Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

2x Router AX1500 + ONT - domowa sieć


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 14
  • 0

2x Router AX1500 + ONT - domowa sieć

@agat13  nie mam tych routerów, na razie planuje, bo montaż światłowodów mam na koniec miesiąca.  Przejrzę powyższe opcje. Mam opcje połącznie między piętrami przewodowego dwóch sprzętów.  Jakbym wybrał jako ten główny router pod ONT - Archer AX53 i połączył przewodowo z AX1500 to będzie lepszym rozwiązaniem? AX53 jest lepszym routerem? 

Gdybym nie otrzymał ONT (maja jakieś konkretne powody?) to co mogę ciekawego zrobić z FB6?

@edit lub AX73 jako ten główny 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12995
  • 53361
  • 620

2x Router AX1500 + ONT - domowa sieć

@kunoo Porównaj Archer AX53 | Dwupasmowy, gigabitowy router Wi‑Fi 6 AX3000 | TP-Link Polska

Archer AX1500 | Router Wi-Fi 6 AX1500 z trzyrdzeniowym procesorem | TP-Link Polska

Niby opisy podobne, a ja bym brał AX53. Wiesz, trudno doradzać jak nie znasz potrzeb i  środowiska...

AX1500 jest OK, jako AP dla mało wymagających. Już 2,4 w trybie N go troszkę dyskredytuje. AX53 na pełne AX


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22116
  • 181

2x Router AX1500 + ONT - domowa sieć

@kunoo 

Na wielokondygnacyjny dom jeden AP wystarczy tylko w sytuacji, gdy na WiFi nie planujesz nic krytycznie ważnego (tak mam i jest OK). Ale wtedy trzeba rozprowadzić kable do wszystkich istotnych urządzeń na wszystkich kondygnacjach. Dwa różne AP na tym samym SSID mogą więcej zaszkodzić niż pomóc - wszystko zależy od tego czy mogą być skonfigurowane w jedną sieć WiFi. To czy tak się je da skonfigurować wcale nie jest oczywiste.

Co do konkretnych modeli "ruterów" to naprawdę trudno doradzać w ciemno. Na Twoim miejscu najpierw wziąłbym to co dają czyli FB6, zobaczył jak będzie się to sprawdzało w praktyce, i w zależności od wyników decydował o zakupach.

Sam FB6 ma bardzo ubogie możliwości konfiguracji. Jego AP jest co prawda mocniejszy niż AP wcześniejszych wersji, ale na wielokondygnacyjny dom raczej nie wystarczy. Ja prawdopodobnie na Twoim miejscu zostawiłbym FB6 jako ruter, rozprowadził z niego LAN kablami i w krytycznych punktach podłączył kilka AP systemu mesh. Rozwiązanie, które opisał @Samotnick idzie oczywiście jeszcze dalej (zauważ że nadal jest używany FB6).

Większość (jeśli nie wszystkie) z dyskutowanych ruterów alternatywnych chwalą się przede wszystkim osiągami WiFi, a to nie do końca w przypadku fizycznie rozległego LAN, jest istotne: w takim przypadku fizyczne rozdzielenie rutera i punktów (!) dostępu WiFi jest bardzo uzasadnione.

Natomiast jeśli to nie o WiFi Ci chodzi, tylko zależy Ci na zaawansowanych opcjach samego rutera, to zainwestuj w zaawansowany ruter a nie w mocny punkt dostępu WiFi.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 79
  • 212
  • 0

2x Router AX1500 + ONT - domowa sieć

Z ciekawości, co się stanie, jeśli do ONT podłączę własny router i przestawię go w tryb bridge? 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12995
  • 53361
  • 620

2x Router AX1500 + ONT - domowa sieć

@mat20061 Nic. Nie będzie rozdzielał IP dla urządzeń i nie będzie netu 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 79
  • 212
  • 0

2x Router AX1500 + ONT - domowa sieć

W takim razie co zrobić żeby pozbyć się NATu albo go ominąć? 


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1643
  • 8157
  • 64

2x Router AX1500 + ONT - domowa sieć


@mat20061napisał(-a)

W takim razie co zrobić żeby pozbyć się NATu albo go ominąć? 


Dla jednej maszyny: podłączyć pod ONT i zestawić sesję PPPoE

Dla wielu: używać IPv6


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 79
  • 212
  • 0

2x Router AX1500 + ONT - domowa sieć

Tak, używam PPPoE, ale mam też opcję "enable NAT", co z nią zrobić? 


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22116
  • 181

2x Router AX1500 + ONT - domowa sieć


@mat20061napisał(-a)

Tak, używam PPPoE, ale mam też opcję "enable NAT", co z nią zrobić? 


Nic, to opcja potrzebna tylko w ruterze.