Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Orange światłowód czy warto?


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2516
  • 9021
  • 45

Orange światłowód czy warto?

@Kamas21 Praktykuje się aby gniazdko było blisko urządzenia typu Funbox. Instalacja będzie jak już koledzy wspomnieli całkiem nowa. Trasa kabla może się różnić od trasy kabla miedzianego. To ty wyznaczasz miejsce instalacji gniazdka i FB. Na klatce schodowej powinny być widoczne białe rury PVC z logo Orange oraz skrzynka MSN co drugie piętro (to zależy od ilości kondygnacji). Piony mogą też być schowane w szachcie kablowym. Jeśli to stare budynki to trzeba będzie wiercić z klatki do mieszkania. Część instalacji na klatce schodowej powinna być poprowadzona do mieszkania w korytku kablowym 15x15 https://allegro.pl/oferta/listwa-kanal-kablowy-korytko-pokrywa-15x15-2m-bkk-9778307253

Co bardziej kumaci monterzy jeśli mieszkanie sąsiaduje z szachtem kablowym potrafią wejść prosto do pokoju wówczas nic nie jest widoczne na klatce. 


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 128
  • 469
  • 1

Orange światłowód czy warto?

Ok, zdecydowałem się na światłowód i mam już nawet założony. W sumie to szczerze jakoś wielkiej różnicy nie widzę, ale fakt, że specjalnie nie korzystam z internetu poza podstawowymi rzeczami, wiec może dlatego nie jest to na tyle odczuwalne, a poza tym jednak mam stary sprzęt, wiec sam komputer zwalnia mi działanie 🙂 Plus mam wrażenie (ale możę to tylko wrażenie, że coś długo ładuje się youtube).

Jeśli idzie o montaż, to obyło się bez większego wiercenia, kabel poszedł dziurą w której była antena z dachu budynku, w mieszkaniu gniazdko tak jak radziliście blisko funboxa. Trochę problemu było z kablem z pokoju, bo jako, że nie było opcji odsunięcia mebli i puszczenia po listwie, to musi iść po ścianie. Swoją drogą trochę mimo wszystko nie rozumiem tego, że nie można go luźno wpuścić za szafę, tylko musi być przytwierdzony i przyklejony. Czy faktycznie jest tak delikatny jak mi powiedziano i stąd taka, a nie inna instalacja?

 

Mam jeszcze parę pytań. Pierwsze odnośnie jakichś ustawień sprzętu. Czy trzeba coś zmienić w ustawieniach modemu, włączyć/wyłączyć, tak by sieć była bezpieczniejsza itp? Czy coś w dekoderze (4k stream), też można zmienić w ustawieniach, widzę np., że teraz bardzo szybko się dekoder włącza, nie ma tak jak w tym starym 4k opcji energooszczędnej? Zresztą w sprawie dekodera, to jednak przyznaję, że jakoś starszy bardziej mi odpowiadał. A wy jakie macie zdanie? Myślałem nawet, że może dałoby się stary zostawić (sprzęt muszę oddać sam, tutaj pytanie czy jest w końcu 2tygodnie czy miesiąc? Technik mówił o 2tygodniach, emaila dostałem, że miesiąc), ale gdzieś tutaj na forum widziałem wątek, że ktoś tak zrobił i potem miał spore problemy, niby zapewniano, że można tak zrobić i nie będzie problemu, a potem naliczono karę za nieoddanie sprzętu, tak więc nie wiem czy jest jest się o to bić i może po prostu człowiek przywyknie do tego nowego dekodera?

Poza tym nie miałem tez od razu stacjonarnego telefonu, niby miał być po 48h, ale ostatecznie musiałem się kontaktować przez chat i coś mi tam podobno wgrali, resetowałem funboxa i od tego momentu już jest.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 501
  • 2082
  • 4

Orange światłowód czy warto?

Czy warto? Światłowód od orange, mam już od kilku lat,
Na plus
Po prostu działa- z małymi bardzo rzadkimi przerwami ale działa z prędkością często minimalnie większą niż na umowie, oczywiście wszystko należy poprawnie skonfigurować i mieć urządzenia końcowe które pociągną prędkość zgodną z umową.
FunBox 6- dobry operatorski modem z wifi 6 posiadający podstawowe możliwości konfiguracji (lubię sprzęty operatorskie bo jak "padnie" to nie mój problem tylko operatora.
Na minus
Niektóre rzeczy trzeba ustawiać od zera lub dookoła bo modem nie ma możliwości prostego wyłączenia zapory sieciowej.
Ciągłe telefony od orange z propozycjami zupełnie nieopłacalnego orange love
Wymuszanie comiesięcznego logowania do aplikacji po to tylko żeby uzyskać dodatkowe 5zł rabatu.
Cena (gdyby w mojej lokalizacji był dostępny światłowód od magentowego operatora miałbym tą samą prędkość o 15zł taniej)
 


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22116
  • 181

Orange światłowód czy warto?

