Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Trasy pakietów w Polsce w Orange Światłowód


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 191
  • 248
  • 0

Trasy pakietów w Polsce w Orange Światłowód

eubattlenet.jpg

Dosłownie przed chwilą udało mi się uchwycić moment "czkawki" do Blizzarda.

 

Na Orange coś takiego zdarzyło mi się raz na 2 lata, a w Netii codziennie minimum kilkanaście razy.

 

Właściwie teraz NIE DA się grać w ogóle, próbowałem sprawdzić pocztę w grze i czekałem prawie minutę ... w międzyczasie pingi w grze skoczyły do ponad 3000 ms

 

WoWScrnShot_121220_190348.jpg

 

Tak to wygląda jak puściłem na dłużej winmtr z pingami co sekundę :

 

eubnet2.jpg

 

Pograłem chwilę w inną grę Blizzarda - Overwatch i też gubi pakiety wyświetla ikonę utratypakietów i ping rośnie z 50ms do ponad 100ms

 

W tym samym czasie po Polsce nic się nie dzieje:

 

plnet.jpg


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 191
  • 248
  • 0

Trasy pakietów w Polsce w Orange Światłowód

netiableee.png

 

Właśnie udało mi się uchwycić największą ciekawostkę wieczoru, puściłem jednocześnie pingi do eu.battle.net i dwóch losowy wybranych serwerów CS jeden w Niemczech a drugi we Francji, w identycznym momencie do 3 serwerów były utraty pakietów, a po Polsce nic.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 601
  • 1184
  • 2

Trasy pakietów w Polsce w Orange Światłowód

@Mitar 

przeciążona zagranica, jak widać Netia też przestaje sobie dawać radę 😞

mamy weekend co prawda ale tak być nie powinno, Netia w Polsce ma bardzo dobre punkty styku ale widać że nie wyrabia na świat, ciekawe jak te opóźnienia do Blizzarda wyglądają dziś w Orange


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 191
  • 248
  • 0

Trasy pakietów w Polsce w Orange Światłowód

@pawel__b 

Weekend nie weekend ale tak samo było w środku tygodnia w okolicach południa.

W Orange tak nie było u nich zagranica działała bez problemów.

 

Wykonuję również testy z Orange za pomocą atlas.ripe.net, nie jest to aż tak dokładne jak winmtr ale pokazuje mi utraty pakietów na Netii i brak utraty pakietów w Orange w tym samym czasie.

 

Także @Anonim nie opłaca się na razie przechodzić do Netii bo Orange działa lepiej.

 

Szkoda, że nie wiedziałem tego wcześniej, bo bym nie rezygnował z Orange a z drugiej strony byłem po prostu ciekawy jak działa Netia.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4102
  • 56

Trasy pakietów w Polsce w Orange Światłowód

Proponuję im to zgłosić. Może zareagują na problem?


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 191
  • 248
  • 0

Trasy pakietów w Polsce w Orange Światłowód

heh z pewnością ...

Za długo żyję, żeby być naiwnym, że taki problem jak ten da się rozwiązać zwykłym zgłoszeniem.

 

To będę wracał do Orange, trudno drożej ale lepiej.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4102
  • 56

Trasy pakietów w Polsce w Orange Światłowód

Zawsze możesz im na odejście zgłoszenie zrobić, ciekawe co odpowiedzą.. 😉


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 191
  • 248
  • 0

Trasy pakietów w Polsce w Orange Światłowód

@-brtk- 

Nie zdążyliby odpisać, oni odpisują około 2-3 dni robocze, a na infolinii czeka się 40 minut ...

 

BTW jest po północy a Netia nadal gubi pakiety zagranicę ...


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 191
  • 248
  • 0

Trasy pakietów w Polsce w Orange Światłowód

Dzisiaj do mniej więcej południa było ok a potem znowu są utraty pakietów w Netii.

Anonim

Nie dotyczy

Trasy pakietów w Polsce w Orange Światłowód

@Mitar 

 

Powiem Ci szczerze, że nie jestem typem który bezpodstawnie atakuje jednego czy drugiego dostawcę, co można przeczytać w moich poprzednich postach. Zdaję sobie sprawę z problemami w Netii - ale niestety, mówiąc, że w Orange jest kolorowo na świat - również nie masz racji. 

 

Ostatnie dni w Orange to jest ciągła walka z wiatrakami. Grając w Path of Exile wykresy pingu wyglądają u mnie tak: 

 

dd12354.png

 

Jeśli chodzi o kwestie routingowe - Facebook, Google idzie do mnie z Warszawy - ale oczywiście przez zagranicę. W Netii zamyka się to w kraju. Akamai, Valve, Amazon, Twitch, Netflix - wszystko brane jest z kraju. I o to tutaj chodzi. 

 

Kwestia wyjść na świat u żadnego z operatorów nie jest kolorowa ze względu na obciążenie sieci, jednak jeśli odpowiednio zoptymalizuje się prowadzenie ruchu - tj. to co może być brane z kraju, będzie z niego brane - to znacząco uwolni to pojemność tranzytu. I Netia regularnie monitoruje i prowadzi działania mające na celu  wyeliminowanie tych problemów.

 

Na załączonych przez Ciebie testach w Netii widać, że wąskim gardłem jest Equinix Frankfurt, a nie wyjście na świat. Tranzyt idzie Level3 i Cogentem. 

