Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Czy mogę korzystać z Internetu światłowodowego (FTTH) bez Funboxa 6 na własnym routerze?

ROZWIĄZANE

Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 2
  • 8
  • 0

Czy mogę korzystać z Internetu światłowodowego (FTTH) bez Funboxa 6 na własnym routerze?

Mam FTTH (światłowód do domu), ale chcę korzystać z własnego urządzenia (będę korzystał z siatki Wi-Fi 6E). Nie chcę mieć do czynienia z Funboxem 6, czy mogę po prostu mieć ONT (terminal optyczny) i potem korzystać z portu Ethernet mojego routera mesh?

(Jestem obcokrajowcem i używam Tłumacza Google, przepraszam, jeśli coś nie ma sensu)

Wielkie dzięki!

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22120
  • 181

Czy mogę korzystać z Internetu światłowodowego (FTTH) bez Funboxa 6 na własnym routerze?

@safeandsound55 

OK, so you may have an ONT.

But: you will have to rent FB6, too. You do not need to use it, but be prepared that renting it is non-negotiable (and not free). The router (FB6) is not as bad as you say.

Also: the configuration of the services on your own router may not be trivial (particularly if you order IP TV too).

Otherwise you plan is excellent, but you will need two ethernet cables from the ONT place to the router place, assuming you will use additional switch sitting next to ONT to complete the LAN with the existing ethernet cables. This is because you can only connect the switch after the router, not between the router and ONT.

 

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

7 ODPOW. 7

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18433
  • 52701
  • 710

Czy mogę korzystać z Internetu światłowodowego (FTTH) bez Funboxa 6 na własnym routerze?

@safeandsound55 możesz korzystać z własnego routera. Ważne, aby mieć ONT od Orange. Jeżeli w obecnej sytuacji przy podpisywaniu umowy masz tylko FunBox-a, to otrzymanie ONT od Orange jest praktycznie niemożliwe.

Druga sprawa, router musi mieć możliwość wpisania danych tak jak w FunBox-ie, czyli trzeba ustawić VLAN, PPPoE, i wpisać login i hasło do zalogowania w systemie Orange. Jeśli nigdy nie miałeś do czynienia z samodzielną konfiguracją routera własnego na internecie od Orange, to może być trudne do wykonania.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12996
  • 53364
  • 620

Czy mogę korzystać z Internetu światłowodowego (FTTH) bez Funboxa 6 na własnym routerze?

@safeandsound55  dodam tylko, że jeśli zamówisz IPTV od Orange, wymagania dla routera są jeszcze większe i trudniej go skonfigurować. Może trzeba zostawić FB i korzystać tylko z własnych Access Pointów dla wifi?

Jeśli nie będziesz robił niczego ważnego, możesz przekierować ruch z FB na własny router za FB i  zrobić DMZ 


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2083
  • 7664
  • 31

Czy mogę korzystać z Internetu światłowodowego (FTTH) bez Funboxa 6 na własnym routerze?


@safeandsound55napisał(-a)

będę korzystał z siatki Wi-Fi 6E


czy masz już jakiś konkretny typ? Dobre zestawy powinny działać. Ja mam TPLink Deco, co prawda tylko w trybie AP, ale w menu ustawień widać, że w trybie routera powinno dać się ustawić i prawdopodobnie nawet IPTV zadziała (dziwne, że mnie jeszcze nie podkusiło żeby sprawdzić).

 

PS.

etam, wcale nie dziwne, normalne. Ja leń jestem.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22120
  • 181

Czy mogę korzystać z Internetu światłowodowego (FTTH) bez Funboxa 6 na własnym routerze?

@safeandsound55 

Jeśli już masz Funboxa to ONT raczej nie dostaniesz i Funboxa własnym urządzeniem nie zastąpisz.

Nie możesz po prostu kupić ONT i podłączyć, to jest zakazane. ONT musisz wypożyczyć od Orange, ale jeśli nie zrobiłeś tego przy zawieraniu umowy i przy instalacji FTTH nie został zastosowany ONT, to teraz jest już raczej za późno. Nadal możesz oczywiście spróbować zamówić ONT, ale po pierwsze jego montaż jest ekstra płatny, a po drugie Orange raczej niechętnie zgadza się na taką zmianę. Mimo to, jeśli Ci na tym zależy, to możesz spróbować.

Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie żeby podłączać własny WiFi Access Point do Funboxa. Jeśli chodzi Ci tylko o lepsze WiFi, to jest to najprostsza metoda (WiFi wbudowana w Funbox możesz zawsze wyłączyć).


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 2
  • 8
  • 0

Czy mogę korzystać z Internetu światłowodowego (FTTH) bez Funboxa 6 na własnym routerze?

Wielkie dzięki wszystkim! Naprawdę doceniony.

Dla doprecyzowania jeszcze kilka spraw instalacja FTTH jest doprowadzona do domu, ale nie mam jeszcze żadnej umowy, do skrzynki bezpieczników w domu dochodzą dwa światłowody, jeden od JNDI i drugi od Orange, żaden nie ma jeszcze ONT.

Czytałem w innych tematach, że Orange mówi, że „może” uda się zainstalować, jeśli poprosisz o to podczas podpisywania umowy.

Dlaczego chcę ONT? Miejsce na skrzynkę z bezpiecznikami jest naprawdę małe, a nie chcę, żeby wisiała z niej wielka skrzynka, Funbox ani nic innego się nie zmieści, będzie to wyglądać brzydko, a urządzenia oferowane przez ISP to zazwyczaj totalny badziew. Do pokoi prowadzą kable Ethernet, a mój plan zakłada zainstalowanie ONT i poprowadzenie sieci Ethernet w skrzynce z bezpiecznikami, a następnie użycie tego do połączenia z routerem. Jeśli zainstalują ONT, nadal mogę zgodzić się na korzystanie z Funbox (chociaż wolę tego nie robić).

Zaktualizuję tutaj, gdy porozmawiam również z przedstawicielami Orange.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22120
  • 181

Czy mogę korzystać z Internetu światłowodowego (FTTH) bez Funboxa 6 na własnym routerze?

@safeandsound55 

OK, so you may have an ONT.

But: you will have to rent FB6, too. You do not need to use it, but be prepared that renting it is non-negotiable (and not free). The router (FB6) is not as bad as you say.

Also: the configuration of the services on your own router may not be trivial (particularly if you order IP TV too).

Otherwise you plan is excellent, but you will need two ethernet cables from the ONT place to the router place, assuming you will use additional switch sitting next to ONT to complete the LAN with the existing ethernet cables. This is because you can only connect the switch after the router, not between the router and ONT.

 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12996
  • 53364
  • 620

Czy mogę korzystać z Internetu światłowodowego (FTTH) bez Funboxa 6 na własnym routerze?

@safeandsound55  zgłoś przy zamówieniu to, że chcesz ONT i wymagają go od technika w czasie instalacji. Dostaniesz