Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Dekoder IWU200 nie łączy się z internetem z własnym serwerem DHCP

ROZWIĄZANE

Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 27
  • 0

Dekoder IWU200 nie łączy się z internetem z własnym serwerem DHCP

Moja sieć jest stosunkowo standardowa:
FunBox 2

Dekoder Sagemcom IWU200

RPi z serwerem DHCP/DNS

 

Próbuję podłączyć dekoder po WiFi do sieci. Urządzenie poprawnie łączy się i dostaje przydział z DHCP. Po czym wyrzuca błąd G01 i traci przydział IP. Po kablu działa. Znalazłem podobny post, skorzystałem z sugestii. Niestety, nic to nie zmieniło.

 

Relewantny wpis z konfiguracji:

 

$ cat /etc/dnsmasq.d/05-pihole-dhcp-tvbox.conf
dhcp-host=c4:eb:42:19:a9:9b,set:orangeTVBox,192.168.1.250
dhcp-option=tag:orangeTVBox,option:dns-server,192.168.1.1

Oraz test konfiguracji:

 

 

# nmap --script broadcast-dhcp-discover --script-args "broadcast-dhcp-discover.mac='c4:eb:42:19:a9:9b'"
Pre-scan script results:
| broadcast-dhcp-discover: 
|   Response 1 of 1: 
|     Interface: enp3s0
|     IP Offered: 192.168.1.250
|     DHCP Message Type: DHCPOFFER
|     Server Identifier: 192.168.1.4
|     IP Address Lease Time: 1d00h00m00s
|     Renewal Time Value: 12h00m00s
|     Rebinding Time Value: 21h00m00s
|     Subnet Mask: 255.255.255.0
|     Broadcast Address: 192.168.1.255
|     Domain Name: lan
|     Domain Name Server: 192.168.1.1
|_    Router: 192.168.1.1

W liście urządzeń w sieci w panelu admina Pi-Hole dekoder jest widoczny, z adresem widocznym powyżej.

 

 

Ciekawą obserwacją jest też fakt, że włączenie DHCP na FB jest nieskuteczne, po czym zaczynam się zastanawiać czy dekoder nie ma na chwilę obecną przydziału w cache. Nie ma na urządzeniu przycisku reset, reset w menu pod DCD nic nie dał.

 

Jest jakieś rozwiązanie do tego poza wyłączeniem Pi-Hole lub pociągnięciem kabla?

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5536
  • 22428
  • 185

Dekoder IWU200 nie łączy się z internetem z własnym serwerem DHCP


@potrojnyPiesAuunapisał(-a)

...

Router znajduje się 6 metrów od dekodera. Bez żadnych ścian pomiędzy. Po przełączeniu DHCP na FB łączy się bez problemu. Raczej wątpię że to problem z poziomem sygnału.

 


Czyli to na pewno nie moc sygnału, tylko wybredność dekodera przy połączeniu WiFi.

Obiecywałem że coś przetestuję, ale poddałem się zaraz na wstępie, bo nie byłem w stanie zestawić połączenia WiFi między dekoderem a modemem, nawet przy działającym DHCP w FB. Musiałbym wszystko resetować, a tego na pewno wolałbym uniknąć. Kiedyś działało, ale w międzyczasie zmieniłem SSID i pewnie stąd problem w dekoderze. Albo po prostu nie nadążam z przyciskami WPS: kiedy odległość jest kilkumetrowa, to trudno zachować wymagany timing.Tak więc jednak nie mam jak porównać działania z DHCP FB vs. DHCP własny. Mogę tylko zapewnić, że po kablach działa z własnym DHCP nawet jeśli dekoder jest schowany przed FB w podsieci. Ale był też na NO wątek pokazujący, że FB blokuje niektóre, kluczowe dla przydzielania IP, pakiety ARP. Jeśli robi to bardziej agresywnie dla WiFi niż dla połączeń  kablowych, to tu może być powód. To oczywiście spekulacja.

IMHO nic z tym nie zrobisz i nie ma czego żałować. Poprowadź kabelek i będziesz miał problem z głowy.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

22 ODPOW. 22

Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 2425
  • 10059
  • 86

Dekoder IWU200 nie łączy się z internetem z własnym serwerem DHCP

Hej @potrojnyPiesAuu  spróbuj zresetować Funbox 2.0 do ustawień fabrycznych. Zanim przywrócisz ustawienia fabryczne, upewnij się, że posiadasz nazwę użytkownika i hasło do połączenia z internetem – będziesz ich potrzebował do ponownej konfiguracji modemu. https://www.orange.pl/omnibook/przywrocenie-modemu-do-ustawien-fabrycznych#

Czy to nie jest błąd S01 czyli błąd pojawi się, jeżeli zostanie przerwane połączenie pomiędzy dekoderem a modemem lub, gdy dekoder zostanie podłączony do internetu świadczonego przez innego operatora (Orange TV działa poprawnie tylko na puli adresowej Orange).  Spróbuj wykonać te czynnosci:

Rozwiązanie:

  • Sprawdź czy dekoder ma dostęp do internetu, np. na urządzeniu, które jest podłączone do menu (przewodowo lub przez Wi-Fi) spróbuj otworzyć jaką stronę internetową
  • Sprawdź, czy przewód Ethernet nie jest uszkodzony - możesz to zrobić np. poprzez podłączając przewód do komputera; drugi sposób to sprawdzenie czy na porcie Ethernet w modemie migają diody - jeżeli tak to jest połączenie pomiedzy dekoderem a modemem,a jeżeli nie świecą to nie ma między nimi komunikacji
  • Sprawdź czy dekoder jest dobrze podłączony do modemu. Jeżeli urządzenia są połączone bezprzewodowo, spróbuj połączyć je za pomocą przewodu Ethernet.
  • Jeśli korzystasz z połączenia przewodowego z modemem Livebox 2.0, Livebox 1.1, Sagemcom Fast 3764, DGT RGW VDSL2 G - sprawdź, czy dekoder jest wpięty do dedykowanego portu w modemie.

