Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Mesh na Funbox 2.0


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 3
  • 6
  • 0

Mesh na Funbox 2.0

Cześć,

chciałbym poprawić jakość sygnału WiFi w domu (dwupiętrowym).

Obecnie od mego routera do najdalszego pokoju gdzie są oglądane filmy w 4k jest około 15m i kilka ścian.
Obecnie mam Internet od Orange (35 mbs down i około 15mbs upl i ping koło 25ms - test na jednej ze stron) po kablu telefonicznym z routerem funbox 2.0.

Myślę nad systemem mesh złożonym z 3 kostek lub 2 kostek z routerem.


1. Mogę kupić router z łączem DSL i podpiąć Internet bez angażowania funboxa?
np. https://www.x-kom.pl/p/1045781-system-mesh-wi-fi-tp-link-deco-x20-dsl-mesh-wifi6-1800mb-s-a-b-g-n-ac...

3. Gdybym zostawił funbox 2.0 to rozumiem, że mogę połączyć ethernetem routery mesh i działają one wówczas w jednej sieci WiFi ?

2.Czy warto dopłacić do standardu WiFi 6, czy może sugerować się wyłącznie prędkością deklarowana przez producenta.

 

Propozycje:
https://www.x-kom.pl/p/1045781-system-mesh-wi-fi-tp-link-deco-x20-dsl-mesh-wifi6-1800mb-s-a-b-g-n-ac... 

lub
https://www.x-kom.pl/p/718787-system-mesh-wi-fi-huawei-mesh-3-3000mb-s-a-b-g-n-ac-ax-2xap.html?fbcli...

5 ODPOW. 5

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13069
  • 53609
  • 624

Mesh na Funbox 2.0

@Morcin  1 tak, pod warunkiem, że kupisz router z modemem VDSL ( nie pomyl się i nie weź z ADSL). Zastanawiam się jednak po co zmieniać, skoro i tak wyłączysz na nim wifi I postawisz MESH?

2 jak wyżej wspomniałem wyłącz wifi na FB I ustaw MESH jaki jedyna sieć wifi. 

Zwróć uwagę na to, że to tylko sprzęt i to działający w trybie range extender, więc niekoniecznie się sprawdzi  w Twoim domu i otoczeniu sieciowym. Warto zrobić testy kupując z możliwością zwrotu towaru 

3. Najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu ułożenie kabla Ethernet w miejsce docelowe lub chociaż w pobliże i założenie AccessPointa 

4 35Mb/sek I 1,5 uploaddu to niewiele...

Warto pomyśleć o stratach na wifi I o opóźnieniach które się zwiększa...I postawić na kabel 

Czy warto dopłacać do wifi 6? Na takich odległościach bym się nie skusił. Każdy kolejny wyższy standard wifi wiąże się z ograniczeniem zasięgu ( zgodnie z prawami fizyki) czyli jego skróceniem...

P.S. ten router z MESH  wygląda ciekawie i według specyfikacji ma VDSL. Od tego bym zaczął I ewentualnie dodawał kolejne jednostki...


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 3
  • 6
  • 0

Mesh na Funbox 2.0

Dzięki za odpowiedź, myślę nad przeniesieniem funbox do innego pokoju bardziej wypośrodkowanego, gdybym zdecydował się na zestaw Huawei złożony z dwóch kostek i łącze poprzez ethernet do sąsiednich pokojów to w zasadzie mam bezstratny Internet ? 

 

Drugie pytanie. Czy można połączyć kostkę huawei nr1 (połączona z funbox za pomocą Eth) z kostką nr 2 za pomocą ETH bez podłączenia kostki nr 2 z funbox ?

 

W planach jest światłowód z orange, które jest w planach w moim mieście (więc myślę, też przyszłościowo o systemie mesh)

 

Załączam rysunek poglądowy jak to wygląda u mnie w domu. Ściany około 40cm grube, mało sprzętu które zakłócają sygnał po drodze.

 

niebieski okrąg - obecne miejsce routera

zielony -  możliwa zmiana routera

pomarańcz - urządzenia wymagające połączenia z Wifi. Wszystkie sprzęty mają co najmniej Wifi4, są też Wifi6

 

roxkłsf mieszkania.jpg

 

____________
* Poprawiono czytelność wpisu - Wiktor

 

 

 

 

 

 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13069
  • 53609
  • 624

Mesh na Funbox 2.0

@Morcin  tak, pod eth  jest bez straty transmisji do AP ( access point). Dalej do odbiornikow po eifi że strata normalna dla wifi..

Przestawienie FB centralnie w mieszkaniu zawsze podnosi zasieg we  wszystkich miejscach, bo anteny działają  dookólnie 

Na drugie pytanie odpowie Ci specyfikacja konkretnego zestawu. Z tego co ja miałem, to MESH raczej takiego połączenia kaskadowego po eth nie ma. Tam urzadzenia nastawione są raczej w tryb AP lub Range extender, czyli retransmisji sygnału.

Ja bym zrobił inaczej. Przestawiłbym router do pokoju po lewej z dwoma urządzeniami, a w pokoju po prawej ( ostatnim) po kablu bym dołączył 1 AP

Powinno wystarczyć 


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 3
  • 6
  • 0

Mesh na Funbox 2.0

Dzięki za pomoc Panowie. Mesh na Huaweiu poprawił zasięg o połowę, jest stabilnie i szybciej. Jednakże jeszcze jeden pokój na parterze pozbawiony jest zasięgu. 

Pomyślałem czy nie dałoby się kupić Router od Huawei (AX3 Quad-core) żeby już nie mieć miliona aplikacji i podłączyć go po kablu LAN do Funboxa 2.0. Wtedy jedna kostka mesha (aktualnie wpięta jest po kablu do funboxa i to ona tworzy sieć WIFI a nie funbox) pójdzie do innego pokoju.

 

Zadziałałoby to ?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13069
  • 53609
  • 624

Mesh na Funbox 2.0

@Morcin Może zadziałać, ale zrób z tego routera AP (jeśli ma w sofcie ten tryb) i będzie lepiej, bo bez drugiego routowania