z KPO.

 

Albo numer 51A - 4 domy z projektu inwestycji wlasnych Swiatlowod Inwestycje i potem jeden z KPO. Dublowanie infrastruktury. Kto dfo tego dopuscil ? Dlaczegho tak jest ?


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 7
  • 6
  • 0

Światłowód, projekt POPC, dorejonizowanie, co robić

Witam.

Ja jestem w podobnej sytuacji. Wzdłuż mojej ulicy, w tym wzdłuż mojego płotu położono w istniejących od dawna kanałach telekomunikacyjnych (wciąż są w nich też miedziane kable) już prawie 2 lata temu światłowód. Ba, dosłownie pod moim płotem jest studzienka telekomunikacyjna więc myślałem, że już wtedy będę podłączony. Ale tak się nie stało, podłączono domy w dalszej części ulicy.

Dziś sprawdziłem listę adresów przeznaczonych do realizacji w ramach najnowszych inwestycji z KPO. Na liście są wszystkie numery z początku ulicy i urywają się przed moim! Czyli będę rzeczywiście "białą plamą" na mojej ulicy bo kolejne za mną są już podłączone.
A podkreślę, że podłączenie mojego domu z racji tej studzienki jest chyba najłatwiejsze ze wszystkich.
Zapotrzebowanie zgłaszałem oczywiście już wiele razy - pisemnie, przez internet. Pisałem do Orange zapytanie listem poleconym. Nie wiem gdzie jeszcze można uderzyć jeśli rzeczywiście znowu mnie pominą. Do UOKiK?

 

 

 

______________________

*Edytowałem treść - moderator Wojciech.