Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Serwer VPN na routerze za funboxem

ROZWIĄZANE

Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 10
  • 33
  • 0

Serwer VPN na routerze za funboxem

Witam

 

Korzystam z funboxa 2.0. Dokupiłem router asusa ax53u z funkcją serwera VPN. Chcę móc logować się zdalnie do VPN wystawionego w domu. Jak to skonfigurować? 
Serwer VPN mam juz ustawiony na routerze dokupionym (asus umożliwia m.in. zarejestrowanie hosta na ich domenie), tylko jest komunikat ze IP jest nieprawidlowe. Zapewne trzeba coś przepuścić na funboxie, ale nie wiem jak to zrobić. 

Dodatkowo domyślnie będąc podłączonym komputerem bezpośrednio do funboxa nie mogłem się zalogować na zarządzałkę tym asusem, ale z asusa na funboxa mogłem. Na tym asusie znalazłem opcję zdalnego zarządzania, ale tylko po porcie 8443. Router wygenerował certyfikat i de facto powinienem wchodzić na niego przez stronkę router.asus.com, ale funbox tego adresu nie rozwiązuje.

 

Prośba o jakieś porady dla zielonego w temacie sieci 🙂 

 

 

Pozdrawiam

 

________________
* Doprecyzowałem temat – moderator Michał

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1739
  • 8477
  • 65

Serwer VPN na routerze za funboxem

@grizli9 Porty przekierowujesz tylko na FB. DDNS musisz uruchomić na FB, ponieważ to na jego adres zewnętrzny się łączysz. Sposób połączenia jest dobry. Obawiam się, że i tak to nie wystarczy skoro Asus nie pokazuje adresu. Gorąco polecam skorzystanie z OpenVPN. Też będzie trochę zabawy ale powinno Ci się udać. 

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

24 ODPOW. 24

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13149
  • 54013
  • 635

Serwer VPN na routerze za funboxem

@grizli9 Zanim zaczną spływać porady ja zapytam: jaką masz usługę dostępu do netu? Funbox2 sugeruje dostęp ADSL/VDSL czyli po miedzi. Sprawdzałeś jak się synchronizuje modem z centralą? W menu modemu w zakładce DSL przeczytasz na co możesz liczyć (szczególnie upload).

Zanim coś zaczniesz robić, zastanów się czy masz na czym...Stawianie dostępu na usłudze z małym transferem jest bez sensu, bo "zabijesz" usługę


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1739
  • 8477
  • 65

Serwer VPN na routerze za funboxem

Czy korzystasz ze światłowodu?. Jeżeli tak to koniecznie podłącz przez ONT i wszystko będzie Ci działać tak jak Asus przewidział. W przeciwnym wypadku będziesz się co chwilę pytać o co kaman a przecież chodzi o to aby podłączyć i używać bez zbędnych kombinacji..


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 10
  • 33
  • 0

Serwer VPN na routerze za funboxem

Nie mam światłowodu, mam internet do 80mb, lapie ok. 50mb downloadu i 8mb uploadu.

 

Ja nie potrzebuje duzo, nie potrzebuje łączyc sie do kompa tylko do rejestratora monitoringu zeby widziec na telefonie w pracy

 

________________
* Scaliłem wpisy – moderator Michał


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13149
  • 54013
  • 635

Serwer VPN na routerze za funboxem

@grizli9 Może rejestrator lub chmura producenta załatwi ten problem, nie będzie konieczności stawiania dodatkowego routera czy zastosowania VPN-a? Po co komplikować? Może wystarczy dynDNS i przekierowanie portów? Rejestratory maja opcję podłączenia do LAN i dynDNS na pokladzie


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 10
  • 33
  • 0

Serwer VPN na routerze za funboxem

Chmury producenta nie chce i wymyśliłem sobie ze chce mieć to po VPN mimo wszystko 🙂 


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1739
  • 8477
  • 65

Serwer VPN na routerze za funboxem

@grizli9 W takim przypadku powinno Ci się udać skorzystać z serwera OpenVPN. Musisz na FB2 przekierować jeden port (standardowo to 1194 UDP). Nie wiem czy FB2 obsługuje NoIP ale jeżeli tak to skonfiguruj i łącz się po tej nazwie domenowej. W takiej konfiguracji powinieneś mieć dostęp do wszystkich urządzeń podłączonych do Asusa bez względu na rodzaj połączenia.


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 17
  • 0

Serwer VPN na routerze za funboxem


@grizli9napisał(-a)

Serwer VPN mam juz ustawiony na routerze dokupionym (asus umożliwia m.in. zarejestrowanie hosta na ich domenie), tylko jest komunikat ze IP jest nieprawidlowe. Zapewne trzeba coś przepuścić na funboxie, ale nie wiem jak to zrobić.


Obstawiam, że ASUSowa usługa VPN, potrzebuje publicznego IP - jeśli takowego nie widzi, pojawia się błąd. Nie jestem do końca pewien, czy uda Ci się postawić tą usługę na adresacji prywatnej, którą otrzymujesz z LAN Funboxa, nawet jeśli ustawisz Asusa w DMZ.

 


@grizli9napisał(-a)

Dodatkowo domyślnie będąc podłączonym komputerem bezpośrednio do funboxa nie mogłem się zalogować na zarządzałkę tym asusem, ale z asusa na funboxa mogłem. Na tym asusie znalazłem opcję zdalnego zarządzania, ale tylko po porcie 8443. Router wygenerował certyfikat i de facto powinienem wchodzić na niego przez stronkę router.asus.com, ale funbox tego adresu nie rozwiązuje.

 

Prośba o jakieś porady dla zielonego w temacie sieci 🙂

 1. Łączenie się domenie "router.asus.com" najczęściej działa, jeśli Twoim serwerem DNS jest właśnie owy router - w Twoim przypadku korzystasz z Funboxa. Jeśli chcesz się zalogować na Asusa będą podłączonym do FB, to tylko po adresie IP, który Asus otrzyma.

Najlepiej ustawić taki adres ręcznie w panelu zarządzania FB lub Asusa.

 

Pytanie jeszcze jest takie, czy Asus i jego konfiguracja, dopuszcza możliwość zarządzania z portu WAN, poprzez który de facto się z nim komunikujesz będąc podłączonym do FB. Sprawdź zatem ustawienia firewallu i zdalnego zarządzania na Asusie. I jeszcze raz, loguj się po adresie IP, nie po adresie "router.asus.com"


Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 2414
  • 10020
  • 86

Serwer VPN na routerze za funboxem

Cześć @grizli9 podsyłam linka  Jak skonfigurować klienta VPN w routerze ASUS (sieciowy interfejs graficzny)? https://www.asus.com/pl/support/FAQ/1011232/

Może coś Ci to pomoże.

Pozdrawiam 🙂


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 17
  • 0

Serwer VPN na routerze za funboxem

Ja również staram się nie korzystać z chmur producentów rejestratorów, które słyną bardzo mocno z naiwnego podejścia do bezpieczeństwa... a i stabilność jest "taka se"

 

Jeśli nie uda Ci się postawić na Asusie jakoś innego klienta VPN, np. OpenVPN, to spróbuj z Cloudflare i jego tunelem: https://www.youtube.com/watch?v=0dD6Au57i0k 

Kolejne możliwe rozwiązania to Zerotier i Tailscale - każde z nich wymaga jednak trochę wiedzy komputerowo sieciowej, ale myślę, że dzisiaj to każdemu wyjdzie na dobre 😁