@Kamas21 

Fajnie że udało się zainstalować.

Co do delikatności kabla: tak, musi być przytwierdzony.

Co do dekodera to tego modelu nie mam więc się nie wypowiem. Generalnie te dekodery mi się nie podobają, ale nie ma innej opcji więc trzeba się przyzwyczaić. W kwestii możliwości wymiany na inny model polityka operatora się zmienia więc nie wiem jak jest w Twoim przypadku, ale co do zasady na FTTH możesz mieć każdy z oferowanych modeli. Ten który masz, to najnowszy z nich. Sensowną alternatywą jest ICU100 z możliwością podpięcia własnego dysku do nagrywania, IMHO.

Co do szybkości działania internetu i kwestii komputera to znaczenie ma przede wszystkim sposób połączenia komputera z modemem. Jedyny słuszny to kabel eternetowy zapięty na 1Gbps. W każdej innej konfiguracji to połączenie będzie wązkim gardłem.

PS. Co do bezpieczeństwa, to w domyślnej konfiguracji wszystko jest w miarę OK. Oczywiście zawsze możesz coś zmienić, ale to nic krytycznego. Ja na przykład wyłączam UPnP (domyślnie jest włączone). Wszystko zależy od Twoich wymagań. Jeśli chcesz kontynuować dyskusję na ten temat to podaj więcej szczegółów.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 501
  • 2082
  • 4

Orange światłowód czy warto?

Ja po wifi tak naprawdę mam niewielką stratę na prędkości, ale wymaga to dobrej karty w laptopie dobrej lokalizacji modemu oraz sporej wiedzy na temat samego działania i konfiguracji wifi. 

Niestety, większość instalatorów sprawdza działanie sieci jedynie  po kablu na własnym urządzeniu więc wifi i zabezpieczenia musisz skonfigurować sam lub wydać spore pieniądze na kolejną wizytę technika;)) 


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2082
  • 7661
  • 31

Orange światłowód czy warto?


@_Artek_napisał(-a)

FunBox 6- dobry operatorski modem z wifi 6 posiadający podstawowe możliwości konfiguracji (lubię sprzęty operatorskie bo jak "padnie" to nie mój problem tylko operatora.
 


jak modem padnie, jest to problem braku internetu, a więc problem klienta. Jak mi mój router padnie,  błyskawicznie ogarnę jego samodzielną wymianę. Na przykład na ... FB, który, skonfigurowany i gotowy, czeka w szufladzie. A zgłaszając, czekając, zanosząc, przynosząc, zmitrężyłbym ze trzy dni, stracił czas.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2068
  • 11667
  • 52

Orange światłowód czy warto?

@_Artek_  operator gwarantuje net po LAN i wi-fi traktowane jest jako skromny dodatek, jakby technik przy instalacji konfigurował wi-fi i może jeszcze domowe komputery, to by 8 godzin siedział w lokalu, miałem takie przypadki, ale prywatnie to robiłem i ekstra dopłata, bo klient miał sporo wymagań 😉

Tak poza tym, to u mnie technik ustawił i wi-fi, bo dostępu do konfiguracji nie dają, wszystko zdalnie, albo poprzez technika, po roku dopiero wywalczyłem ONT i podłączyłem własny router.

Co do wi-fi, to trzeba mieć dobrą kartę w komputerze, jak się chce te 600Mb/s czy 1Gb/s z umowy uzyskać.


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 128
  • 469
  • 1

Orange światłowód czy warto?

@_Artek_U mnie to jest akurat Orange Love, ale też właśnie po zalogowaniu do mój orange widzę coś na pierwszej stronie o rabacie 5zł i trochę nie wiem o co tutaj biega? Tzn. zawsze rabat za fakturę i zgodę marketingową był wliczony, jak raz zaznaczony przy podpisaniu umowy, to potem się trzymalo to cały czas. Czy to znaczy, że teraz przy światłowodzie muszę co miesiąc pamiętać by ten rabat uzyskać?

