Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

FB6 + Fritzbox7490+ voip

ROZWIĄZANE

Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1646
  • 8158
  • 64

FB6 + Fritzbox7490+ voip

@Laik2 Jeżeli byś chciał zostawić aktualny router (co jest zrozumiałe bo to dobry sprzęt) to do portu WAN musiałbyś podpiąć ONT, skonfigurować na FRITZ!Boxie VLAN i PPPoE. Miałbyś działający internet. Telefon konfigurujesz tak jak dotychczas poprzez wbudowaną bramkę VoIP. Aby korzystać z telewizji musiałbyś zdecydować się na dekodery na Androidzie i zaakceptować brak modułu CAM w ofercie FTTH. Pozostaje kwestia wydajności FRITZ!Boxa. Jaką przepustowość łącza obsługuje w tej chwili?


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 11
  • 25
  • 0

FB6 + Fritzbox7490+ voip

aktualnie bezproblemowo korzystam z łącza 300 Mb/s. To już doczytałem że nie będzie modułu (Cam). Tylko dedykowany dekoder na andoidzie (dekoder tylko 4K stream ?). Dziękuję za podpowiedź że będę musiał poprosić o ONT. Ten model Fritzboxa 7490 mam już ponad 8 lat. Mam dobry zasięg wifi w bloku. Bardzo przyjazną obsługę ustawień dla laika ( Model cały czas wspierany przez producenta aktualizacjami). Powoli dojrzewam do zmiany na nowszy model, wiedząc że trzeba próbować nadążać za postępem.

Nie rozumiem czemu FB6 oferuje tylko przewodową obsługę tzw. telefonu domowego. Jeśli chciałbym przenieść nr stacjonarny  ( do tej pory voip z plfon), to czy będę mógł otrzymać ustawienia voipowe do nowego ustawienia Fritza aby mieć możliwość korzystania ze słuchawki bezprzewodowej.

I wracając do początku, będę skazany na dwie "skrzynki: FB6 od Orange oraz FB7490 tylko do obsługi bezprzewodowego telefonu , a chciałbym tego uniknąć... Tylko jak to zrobić?

 

Pytanie . Do ONT podepnę tylko jeden router? Bo wolałbym jako że nowsze rozwiązania Jako główny FB6 ogarniający wifi oraz telewizję , a do niego podłączony FB7490 ( w tym momencie jako obsługa bezprzewodowego telefonu stacjonarnego). czy tak się da?

 

_________

* Scalenie wpisów - Bartłomiej


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1646
  • 8158
  • 64

FB6 + Fritzbox7490+ voip

@Laik2 Możesz otrzymać ustawienia do VoIP. Czy wbudowana bramka zadziała nie będąc podłączona bezpośrednio przez WAN lecz przez FB6? Mógłbyś to sprawdzić wstawiając dla testu router pomiędzy FRITZ!Boxa a modem od operatora.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22120
  • 181

FB6 + Fritzbox7490+ voip

@Laik2 

Dostaniesz FB6 obowiązkowo. Jeśli się wystarczająco uprzesz to dostaniesz też ONT. Jeśli bierzesz też IP TV to dostaniesz do tego dekoder, najlepiej w Twojej sytuacji 4k Stream (aka DV8555 Shenzhen), na Android TV. Inne dekodery wymagają dość specyficznej konfiguracji rutera, i bardzo mało jest opisów udanych prób konfiguracji własnych ruterów pod IP TV.

 

To wszystko dostaniesz (za odpowiednią opłatą), obowiązkowo.

 

Co dalej z tym zrobisz to już Twoja sprawa.

Teoretycznie da się skonfigurować to tak, żeby FB6 nie był potrzebny. Jeśli się uda, to chowasz go do pudełka i odkładasz do szafy. Nie sprzedajesz, bo nie jest Twój. Będziesz go kiedyś musiał zwrócić. Może też służyć jako rozwiązanie awaryjne. To zapewne byłaby konfiguracja dla Ciebie najbardziej pożądana, ale nie ma 100% pewności że sobie poradzisz z konfiguracją. Oczywiście, kiedy już będziesz miał działającą usługę, chętnie w tym pomożemy, ale wiesz jak to jest: trudno ręczyć za coś czego się nawet w rękach nie miało.

Inne opcje konfiguracji, w tym taka z obydwoma ruterami na raz, też są możliwe, ale chyba nie ma sensu na razie się nad tym zastanawiać.

