Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Funbox 3.0 w skrzynce


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 8
  • 56
  • 0

Funbox 3.0 w skrzynce

Cześć. 

 

Technik Orange montował u mojej mamy w nowym mieszkaniu sprzęt pod światłowód. Funbox 3.0 został umieszczony w skrzynce teletechnicznej. Zasięg wifi jest ok, ale martwię się trochę kwestia nagrzewania się routera. Włożyć go tam to nie jest łatwa sprawa, jest tam bardzo ciasno. Czytałem na wątku zalecenia jak ustawiać router żeby działał odpowiednio itd. No więc jest tam wyraźnie wspomniane że nie powinien być w skrzynce. A jednak tam umieścił go technik, i chyba była to dla niego standardowa procedura. Pytanie więc, czy mam się czego obawiać w kwestii bezpieczeństwa nagrzewajacego się funboxa w skrzynce? I jakie są ewentualne rozwiązania? 

 

IMG_20220722_162557.jpg

IMG_20220722_162608.jpg

Screenshot_2022-07-22-23-07-42-884_com.android.chrome.jpg

________________
* Wstawiono grafikę dodaną jako załącznik – moderator Kinga

27 ODPOW. 27

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18491
  • 52947
  • 716

Funbox 3.0 w skrzynce

@Janmateusz obserwuj, jak zachowuje się router oraz jego temperaturę. Jeżeli będzie widać nieprawidłowe działanie, oraz znaczną temperaturę, trzeba by było router umieścić w innej lokalizacji.

Nie podane jest, czy to internet światłowodowy? Zakładam, że tak, więc kolejne pytanie, czy światłowód jest podłączony bezpośrednio czy przez ONT. Jeżeli przez ONT i są poprowadzone ze skrzynki do pomieszczeń w mieszkaniu przewody RJ-45, to router można umieścić w jednym z pomieszczeń do którego prowadzi skrętka.


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29461
  • 270

Funbox 3.0 w skrzynce

@ketrasaArtur  z tego co widzę na zdjęciu to światłowód jest bezpośrednio wpięty w FB 3.0, nie widzę tam podłączonego żadnego kabla ethernet, czyżby działał tylko po wifi 🤔 (ale może się mylę - zdjęcie jest dość małe). Poza tym miałem kiedyś trójkę (teraz mam szóstkę) stała na szafce i grzała się trochę ale nie aż do przesady, co nie znaczy że w zamkniętej, małej przestrzeni będzie tak samo, z czasem z powodu braku przepływu powietrza szlag może trafić elektronikę w modemie.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 8
  • 56
  • 0

Funbox 3.0 w skrzynce

Dziękuję za odpowiedź. 

Tak, to swiatłowód. Nie ma ONT.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 8
  • 56
  • 0

Funbox 3.0 w skrzynce

@slav72 Tak, jest tylko wifi. Ta skrzynka nie dość że jest mała to jest też w takim miejscu, że trudno puścić kabel. Dlatego chciałem dopytać o kwestie bezpieczeństwa, czy ktoś ma doświadczenia z tak umieszczonym funboxem, bo jak powiedział pan technik, 'tam powinien stac'. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13074
  • 53660
  • 626

Funbox 3.0 w skrzynce

@Janmateusz  technik jest w błędzie.  Według instrukcji instalacji właśnie tam nie powinien stać. Możesz to reklamować, ale teraz będzie się to wiązało z kolejną wizytą techników. 

Może być, że nawet płatną.

Wszystko zależy od Twojego dalszego postępowania. 

Według zaleceń modem że względów bezpieczeństwa  nie powinien  być zamknięty  w takiej skrzynce, bo się zagrzeje i nie będzie  pracować poprawnie. Nie wspomnę o wifi w metalowym pudle...To nie będzie działać  na pełnym zasięgu i transferze. 

Można niby zostawić otwartą  ta skrzynkę, ale to półśrodek 

Jeśli nie ma żadnych dodatkowych kabli  do pokoju gdzie stoi np dekoder tv, czy najczęściej się korzysta z netu oraz choćby rurek pod podłogą  nie ma za bardzo  pola manewru,  bo kabli ciągnąć po wierzchu nie chcesz zapewne że względów  estetycznych. 

Gdyby założyć dodatkowy ONT, to modem można wyprowadzić gdzieś niedaleko skrzynki...

To jednak mało estetyczne i kłopotliwe...

Szczerze?  Gdy nie ma rurek do pokoi pod podłogą niewiele zrobisz, zostaje wentylacja otwartymi drzwiczkami

 


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29461
  • 270

Funbox 3.0 w skrzynce


@Janmateusznapisał(-a)

@slav72 Tak, jest tylko wifi. Ta skrzynka nie dość że jest mała... bo jak powiedział pan technik, 'tam powinien stac'. 


@Janmateusz  tak właśnie myślałem że tylko wifi, co do Pana "technika"  (jak wspomniał już @agat13  i wynika ze screenów które wstawiłeś) to błędne myślenie że tam powinien stać. Doraźnie można zostawić otwartą skrzynkę lub wystawić modem na jakąś małą półeczkę nad lub pod drzwiczkami skrzynki, raczej innego wyjścia brak jeśli nie chcesz ciągnąć kabla na zewnątrz. Osobiście nie chowam routerów, modemów, dekoderów nigdzie, stoją na wierzchu właśnie ze względu na temperaturę którą wydziela elektronika i aby zachować optymalny przepływ powietrza celem chłodzenia sprzętu.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18491
  • 52947
  • 716

Funbox 3.0 w skrzynce

Skrzynka ma otwory wentylacyjne, więc jeśli nie zostanie zastawiona, to router powinien pracować poprawnie. Warto jednak monitorować jego temperaturę.

Z drugiej strony technik poszedł sobie na łatwiznę. Można było podjąć próbę ustawienia routera poza skrzynką. 

Z zewnętrznym ONT + wyprowadzonym przynajmniej jednym kablem RJ-45 ze skrzynki do pomieszczenia można by było w szybki i prosty sposób przenieść router w inne miejsce. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13074
  • 53660
  • 626

Funbox 3.0 w skrzynce

@ketrasaArtur  otwory wentylacyjne są za małe w takiej puszcze..konieczna jest cyrkulacja.  Zasilacz się grzeje, modem też...kilka stopni w górę, elektronika siada i sie wiesza...

Kiedyś w  szafie 2stC więcej zawieszały FB2. W czasie testów szafa była otwarta i było ok..Późnej modem miał czkawkę

Ja osobiście zalecam wyjmowanie ich z takiej konserwy 


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18491
  • 52947
  • 716

Funbox 3.0 w skrzynce

@agat13 też jestem za ustawieniem routera na zewnątrz. W tym przypadku będzie się wiązało z wykonaniem otworów do wyprowadzenia przewodów do podłączenia FB. Zakładając, że nie będzie intensywnego użytkowania routera, można się pokusić o jego zostawienie, zanim będzie się ryło ładnie wykończone mieszkanko.

U siebie bym tak nie zostawił i zabrał się o wydostanie routera z tej puszeczki.