    Livebox 1.1 - żółty port ETH 2 z włączoną TV przez ADSL

    Livebox 2.0 - żółty port

    Sagemcom Fast 3764 - czerwony port ETH3 lub żółty port ETH4 (porty domyślnie są ustawione na odbiór TV przez ADSL)

    DGT RGW VDSL2 G - żółty port ETH 2

  • Jeśli korzystasz z Liveplugów wyjmij je z gniazdka i podłącz ponownie.
  • Sprawdź czy serwer DHCP w modemie jest włączony. Możesz to sprawdzić logując się do menu konfiguracyjnego modemu.
  • Wyłącz dekoder i modem a następnie włącz modem i poczekaj aż połączy się z internetem. Następnie włącz dekoder.

Ważne

Nigdy nie restartuj modemu i dekodera równocześnie.

Tutaj masz linka:https://www.orange.pl/omnibook/dekoder-sagemcom-iwu-200# 

Pozdrawiam 🙂

 


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5536
  • 22428
  • 185

Dekoder IWU200 nie łączy się z internetem z własnym serwerem DHCP

@potrojnyPiesAuu 

Moje poprzednie sugestie, że dekoder musi mieć DNS operatora są nieaktualne. Obecnie dekodery działają już normalnie na dowolnych DNSach, w tym na własnym postawionym w LAN. Także specyfikowanie dodatkowych zmiennych w DHCP jest całkowicie zbędne.

 

Jeśli działa Ci po kablu, to na tym bym się skupił. Po WiFi może być problem niezależnie od tego czy się uda zestawić początkowe połączenie czy nie. Może to po prostu kwestia słabego zasięgu? Sprawdzałeś WiFiAnalyserem jak wygląda sygnał 5GHz przy dekoderze? Obawiam się jednak że dekoder oczekuje przez WiFi po drugiej stronie interakcji z FB oraz jego DHCP i z niczym innym - nie wiem jak to sprawdza, ale nie zdziwiłbym się bardzo gdyby po prostu(?) nie chciał działać przez WiFi w konfiguracji z wyłączonym DHCP FB.

PS. Jeśli jesteś zainteresowany, to jutro mogę przetestować podobną konfigurację.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13250
  • 54362
  • 637

Dekoder IWU200 nie łączy się z internetem z własnym serwerem DHCP

@potrojnyPiesAuu  na dekoderze na kanale 998 jest test połączenia. Zobacz jaki jest wynik 

Żeby doprecyzować łączysz się po wifi z samym modemem czy po drodze jest jeszcze jakiś AP? Rozdziel sieci ma FB i sparuje ponownie 


Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 2425
  • 10059
  • 86

Dekoder IWU200 nie łączy się z internetem z własnym serwerem DHCP

@potrojnyPiesAuuspróbuj tak jak pisze @agat13  Może się uda zweryfikować jaki jest problem z WIFI 🙂


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 27
  • 0

Dekoder IWU200 nie łączy się z internetem z własnym serwerem DHCP

Niewykonalne. Dekoder nie pozwala dojść do menu wyboru kanałów.

 

Łączę się bezpośrednio do FB. Nie ma żadnych urządzeń pośredniczących. Rozdzielenie sieci nic nie osiągnęło.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13250
  • 54362
  • 637

Dekoder IWU200 nie łączy się z internetem z własnym serwerem DHCP

@potrojnyPiesAuu  przede wszystkim podłącz dekoder po kablu i uruchom usługę. Później odepnij kabel i na zapytanie dekodera czy uruchomić po wifi, zrób to. Postaraj się, aby modem i dekoder z tv były w jednym pomieszczeniu. Postaraj się też zresetować modem do fabryki i połączyć je ponownie.

Jeśli to nic nie da, wymień dekoder w salonie.


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 27
  • 0

Dekoder IWU200 nie łączy się z internetem z własnym serwerem DHCP

Zasięg jest w porządku. Telefon po 5 GHz się łączy bez problemu, zresztą, do modemu jest może 5 metrów.

 

Właśnie się też obawiam, że dekoder działać nie będzie bo nie i tyle. Pracuję jeszcze nad przechwyceniem pakietu DHCP z FB, może wysyłana jest jakaś opcja, o której mi nie wiadomo. Ewentualnie po prostu kupię kabel i będę się martwić jak go przeprowadzić.

 

Byłbym wdzięczny jakby ci się chciało, może dojdziesz do jakiegoś ciekawszego wniosku niż ja.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13250
  • 54362
  • 637

Dekoder IWU200 nie łączy się z internetem z własnym serwerem DHCP

@potrojnyPiesAuu  kabel da 100% pewności transmisji, ale ja bym wymienił dekoder zanim zaczniesz plątać 


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 27
  • 0

Dekoder IWU200 nie łączy się z internetem z własnym serwerem DHCP

Siła sygnału -65 dBm, jakość sygnału 21 dBm, kanał 100. Dane sczytane podczas pomiaru, ekran wynikowy pokazuje 0 dla obu. Dekoder był już wymieniany. Dwa razy.

 

Ciekawe jest też to, że po podłączeniu po kablu i odłączeniu kabla, dekoder wciąż odbierał. Do momentu wejścia do menu diagnostycznego.