Co do bezprzewodowości telefonicznej Fritza to on ma po prostu wbudowany telefon, a słuchawka jest podłączana w protokole DECT. Wątpię żeby tę słuchawkę dało się wykorzystać z inną "bazą" DECT, niż ta wbudowana we Fritza (mogę się mylić), ale to nie przeszkadza w użyciu innego telefonu w tej samej technologii z FB - po prostu do gniazdka podpinasz bazę DECT i z nią parujesz słuchawki bezprzewodowe. Sam mam taką konfigurację, z pięcioma słuchawkami rozrzuconymi po całym domu i działa to bez zarzutu. Ale myślę, że do tego tematu będzie czas się zabrać, kiedy ogarniesz podstawową konfigurację sieci i zdecydujesz się na konkretną topologię.


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 11
  • 25
  • 0

FB6 + Fritzbox7490+ voip

Bardzo dziękuję za podpowiedzi. A mam pytanie czy właśnie zamiast kombinowania z pozbyciem się FB6 i odpowiedniej konfiguracji Fritzboxa7490 jako głównego routera. Skorzystać własnie z FB6 jako głównego urządzenia a do niego poprzez port Ethernet podpiąć Fritzboxa7490(wyłączam funkcję wifi) który by służył tylko do obsługi protokołu DECT czyli obsługi słuchawki bezprzewodowej. Po prostu po co kupować nowe sprzety jak mogę wykorzystać dobre stare


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22120
  • 181

FB6 + Fritzbox7490+ voip

@Laik2 

To na dwoje babka wróżyła: może zadziała, może nie. Powinno. Niestety w zakresie technikaliów Orange jest bardzo tajemniczy, i nie wiemy do końca jakie warunki muszą być spełnione żeby własny sprzęt działał. Wszystkiego dowiadujemy się metodami "organoleptycznymi".

 

Tu masz na przykład mój opis konfiguracji klienta VoIP na androida:

https://nasz.orange.pl/t5/Internet-domowy/Orange-VoIP-przez-klienta-SIP-na-androidzie/td-p/262709

Rozumiem, że nie do końca o to Ci chodzi, ale zauważ że to wszystko jest zbieranie okruchów informacji i sprawdzanie w praktyce. To samo trzeba zrobić w Twoim przypadku.

 


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 11
  • 25
  • 0

FB6 + Fritzbox7490+ voip

dziękuję że masz cierpliwość odpowiadać na pytania laika. Tak jak napisałeś dowiedzieć się o szczegóły techniczne na infolini orange to jak rozmowa ze sprzedawcą lodówek dla eskimosa. sprzedaż produktów (ofert),perfekcjoniśći, ale jak próbowałem się dowiedzieć o technikalia ( przeniesienie nr voip od innego operatora, podpięcie Fritzboxa do Funboxa...... przełączany byłem do innego działu nie technicznego, nikt  nie potrafił mi odpowiedzieć. Wyjątek pochwała  dla pani Justyny ******** która faktycznie starała mi pomóc. Nie rozumiem tego, chcąc pozyskać klienta który chce skorzystać z oferty, ale ma wątpliwości prostej natury technicznej trafia się na mur niewiedzy....

 

________________
* Edytowałem wpis – moderator Michał


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 11
  • 25
  • 0

FB6 + Fritzbox7490+ voip

Przepraszam skrót myślowy. FritzBox 7490 oferuje równocześnie podpięcie pod DSL jak i Wan oraz ma w sobie funkcje programowalnego Voip i Dect (Słuchawka bezprzewodowa do voip) Ja po prostu chciałbym zamienić ten router ( ma już prawie 10 lat) na nowsze jak mniemam rozwiązania w postaci FB6 zachowując wygodę poprzednika. Ale jak widzę niestety Orange nie chce być otwarty na użytkownika :

brak możliwości funkcji Dect, tylko przewodowo telefon stacjonarny poprzez gniazdo rj11 i dopiero DeCT

nikt nie wie czy mogę przenieść nr voip( plfon) do voipa orange. 


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1646
  • 8158
  • 64

FB6 + Fritzbox7490+ voip

@Laik2 Musisz wiedzieć, że FunBox to urządzenie o skromnych możliwościach konfiguracji. W żadnym wypadku pod tym względem nie zbliża się do oferowanych komercyjnie urządzeń. Ma być przede wszystkim stabilny i prosty na tyle aby użytkownik za bardzo nie namieszał w ustawieniach.