Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

UPS dla komputera i routera Orange: Czy zapewni nieprzerwane połączenie z internetem?

ROZWIĄZANE

Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 24
  • 114
  • 0

UPS dla komputera i routera Orange: Czy zapewni nieprzerwane połączenie z internetem?

Byłabym niesamowicie wdzięczna, jeśli to nie kłopot 🙂 u mnie się adres ip internetu zmienia co każde wyłączenie prądu więć chciałabym tego uniknąć i w razie zaniku prądu mieć wszystko sprawne. @j131 


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5500
  • 22185
  • 181

światłowód router a brak prądu


@Marcelina55napisał(-a)

Byłabym niesamowicie wdzięczna, jeśli to nie kłopot 🙂 u mnie się adres ip internetu zmienia co każde wyłączenie prądu więć chciałabym tego uniknąć i w razie zaniku prądu mieć wszystko sprawne. @j131 


To jest łącze światłowodowe, modem typu FunBox?

 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 24
  • 114
  • 0

światłowód router a brak prądu

tak światłowód orange funbox6 router na kablu  ethernet rj 45 a także wifi


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5500
  • 22185
  • 181

UPS dla komputera i routera Orange: Czy zapewni nieprzerwane połączenie z internetem?

Ja mam co prawda FB3, ale to podobny sprzęt. Potrzebuję około pół godziny żeby zaaranżować i udokumentować test.

 

PS. No sprawdziłem eksperymentalnie choć byłem własciwie pewien wyniku. FunBox nie zauważa zaniku zasilania jeśli jest podłączony do UPS. Połączenie pozostaje stabilne.

 

Po chwilowym odłączeniu zasilania (czarna wtyczka po prawej wyjęta z gniazdka), FB przez kilka minut startuje. Długo świeci się tylko dioda zasilania:

j131_0-1695163963173.png

Następnie synchronizuje się łącze światłowodowe:

j131_1-1695164072338.png

 

Kiedy zaświeci się na zielono trzecia dioda, połączenie jest nawiązane i LAN ma już dostęp do internetu:

 

j131_2-1695164199986.png

 

To zabiera kilka minut.

 

Natomiast po podłączeniu do UPS i odłączeniu tegoż UPSa od zasilania:

j131_3-1695164535483.png

Absolutnie nic się nie dzieje z modemem, wszystkie diody się świecą, IP TV działa, nie ma nawet jak tego zilustrować bez publikowania nudnych filmów.

 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 24
  • 114
  • 0

światłowód router a brak prądu

dziekuje bardzo za zaangazowanie 🙂


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5500
  • 22185
  • 181

światłowód router a brak prądu

Jeszcze tylko uzupełnię jaki to UPS:

j131_0-1695165013808.png

Ale sądzę, podobnie jak @ketrasaArtur że do podtrzymania samego FB wystarczy znacznie mniejszy.

 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13069
  • 53617
  • 624

światłowód router a brak prądu

@Marcelina55Jak pisałem wcześniej w tej sprawie aspekt podtrzymana zasilania w strefie domowej to jedno, a dostęp do usług , drugie.

O ile testy wykonane przez @j131 potwierdzają podtrzymanie sesji przy zastosowaniu UPS-a o odpowiedniej mocy (co zagwarantuje zasilanie na jakiś czas-zależny od wydajności UPS-a i ilości urządzeń podpiętych za nim), o tyle miejsce w którym mieszkamy i kwestia podłączeń urządzeń aktywnych w górę sieci do UPS-ów i zasilania awaryjnego (agregat jak to bywało dawniej przy obiektach centralowych) determinują fakt, czy będą działały usługi w czasie braku zasilania w rejonie.

Kolejnym aspektem jest to, gdzie jest umieszczony obiekt z OLT i czy  i jego obejmuje awaria zasilania.

Jak przypuszczam, w większych miastach jest inaczej, w średnich inaczej, a w małych miejscowościach inaczej...Nie ma chyba na to reguły. Musisz sama zweryfikować podczas pierwszej awarii.