 

I żeby nie było, że jestem gołosłowny - w Orange do battle.net również idzie przez Equinix Frankfurt - i możesz mi na słowo nie uwierzyć, ale zobacz: 

 

M0tyka_0-1607866844443.png

 

Skoki pingów występują na tej trasie również w Orange - nie ma jednak utraty pakietów - chociaż przypuszczam, że to dlatego, że jest godzina prawie 15 w niedzielę 🙂 Wczoraj mogłem sprawdzić właściwie. Ogółem Battle.net ma problemy u większości dostawców na pewnych węzłach - kwestia routowania pakietów do nich. 

 

Co do hosta 95.156.230.139 - zauważ, że na trasie do niego nie ma żadnych strat pakietów - a zaczynają się one, mimo stabilnego opóźnienia już na hoście docelowym. To nie jest wyznacznik zapchanego wyjścia na świat - mówiąc obiektywnie.

Tak samo host 5.254.20.23 - po wejściu do sieci voxility zaczynają się problemy. Do niego niestety nie wstawię WinMTR bo nie odpowiada host docelowy, ale idzie przez Telię. 

 

Natomiast do 95.156[..]: 

ss12345.png

 

Także jak widać jest i lepiej i nie lepiej w Orange. To jest loteria. Dla mnie większość ruchu i tak jest w stanie zostać w kraju - Discord, Facebook, Google, Valve i lokalne serwery na których gramy ja i mój brat. 

Wyjście na świat nie jest super ważne - bo gdyby Orange peerował się w IX-ach i brał z Polski serwisy, gdzie niskie opóźnienie jest bardzo pożądane - pewnie nie myślałbym nad zmianą. Sam widzisz, że i w Netii i w Orange są problemy. 

 

Właściwie u każdego dostawcy są na pewnym etapie - jednak problemem Orange jest to, że tak jak ostatnio padła Telia i potem chwile był niedostępny opentransit - o czym pisałem na forum - było to kilka minut, ale nie było połowy internetu. Dlaczego? Bo prawie wszystko - nawet z Warszawy (tak, pobierając coś z Google Drive pobieram z Warszawy, jednak przez... Frankfurt) - idzie przez zagraniczne łącza. 

 

Gdyby Orange udało wyeliminować się ten mankament - nie byłoby problemu - o tym tez pisałem na poczatku niejednokrotnie. Wyjścia na świat zapchane mają nawet zagraniczni, zachodnioeuropejscy operatorzy - taki mamy czas. Jednak gdyby korzystać z IX-ów i "odciążyć" te wyjścia na świat, by to co niestety dostępne jest tylko z zagranicy - to Orange miałoby jeszcze lepsze tranzyty i do tego dobre pingi do tego co krajowe.

 

Nie będę komentował tekstu, że nie warto brać Netii bo każdy ma inne potrzeby - ja np. potrzebuje brać to, co ma video streaming i video rozmowy z kraju, np. wideorozmowy na Mess, streaming video na Facebooku - bo tu po prostu ważne jest opóźnienie, każda milisekunda jest na wagę złota - a jeśli dojdzie do tego uniezależnienie od tranzytu międzynarodowego, wychodzi mega stabilna i wydajna mieszanka, z której każdy byłby zadowolony. 

 

Ja osobiście mam u siebie do wyboru T-Mobile, UPC i Netię właśnie - z Orange umowy nie przedłużę. 

Z prostej przyczyny - nie ma IX-ów w kraju i nie będzie, bo kasa. Nie tam żadne techniczne wymówki - kasa. I każdy kto choć trochę zna się na telekomunikacji zrozumie. 

 

Nie bronię Netii, nie atakuję Orange - wyrażam po prostu swoją subiektywną opinię. 

 

Nie zdarzyło mi się osobiście jakoś dłużej nie mieć pasma w Orange - te łącza są względnie wydajne. Jednak pod względem pingów - Orange leży. Po prostu. 

 

Otwarcie się w jakimkolwiek IX-ie bądź np. korzystanie z AS24724 - czyli ATM S.A (usługi tranzytu i wymiany ruchu) - oznacza moje pozostanie w Orange. Inaczej nie mają nawet po co do mnie dzwonić - bo umowy i tak nie przedłużę, a numer z Orange Love przeniosę do Plusa. 

 

Jest to zdecydowanie warunek obligatoryjny. Tranzyt w Orange też ma różne problemy, jednak tutaj jest to już nieco mniej odczuwalne - bo Opentransit musi zapewnić pasmo dla wszystkich operatorów z grupy Orange. Tak samo jak Liberty Global. 

 

Biorąc tranzyt dla jednego operatora, problematycznym jest dobranie odpowiedniej pojemności styku - ale jest to o wiele prostsze do rozbudowy. I biorąc pod uwagę elastyczność Netii - po zgłoszeniu - co prawda nie z dnia na dzień, ale powinni przyjrzeć się Twoim problemom - i jeśli wykluczą problemy na lokalnym węźle i Twoim sprzęcie - to trasy zapewne zostaną zmienione na bardziej optymalne.

 

Tu nie ma co bronić jednego i atakować drugiego dostawcę - bo mamy czas jaki mamy, ale jednak peering w IX-ach dla mnie jest koniecznością. A sam podałeś bardzo ważny argument - @Piotrekk85 - w Netii jest taniej i są IX-y - to tak nawiązując do Twoich wypowiedzi, że by operator peerował się w IX-ach trzeba by podnieść ceny 🙂