Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

MAX a nowoczesne modele językowe


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5499
  • 22166
  • 181

MAX a nowoczesne modele językowe

Klient zgłaszający się do BOK najpierw trafia na bota MAXa szumnie przedstawiającego się jako "Sztuczna Inteligencja Orange". Bot ten, przy całym szacunku dla roboty którą wykonuje, jest dla większości klientów niezwykle irytujący.

Wielokrotnie próbowałem na przykład zagadnąć go o pogodę ale pozostał głuchy na moje próby nawiązania relacji. Odpowiada tylko od sztampy i jedyne co jest w stanie zrobić to zweryfikować klienta i zidentyfikować jego usługi. Ważne, ale akurat nie z punktu widzenia klienta.

Wizerunkowo MAX się nie sprawdza, stanowi przeciwieństwo wyobrażeń o SI za którą się podaje. W dodatku w reklamach występuje jego zrobotyzowana wersja sugerująca daleko idącą personalizację tego tworu (choć oczywiście asocjacja tych dwóch MAXów nie jest automatyczna).

Ostatnie miesiące to prawdziwy wysyp zaawansowanych modeli językowych, z najbardziej popularnym ChatGPT w kolejnych wersjach wywołującym prawdziwą medialną burzę. Abstrahując od zasadności tej burzy, pozostawanie w jej kontekście z MAXem w roli sztandarowego SI stawia Orange w pozycji... nie powiem żałosnej, ale to tylko z wrodzonej uprzejmości. Powiedzmy że mam w związku z tym głęboki niedosyt. Może być?

Czy Orange rozważa możliwość zastosowania w tym bocie bardziej zaawansowanej technologii?

PS. OK, OK, wiem że to nasze forum i pewnie nikt z Orange tu nie zagląda więc oczywiście nie oczekuję odpowiedzi autorytatywnej. Ale co o tym myślicie?

22 ODPOW. 22

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13046
  • 53554
  • 622

MAX a nowoczesne modele językowe

@j131  ma. Wszystko jednak się kończy wraz z wyceną...

Już w jakimś wątku poruszałem temat jedynie słusznego celu do którego zmierzają wszyscy operatorzy: do bezosobowej obsługi ( czytaj: bez konsultantów). Max się uczy, ale przecież wiele zależy od tego z jakichatrialow i książek 😉


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5499
  • 22166
  • 181

MAX a nowoczesne modele językowe

@agat13 

Do tego żeby MAX przestał przedstawiać się jako SI nie trzeba żadnych nakładów.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13046
  • 53554
  • 622

MAX a nowoczesne modele językowe

@j131  "sztuczna" się zgadza..a inteligencja to pojęcie względne...zależy jak dla kogo. Dla mieszkańca puszczy amazońskiej to jest kosmos...dla nas- rzeczywistość 🤣


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5499
  • 22166
  • 181

MAX a nowoczesne modele językowe

Bez ludzi mówisz... No ale przecież w tym właśnie zagrożenie egzystencjalne dla ludzkości widzą sami Twórcy... To jak to tak @agat13 ?

Nie, nie o to mi chodzi czy inteligencja SI jest względnie duża czy względnie mała. W tej chwili MAX się po prostu nie łapie na definicję SI w ogóle. A z tą amazońską dżunglą to mógłbyś się zdziwić. Raz że już niedługo jej nie będzie, a dwa że nic nie wskazuje na obniżoną inteligencję zamieszkujących ją ludzi. 😁


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13046
  • 53554
  • 622

MAX a nowoczesne modele językowe

@j131  słusznie..śmialiśmy się z filmów "Gry wojenne", "Terminator", "Ja, robot" czy "Matrix" bagatelizując ich przesłanie i wizję. Teraz do tego dążymy nie w kwestii postępu czy wygody, a obniżenia kosztów..


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5499
  • 22166
  • 181

MAX a nowoczesne modele językowe

 

Mnie co prawda ten aspekt egzystencjalny aż tak nie przeraża, raczej Bajki robotów widzę niż Skynet, ale funkcjonalność tych programów jest już teraz taka, że warto się zastanowić czy nie powinny zastąpić człowieka. Oczywiście, halucynacje są problemem, ale patrząc na posty na NO mam wrażenie że nie tylko ChatGPT może mieć halucynacje, ale żywy konsultant też. MAX póki co na pewno nie ma halucynacji. Niestety?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13046
  • 53554
  • 622

MAX a nowoczesne modele językowe

@j131  max nie powie, czego się nie nauczy, choć czasem abstrahuje od układu odniesienia...człowiek plecie, co mu ślina na język 👅 przyniesie i świadomie w błąd może wprowadzić...taka to przewaga sztucznej nad wrodzoną/nabytą inteligencją 


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2088
  • 7670
  • 31

MAX a nowoczesne modele językowe

Już niech lepiej ten Max niczego więcej się nie uczy, bo a nuż nauczy się oszukiwać, jak "konsultanci".


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18466
  • 52828
  • 713

MAX a nowoczesne modele językowe

@pirenej może aż tak tragicznie z nim nie będzie.

 

Mógłby bardziej zabłysnąć inteligencją i szybciej przełączać do konsultantów. Jak już dzwonię, to nie z pytaniem o stan konta, tylko poważniejsza sprawa, z którą MAX sobie nie radzi.