Osobiście jednak uważam, że warto stosować UPS-y (mam ich 2 w domu: piec i sieć komputerowa z FTTH) nawet w związku z przepięciami i awariami sieci energetycznej


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 24
  • 114
  • 0

światłowód router a brak prądu

@j131 Super bardzo mi to pomogło, dziękuje za zilustrowanie i szczegółowy opis co się działo podczas odłączenia zasilania, tego chciałam się dowiedzieć 🙂 , czas przełączenia jest nie zauważalny 😉 pozostaje teraz tylko liczyć że nadajnik jest gdzieś daleko i tam nie nastąpi zanik prądu.

Mozliwe że GC 2000va 1200 wat to trochę za mocny? 🙂 mam dość mocny komputer o zasilaczu 600w i kartcie 3060 rtx Ti ,16gb ,intel i7 więc chciałam dobrać coś mocniejszego, będzie ąz naddto?

 

Marcelina55_0-1695230710102.png

na stronie przeglądałam własnie taki, który posiada 5 gniazd w sumie 1 od zasilania z tego jak dobrze widzę i 4 gniazda do podłączenia monitora i komputera + 2 kabelki od routera mam które muszę podłączyć do upsa. Więc przegladając myśle że będzie okej? Wolałabym kupić lepszego by także mieć zapas jak to sie mówi 😜 , a jeśli jest za dobry to nawet lepiej 😄


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5500
  • 22185
  • 181

światłowód router a brak prądu

@Marcelina55 

Podłączasz tylko zasilanie z gniazdka sieciowego do UPS oraz kable zasilające od komputera, monitora i zasilacza do Funboxa przełączasz z gniazdek sieciowych na te gniazdka w UPS. To wszystko. Włączasz pstryczkiem i działa. Jedyny mankament tego modelu to fakt, że będzie popiskiwał kiedy nie będzie zasilania w sieci i to dość irytująco. Co do bilansu mocy to tak jak już pisałem, zależy na jak długo i co miałoby być robione. Jeśli moc chwilowa UPSa jest większa od sumy mocy nominalnych podłaczonych urządzeń to UPS zadziała i się nie spali. Na jak długo mu starczy baterii to zależy ile naprawdę będzie ciągnął ten komputer: to nie jest wartość stała. Kilka minut na zapisanie i zamknięcie na pewno wytrzyma. Pod tym względem rozwiązania laptopowe są o niebo praktyczniejsze i tańsze. Do podtrzymania samego Funboxa wystarczyłby kilkakrotnie mniejszy UPS a i tak podtrzymałby go dużo dłużej. Z kolei dobry laptop na nowej baterii może chodzić prawie cały dzień. Oczywiście zapas mocy na UPS nie jest problemem, tyle że zwiększa koszt.


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2088
  • 7670
  • 31

UPS dla komputera i routera Orange: Czy zapewni nieprzerwane połączenie z internetem?

W zasadzie wszystko zostało powiedziane, ale chciałbym się podłączyć z uwagą na temat jakości kształtu przebiegu sinusoidalnego podawanego przez UPS. Planując zasilanie nie tylko komputera, przed zakupem warto zadbać o sprawdzenie, czy jest to prawdziwy sinus, bo nie każdy odbiornik wytrzyma nieprawdziwy sinus, czyli taki "składany" z odcinków linii prostej. Typowemu zasilaczowi komputerowemu nie robi to różnicy, ale próbując tak zasilić inne odbiorniki elektryczne, należy zachować rozwagę. Dotyczy to przede wszystkim zasilaczy transformatorowych. Nie mam pewności jakiego rodzaju zasilacze są dostarczane wraz z Funboksami i ONTami. No i jak ktoś chce podłączyć jeszcze jakiegoś switcha, czy inny router, to każdy ten sprzęt ma swój inny, nie wiadomo jaki zasilacz.

 

Transformator sieciowy powinien dostać napięcie o częstotliwości 50Hz i żadnych innych. Załamania kształtu sinusa "składanego" oznaczają obecność wielu innych, wyższych częstotliwości. Transformator się od tego spali. Doświadczyłem tego dawno temu, gdy jako niedouczony radioamator zbudowałem sobie wyłącznik czasowy do swojego "hifi", a jako element wykonawczy, zamiast po prostu przekaźnika,  zastosowałem ... triak. Na szczęście, spaliłem tylko jeden transformator, w mojej Finezji Hi-Fi.