 

@j131Co do dekodera to miałem (nadal mam bo jeszcze nie oddałem) dekoder IWU200, teraz ten 4k steram. Nie wiem jak z ogólym działaniem, nie znalazłem dużo wątków na forum. Natomiast co do samych odczuć to jedne to kwestie przyzwyczajenia, wiadomo pilot cyfry są na dole, człowiek przywykł, że są na górze. Natomiast nie podoba mi się sam sposób przełączania kanałów. O ile w tym IWU200 było tak, że jak przełączałem, to kanał przeskakiwał od razu, potem na nowym kanale była taka sekundowa pauza i kanał szedł, tak jest dośc irytujące, że przerzucam kanał, teoretycznie wyskakuje już numer i nazwa tego kanału, a obraz jest chwilę jeszcze tak jakby tego poprzedniego. Łapię się na tym, że wciskam zmianę kanału, tymczasem jest wrażenie, że mimo, że nacisnąłem zmianę, to kanał się jeszcze nie zmienił i wydaje mi się, że się nie przełączyłem. Jest to trochę irytujące. Plus bardzo małe są te numerki kanałów i nazwa programu i tutaj już jest kwestia starszej osoby w rodzinie. Mam też wrażenie, że niektóre kanały z którymi dawniej nie mialem problemów jeśli idzie o głośność, tak tutaj widać różnicę, że nagle idą one zdecyodwanie głośniej niż inne. Oczywiście takie rzeczy to jest pewnie kwestia przyzwyczajenia, też 2lata temu jak miałem zmiany dekoder na ten IWU200, to pierwsze dni trzeba było przywyknąć. Jest jak jest, nie za bardzo lubię też takie zmiany, tym bardziej jeśli wydają się one niepotrzebne, a tutaj chyba tamten dekoder też spokojnie by działał? Dlatego też się pytam ogólnie o to jakie są odczucia osób, które mogą te dekodery porównać? Jeśli idzie o działanei, awaryjność itp. Ale tak jak piszę, czytałem tutaj wątek, że ktoś pisał, że niby też mu wymienili, ale postanowił zostać przy starym, niby nie było problemu, jednak potem naliczono mu karę za nieoddanie sprzętu i nie wiem jak to się ostatecznie skończyło, ale mimo wszystko wolałbym uniknać takich problemów, a z tego co widzę nie ma pewności, że nawet jeśli Oragne się zgodzi bym został na starym dekoderze, to potem nie okaże się, że mi przywalją karę.

U mnie komputer od zawsze jest podłączony kablem, kabel chyba z około 8metrów, może więcej, wiec teoretycznie połaczenie stabilne, ale tak jak piszę, sam sprzęt jest wiekowy, więc ogólnie komputerowi zdarza się mulić.Tylko nie wiem za bardzo o co chodzi z tym co napisałeś o zapięciu kabla na 1gbps? Tutaj nie mam pojęcia, bo za bardzo się nie znam.

Tzn. nie wiem jakie są moje wymagania odnośnie konfiguracji, kompletnie się na tym nie znam 🙂 Głównie zależy mi na tym by ustawione było to tak, by dawało jakieś bezpieczeństwo dla mojej sieci.

 

Też zauważyłem dodatkowe kanały sportowe, ale to chyba pewnie jakaś promocja przy przedłużeniu umowy? Bo nie miałem w pakiecie eleven, a teraz widzę, że się pojawiły, a nic w umowie nie zmieniałem ,w sensie nie rozszerzałem jej.

 

I są gdzieś w tym dekoderze jakieś ustawienia, szukałem (może nie za dokładnie), ale nie mogę nic znaleźć, jakiegośtakiego menu jak w IWU200.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1609
  • 12988
  • 2

Orange światłowód czy warto?


@Kamas21napisał(-a)

... Czy to znaczy, że teraz przy światłowodzie muszę co miesiąc pamiętać by ten rabat uzyskać?


@Kamas21 , jak w cyklu rozliczeniowym zalogujesz się do aplikacji, bądź konta MO, dostaniesz komunikat, że rabat jest Twój. Taki teraz jest trik , ale zależy od użytkownika, czy skorzysta.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12993
  • 53340
  • 620

Orange światłowód czy warto?

@Kamas21 https://nasz.orange.pl/t5/Dekodery-i-inne/Dekoder-4k-Stream-czarny-obraz-po-uruchomieniu/m-p/331344#

Wpis z 07.12 21:19

Ciekawe czy doczekamy się odpowiedzi zadanej w temacie wątku??