Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

UPS dla komputera i routera Orange: Czy zapewni nieprzerwane połączenie z internetem?

ROZWIĄZANE

Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 24
  • 114
  • 0

UPS dla komputera i routera Orange: Czy zapewni nieprzerwane połączenie z internetem?

Dzień dobry. Zastanawia mnie kwestia czy w razie zaniku prądu, w sytuacji gdy będe posiadać dodatkowe zasilanie awaryjne (ups) do komputera które w razie zaniku prądu podtrzyma komputer, gdy podłącze do niego także ruter światłowodowy orange to czy w razie zaniku prądu na osiedlu sygnał do rutera także będzie docierać? Dodam, że mieszkam raczej na wsi malutkie miasto i nie wiem czy tutaj światłowody mają na zewnatrz jakies akumulatory które utrzymują internet światłowodowy w razie awari prądu czy tracą połączenie. Siedziba firmy jest w większych miastach, więc jeśli utracę prąd na wsi, internet powinien nadal być dostępny z zasilania awaryjnego podłączonego do UPSA? - zasilacz awaryjny do pc. Gdzie mogę uzyskac informacje czy takie awaryjne zasilania są  u mnie na wsi?

Drugie pytanie jeśli jest to możliwe to czy czas przełączenie 2-6 milisekund to nie jest za dużo, żeby internet światłowodowy zdązył w tym czasie zmienić adres ip co by skutkowało utratą połączenia.

Bardzo proszę o odpowiedź na pierwsze pytanie jest to bardzo ważne dla mnie. Pozdrawiam

 

________________
* Doprecyzowałem temat wątku – moderator Michał

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22120
  • 181

UPS dla komputera i routera Orange: Czy zapewni nieprzerwane połączenie z internetem?

Ja mam co prawda FB3, ale to podobny sprzęt. Potrzebuję około pół godziny żeby zaaranżować i udokumentować test.

 

PS. No sprawdziłem eksperymentalnie choć byłem własciwie pewien wyniku. FunBox nie zauważa zaniku zasilania jeśli jest podłączony do UPS. Połączenie pozostaje stabilne.

 

Po chwilowym odłączeniu zasilania (czarna wtyczka po prawej wyjęta z gniazdka), FB przez kilka minut startuje. Długo świeci się tylko dioda zasilania:

j131_0-1695163963173.png

Następnie synchronizuje się łącze światłowodowe:

j131_1-1695164072338.png

 

Kiedy zaświeci się na zielono trzecia dioda, połączenie jest nawiązane i LAN ma już dostęp do internetu:

 

j131_2-1695164199986.png

 

To zabiera kilka minut.

 

Natomiast po podłączeniu do UPS i odłączeniu tegoż UPSa od zasilania:

j131_3-1695164535483.png

Absolutnie nic się nie dzieje z modemem, wszystkie diody się świecą, IP TV działa, nie ma nawet jak tego zilustrować bez publikowania nudnych filmów.

 

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

48 ODPOW. 48

Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1647
  • 8160
  • 64

światłowód router a brak prądu

Jeżeli podtrzymasz komputer i router to internet będzie działał. Chyba, że używasz notebooka to jeden UPS masz już wbudowany w komputer.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18434
  • 52706
  • 710

światłowód router a brak prądu

@Marcelina55 jak najbardziej, do swojego routera możesz podłączyć UPS. Zasada jest taka, że czas przełączenia po zaniku napięcia jest tak krótki, ę nie powinno nastąpić wyłączenie routera. Tak samo przecież się dziej z komputerem. Możesz zresztą sam przeprowadzić test i wyłączyć wtyczkę z gniazdka w UPS-ie, do którego podłączony jest router. Nie powinny zgadnąć diody, więc i sesja nie powinna być przerwana.

