Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

MikroTik ATL LTE18 + Tp link archer c6 ac 1200 połączenie przez kabel lan

ROZWIĄZANE

Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 734
  • 2520
  • 0

MikroTik ATL LTE18 + Tp link archer c6 ac 1200 połączenie przez kabel lan

Witam mam microtik jak temacie ale mam problem gdy podłączam kablem lan do wejścia lan w routerze archer c6 ac 1200 owszem mogę dostać się do konfiguracji microtik ale nie mogę wejść do panelu konfiguracji tp link. Jak dam do wan to mogę dostać się do tp linka do konfiguracji ale czy przez to może być jakiś konflikt że to daję do wan i spadki prędkości? Co bym musiał zrobić żebym nie musiał do wan podłączyć lecz do lan aby panel tp link widział? ja jestem zielony co do konfiguracji microtik niestety i czy mając domyślne ustawienia microtik nic nie trzeba zmieniać jeśli internet mi działa normalnie z tplinkiem? bo tp linka muszę mieć jeśli chce mieć więcej urządzeń a microtik ma tylko 1 wejście internetowe.

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5536
  • 22428
  • 185

MikroTik ATL LTE18 + Tp link archer c6 ac 1200 połączenie przez kabel lan


@Januszbbanapisał(-a)

@agat13  tp link ma adres 192.168.0.1 a microtik 192.168.188.1 mi chodzi tylko czy dając do wan do tplink nie będzie konfliktu i spadków prędkości internetu.


Jeśli będzie problem z adresacją, to nie będzie spadków prędkości tylko internet nie będzie działał. Wiem, że jesteś fanem zdobywania wiedzy w walce z materią, więc podpowiem Ci, że zanim zabierzesz się za łączenie kabelkiem eternetowym dwóch ruterów, dobrze byłoby zapoznać się z zasadami adresacji IPv4. W internecie jest na ten temat mnóstwo, więc nadmienię tylko że wpisy w Wikipedii świetnie się nadają jako punkt wyjścia do dalszej eksploracji.

https://pl.wikipedia.org/wiki/IPv4

W jednej sieci adresy IP powinny należeć do jednej klasy, inaczej urządzenia nie będą się komunikowały ze sobą. W tym wypadku każdy z ruterów (mikrotik i tplink) ma domyślnie inne klasy adresów i każdy domyślnie chce przydzielać adresy innym urządzeniom. To nie może działać stabilnie. Oba muszą mieć adresy z tej samej klasy i tylko jeden z nich może przydzielać adresy innym, drugi musi się podporządkować.

Aby to osiągnąć musisz odłączyć je od siebie i skonfigurować każdy z nich indywidualnie. Wystarczy że dopasujesz konfigurację jednego z nich do konfiguracji drugiego i powinno być OK.

Na twoim miejscu po prostu zmieniłbym tego tplinka w prosty AP, to załatwiłoby wszystkie Twoje problemy za jednym zamachem. Niestety, z tego co widzę w instrukcjach ten model nie obsługuje wprost trybu AP (a szkoda), więc trzeba to zrobić "na raty". Konfigurację trzeba zmienić tak czy owak.

Można to zrobić łącząc kablem eternetowym tplinka z komputerem (tylko te dwa urządzenia w konfiguracji domyślnej - tplinka ewentualnie można zresetować a w ustawieniach sieciowych karty w komputerze wrócić do pełnej automatyki). Wtedy bez problemu powinieneś móc zalogować się do tplinka wchodząc przez przeglądarkę na adres 192.168.0.1. W tym miejscu menu przypisz tplinkowi adres z puli mikrotika (może być dowolny byle nie był używany przez nic innego w sieci mikrotika) :

j131_0-1683040536073.png

 

Poza tym oczywiście trzeba też wyłączyć serwer DHCP:

j131_1-1683040793625.png

 

Do połączenia tplinka z mikrotikiem trzeba użyć portu LAN tplinka, port WAN musi pozostać pusty.

 

Po tych kombinacjach i po połączeniu wszystkiego w jedną sieć powinieneś mieć dostęp do obu paneli sterowania.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

17 ODPOW. 17

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13250
  • 54363
  • 638

MikroTik ATL LTE18 + Tp link archer c6 ac 1200 połączenie przez kabel lan

@Januszbba w defaultowyh ustawieniach każde urządzenie ma swój adres, który oczywiście jest zmieniany podczas połączenia do DHCP innego urządzenia. Jeśli w kartę sieciową laptopa wiążesz ustawienia właściwe dla tego TP linka, to to osiągniesz. 

Drugi sposób to wejście za pomocą przeglądarki i wpisania właściwego dla TP-Linka adresu literowego. Np tplinkap.net i wtedy powinien zgłosić się TP-Link, który działa w sieci lokalnej. Wywołałeś go do tablicy jego adresem słownym.

