Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Problem z połączeniem Fun Box 6 i Thinkpad


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 8
  • 0

Problem z połączeniem Fun Box 6 i Thinkpad

Cześć wszystkim. Mam problem, który został olany zarówno przez Orange jak i Lenovo. Kupiłem niedawno Lenovo Thinkpad z procesorem AMD i kartą Qualcomm WCN685x. 

Komputer łączy się bez problemu z dowolnymi sieciami poza moją domową. Mam router Fun Box 6 i światłowód. 

Objawy: jak połączę się z inną siecią (w innym miejscu lub poprzez hotspot na telefonie) to po ponownej próbie połączenia z siecią domową dostaję informację "Nie można połączyć z tą siecią". Czasem połączenie samo się psuje i nie chce już naprawić. Inne urządzenia jak telefony czy ipad łączą się z ta siecią bez problemu. Wyraźnie więc gryzie się ten laptop z modemem. Miałem identyczny problem z innym thinkpadem z pracy i go zwróciłem (też na procesorze AMD ale nie wiem jaką miał kartę sieciową).

Jakieś rozwiązanie przynosi zapomnienie sieci i ponowne połączenie ale jest to strasznie uciążliwe i nie zawsze działa.

Jedyne co działa i znalazłem to metodą prób i błędów to zmiana w ustawieniach karty sieciowej wireless mode z 13 - 11 a,b,g,n,ac,ax na mniejszy zakres np 11 a/n/ac. Wtedy mogę się połączyć z domową siecią wifi bez problemu. Niestety na dłuższą metę jest to nie do przyjęcia, bo komputer łączy się też z innymi sieciami w pasmach, które wyłączyłem.

 

Czy ktoś spotkał się z czymś tak dziwnym? Jak to rozwiązać w akceptowalny dla użytkownika sposób?

Niestety nie mogę już zwrócić laptopa a jest to na tyle uciążliwe, że rozważam wypowiedzenie umowy i skorzystanie z innego dostawcy. Co radzicie w takiej sytuacji?

9 ODPOW. 9

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12990
  • 53324
  • 619

Problem z połączeniem Fun Box 6 i Thinkpad

@anetapopiel  znajdź najnowsze sterowniki do karty wifi. Rozdziel na testy częstotliwości i sprawdź osobno na 2,4i 5GHz jak przebiega łączenie 


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22116
  • 181

Problem z połączeniem Fun Box 6 i Thinkpad

@anetapopiel 

Rada jest prosta. Zamiast użerać się z ustawieniami WiFi Funboxa, zakup sobie własny access point WiFi, taki z prawdziwego zdarzenia, a WiFi FB6 całkiem wyłącz. Ewidentnie laptop nie dogaduje się z FB6 w protokole ax/WiFi 6. To w sumie dość częste.


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 8
  • 0

Problem z połączeniem Fun Box 6 i Thinkpad

Dzięki , jaki access point wifi polecasz? Co to dokładnie jest?


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22116
  • 181

Problem z połączeniem Fun Box 6 i Thinkpad

To jest to co dostarcza WiFi... Zwykle sprzedają je jako ruter WiFi, ale najczęściej można w nich wyłączyć ruter a zostawić samo WiFi. Osobiście używam Deco X65. Ale wszystko zależy od Twojego budżetu.


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1628
  • 8101
  • 63

Problem z połączeniem Fun Box 6 i Thinkpad

@anetapopiel Sprawdź jaki masz w ustawieniach sterownika ustawiony region świata. Są różnice w używaniu kanałów powyżej 11 kiedy wybrany region to USA. W 5 GHz też występują różnice.


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 8
  • 0

Problem z połączeniem Fun Box 6 i Thinkpad

Dzięki, również spróbuję. To ma być sterownik karty sieciowej? Jaki kraj najlepiej wybrać? 


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1628
  • 8101
  • 63

Problem z połączeniem Fun Box 6 i Thinkpad

@anetapopiel Region/kraj w którym przebywasz.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12990
  • 53324
  • 619

Problem z połączeniem Fun Box 6 i Thinkpad

@anetapopiel Jeśli nie dojdziesz do ładu z kartą wifi na pokładzie laptopa że względu na ustawienia, zawsze możesz dokupić kartę zewnętrzna w formie singla. Obecnie za niedużą kasę możesz kupić dwuzakresową o w miarę dobrych parametrach np

https://allegro.pl/oferta/bezprzewodowy-adapter-usb-3-0-wifi-6-1800mbps-do-komputera-5-8-ghz-2-4-ghz...


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 90
  • 318
  • 0

Problem z połączeniem Fun Box 6 i Thinkpad

Nie wiem jak to dokładnie jest w fanbox, bo mój leży w szafie, ale jeżeli jest taka możliwość to spróbowałbym ustawić jakiś niski kanał na AX. Ewentualnie, jeżeli fanbox pozwala na rozdzielenie 2.4Ghz i 5Ghz, to po prostu rozdziel te sieci i połącz się z 2.4.