Co do zasilania głównego węzła światłowodowego, to zakałdam, że operator ma zasilanie awaryjne.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 24
  • 114
  • 0

światłowód router a brak prądu

rozumiem , planuje zakupic ups by podlaczyc monitor , pc i 2 kabelki od routera, i bardzo zastanawiała mnie kwestia czy internet mimo zaniku prądu na osiedlu nadal utrzyma sygnał, bo w koncu skądś on musi dotrzeć a ze mieszkam na wsi często są kilku / kilkunastosekundowe zaniki prądu😜


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1647
  • 8160
  • 64

światłowód router a brak prądu

Sieć po stronie operatora na pewno jest podtrzymywana. Tym się nie martw. Zadbaj by u Ciebie była rezerwa na czas pracy jakiego potrzebujesz. Jak chcesz mieć zerowy czas przełączania to celuj w UPS typu online.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 24
  • 114
  • 0

światłowód router a brak prądu

tak czytałam o ups online który maja zerowy czas przełaczenia, natomaist taki średni ups ma okolo 2-6 milisekundy to jest kilka tysiecznych sekundy z tego co wiem, więc chyba w tym czasie adres ip internetu nie powinien sie zmienić? tzn rozłączyc, kiedyś miałam 0,5 sekundowy zanik prądu komputer automatycznie sam się włączył bez  zasilania awaryjnego (upsa) jeszcze nie zakupiony ,natomiast internet się zresetował w ciągu tego czasu 😜


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18434
  • 52706
  • 710

światłowód router a brak prądu

@Marcelina55 w zasilaczu komputerowym są dość duże kondensatory, dlatego przy dłuższym zaniku, komputer nie wyłączył się.

Co do światłowodu, to uważam, że operator na głównym węźle musi mieć zasilanie awaryjne, ze względu na ciągłość świadczenia usługi. Natomiast osiedle, czy wioska może być sporo oddalone od głównego punktu, na którym może nie wystąpić zanik napięcia w tym czasie, co u Ciebie.

Jeżeli chcesz bez przerw korzystać z internetu, nawet przy chwilowym zaniku, to proponuję zainwestować w lepszy UPS, z krótszym czasem przełączania. Zawsze przecież można zakupić wysyłkowo. Jeśli nie spełni Twoich oczekiwań, to do dwóch tygodni możesz zwrócić bez podania przyczyny.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 24
  • 114
  • 0

światłowód router a brak prądu

Rozumiem planuje kupic dla komputera o zasilaczu 600w karcie 3060 rtx Ti Moc pozorna [VA]: 2000Moc skuteczna [W]: 1200 i czasie przelaczenia 2-6 milisekundy. Jedna miliseknda to 1/1000 sekundy 😜

mam nadzieje ze to wystarczy 😉


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22120
  • 181

światłowód router a brak prądu

@Marcelina55 

Jak widzisz mnóstwo kompetentnych opinii się pojawiło.

Od siebie mogę dodać tyle, że czasy przełączania UPSów są wystarczająco krótkie do podtrzymania sprzętu komputerowego - to i tak są zasilacze impulsowe, śrubowanie parametru czasowego nie jest aż takie ważne. Natomiast warto zwrócić uwagę na moce. Te UPSy o których zapewne myślisz nie są przeznaczone do przejęcia zasilania na stałe: podtrzymają urządzenie maksymalnie przez kilka-kilkanaście minut. Na chwilowe zaniki prądu to wystarczy. Nawet więcej, jeśli parametry zasilania z sieci są kiepskie (np. spadki napięcia), to (warto upewnić się że UPS kompensuje takie rzeczy) będzie to z pożytkiem dla trwałości sprzętu i stabilności połączenia.

Ale jeśli masz nadzieję, że kilkugodzinne wyłączenie zasilania przetrzymasz, to raczej się nie uda. Przy takim scenariuszu trzeba by mieć UPS ze znacznym nadmiarem mocy i przeznaczyć go do podtrzymywania tylko samego modemu, a jako komputera użyć laptopa z dobrą baterią. W takim układzie możesz pracować kilka godzin na zasilaniu awaryjnym, przy oszczędnym gospodarowaniu energią. IMHO to byłoby jednak nieracjonalnie drogie rozwiązanie.

A może lepsza byłaby inwestycja np. w off-grid fotowoltaiczny?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12996
  • 53370
  • 620

UPS dla komputera i routera Orange: Czy zapewni nieprzerwane połączenie z internetem?

@Marcelina55  ja napiszę inaczej. O ile sieć FTTH jest pasywna, o tyle urządzenia końcowe potrzebują zasilania. Jeśli dostarczasz odpowiedniego podtrzymania ( szybkiej reakcji UPS) to sesja powinna być utrzymana, ale pytanie jak zareaguje góra sieci? Które  lokalne urządzenia są podłączone do zasilania, którego lokalnie braknie. U siebie zapanujesz nad tym, ale co od strony operatora??