 

________________
* Wpis poddałem edycji – moderator Michał


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 734
  • 2520
  • 0

MikroTik ATL LTE18 + Tp link archer c6 ac 1200 połączenie przez kabel lan

@agat13  tp link ma adres 192.168.0.1 a microtik 192.168.188.1 mi chodzi tylko czy dając do wan do tplink nie będzie konfliktu i spadków prędkości internetu.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13250
  • 54363
  • 638

MikroTik ATL LTE18 + Tp link archer c6 ac 1200 połączenie przez kabel lan

@Januszbba  wpisz w ustawienia karty sieciowej w trybie ręcznego wpisywania IP adres routera jako bramy, adres IP karty lapka o 1 więcej na końcu i maskę 255.255.255.0 

Później zatwierdź, to nie boli...

W przeglądarkę po tej akcji wpisz adres routera i powinieneś go osiągnąć 

Możesz zerknąć w adresach DHCP czy TP-Link nie dostał IP z mikrotika, będzie prościej..


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 734
  • 2520
  • 0

MikroTik ATL LTE18 + Tp link archer c6 ac 1200 połączenie przez kabel lan

 1.jpg

@agat13 No tak ale co mam wpisać jaki adres i bramę? bramę dać 192.168.0.1 z tp link? trochę nie rozumiem co napisałeś.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13250
  • 54363
  • 638

MikroTik ATL LTE18 + Tp link archer c6 ac 1200 połączenie przez kabel lan

@Januszbba  tak. Brama to ten IP tplinka adres IP to o 1 więcej na końcu 192.168.0 2  i maskę jak napisałem 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 734
  • 2520
  • 0

MikroTik ATL LTE18 + Tp link archer c6 ac 1200 połączenie przez kabel lan

@agat13  I jak tak zrobię to gdy podłącze kabel z microtka do wejścia lan tp linka to zaloguje się na panel tplink?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13250
  • 54363
  • 638

MikroTik ATL LTE18 + Tp link archer c6 ac 1200 połączenie przez kabel lan

@Januszbba  teoretyczne tak 


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5536
  • 22428
  • 185

MikroTik ATL LTE18 + Tp link archer c6 ac 1200 połączenie przez kabel lan


@Januszbbanapisał(-a)

@agat13  tp link ma adres 192.168.0.1 a microtik 192.168.188.1 mi chodzi tylko czy dając do wan do tplink nie będzie konfliktu i spadków prędkości internetu.


Jeśli będzie problem z adresacją, to nie będzie spadków prędkości tylko internet nie będzie działał. Wiem, że jesteś fanem zdobywania wiedzy w walce z materią, więc podpowiem Ci, że zanim zabierzesz się za łączenie kabelkiem eternetowym dwóch ruterów, dobrze byłoby zapoznać się z zasadami adresacji IPv4. W internecie jest na ten temat mnóstwo, więc nadmienię tylko że wpisy w Wikipedii świetnie się nadają jako punkt wyjścia do dalszej eksploracji.

https://pl.wikipedia.org/wiki/IPv4

W jednej sieci adresy IP powinny należeć do jednej klasy, inaczej urządzenia nie będą się komunikowały ze sobą. W tym wypadku każdy z ruterów (mikrotik i tplink) ma domyślnie inne klasy adresów i każdy domyślnie chce przydzielać adresy innym urządzeniom. To nie może działać stabilnie. Oba muszą mieć adresy z tej samej klasy i tylko jeden z nich może przydzielać adresy innym, drugi musi się podporządkować.

Aby to osiągnąć musisz odłączyć je od siebie i skonfigurować każdy z nich indywidualnie. Wystarczy że dopasujesz konfigurację jednego z nich do konfiguracji drugiego i powinno być OK.

Na twoim miejscu po prostu zmieniłbym tego tplinka w prosty AP, to załatwiłoby wszystkie Twoje problemy za jednym zamachem. Niestety, z tego co widzę w instrukcjach ten model nie obsługuje wprost trybu AP (a szkoda), więc trzeba to zrobić "na raty". Konfigurację trzeba zmienić tak czy owak.

Można to zrobić łącząc kablem eternetowym tplinka z komputerem (tylko te dwa urządzenia w konfiguracji domyślnej - tplinka ewentualnie można zresetować a w ustawieniach sieciowych karty w komputerze wrócić do pełnej automatyki). Wtedy bez problemu powinieneś móc zalogować się do tplinka wchodząc przez przeglądarkę na adres 192.168.0.1. W tym miejscu menu przypisz tplinkowi adres z puli mikrotika (może być dowolny byle nie był używany przez nic innego w sieci mikrotika) :

j131_0-1683040536073.png

 

Poza tym oczywiście trzeba też wyłączyć serwer DHCP:

j131_1-1683040793625.png

 

Do połączenia tplinka z mikrotikiem trzeba użyć portu LAN tplinka, port WAN musi pozostać pusty.

 

Po tych kombinacjach i po połączeniu wszystkiego w jedną sieć powinieneś mieć dostęp do obu paneli sterowania.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 734
  • 2520
  • 0

MikroTik ATL LTE18 + Tp link archer c6 ac 1200 połączenie przez kabel lan

@j131  Gdy podpinam microtika do wejścia lan tp linka to nie mam internetu. Ja niechce ruszać ustawień microtika bo mogę coś zepsuć a ja chciałbym żeby port wan był pusty. Mam teraz wpięty do wan więc zmienie na 192.168.188.2 i przepne kabel z wan do lan.