Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Orange światłowód 1Gb, nie mogę na swoim komputerze osiągnąć tej prędkości.

ROZWIĄZANE

Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 5
  • 32
  • 0

Orange światłowód 1Gb, nie mogę na swoim komputerze osiągnąć tej prędkości.

Witam.

Mam pytanie odnośnie internetu na PC. Mam usługę orange światłowód 1Gb/s. Jednak wyniki testów na PC to 300-400Mb/s. Co prawda mam dosyć leciwy komputer, ale teoretycznie karta sieciowa obsługuje łącze do 1Gb. Ustawiłem na karcie ręcznie 1Gb Full duplex. Dodam, że na telefonie po wi-fi prędkość mierzona jest prawidłowa (około 920Mb/s). Technik również zrobił test na swoim laptopie i pokazało 980Mb/s, tak więc wina ewidentnie po stronie PC. Czy mogę coś jeszcze pozmieniać w systemie, czy lepiej kupić nową kartę sieciową?

 

Płyta główna: gigabyte ph67a-ud3-b3

Procesor: intel i5 2500

Karta graficzna: nVidia geforce 1050

24GB RAM

Funbox 6

 

 

 

_____________________

*Doprecyzowałem nazwę tematu - moderator Wojciech.

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13071
  • 53628
  • 625

Orange światłowód 1Gb, nie mogę na swoim komputerze osiągnąć tej prędkości.

@RodimZrób test nie z poziomu przeglądarki, a z softu pobranego ze strony UKE.https://pro.speedtest.pl/

Zainstaluj programik pod Windowsa.Podpowie może co jest wąskim gardłem. Przeglądarki czasem oszukują. Później szukaj bubli w systemie

Z poziomu wiersza poleceń można zweryfikować prędkość karty sieciowej. To też podpowiedź

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

28 ODPOW. 28

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18477
  • 52885
  • 716

Orange światłowód 1Gb, nie mogę na swoim komputerze osiągnąć tej prędkości.

@Rodim na pewno trzeba zacząć od usunięcia zbędnych programów i oczyszczenia komputera ze śmieci. Może znacznie przyspieszyć działanie komputera, jak i jego osiągi. Dużo zależy od pamięci RAM oraz prędkości przesyłania danych do dysku twardego.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13071
  • 53628
  • 625

Orange światłowód 1Gb, nie mogę na swoim komputerze osiągnąć tej prędkości.

@RodimZrób test nie z poziomu przeglądarki, a z softu pobranego ze strony UKE.https://pro.speedtest.pl/

Zainstaluj programik pod Windowsa.Podpowie może co jest wąskim gardłem. Przeglądarki czasem oszukują. Później szukaj bubli w systemie

Z poziomu wiersza poleceń można zweryfikować prędkość karty sieciowej. To też podpowiedź


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1723
  • 8416
  • 64

Orange światłowód 1Gb, nie mogę na swoim komputerze osiągnąć tej prędkości.

@Rodim Dysk i RAM nie powinny mieć znaczenia. Pokaż obciążenie procesora podczas testu. Poza tym porównaj wyniki z wersją CLI https://www.speedtest.net/apps/cli


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 68
  • 447
  • 2

Orange światłowód 1Gb, nie mogę na swoim komputerze osiągnąć tej prędkości.

Ja bym nie zmieniał ustawień połączenia karty sieciowej.

Jeśli nie można ustawić ręcznie parametrów po obu stronach kabelka (a w FunBox nie można), to lepiej zostawić obie strony na automacie.

Jeśli masz możliwość, to sprawdź, czy na karcie nie rejestrują się błędy CRC (w szczegółowych statystykach połączenia będzie - jeśli karta to rejestruje). Jeśli są to może być kabel albo uszkodzona karta.

No i oczywiście, tak jak koledzy wcześniej napisali - najlepiej takie testy robić z poziomu samodzielnej aplikacji, a nie www (przeglądarka przy starszym sprzęcie może stanowić wąskie gardło), ale ogólnie ten sprzęt bez problemu powinien sobie poradzić z obsługą przepływności 1000Gbps.

 

Sprawdź jeszcze w menedżerze urządzeń, w jaki sposób karta sieciowa jest podłączona z w systemie, czy przypadkiem nie przez kontroler USB (mało prawdopodobne, ale nie niemożliwe).


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 5
  • 32
  • 0

Orange światłowód 1Gb, nie mogę na swoim komputerze osiągnąć tej prędkości.

Dzięki za rady. Faktycznie, test przeprowadzałem przez stronę internetową speedtest by ookla, na firefoxsie. Jak wrócę do domu to spróbuję zrobić test przez aplikację. W wierszu poleceń to sprawdzić przez komendę ipconfig /all?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13071
  • 53628
  • 625

Orange światłowód 1Gb, nie mogę na swoim komputerze osiągnąć tej prędkości.

@RodimZerknij tu https://www.orange.pl/omnibook/sprawdzanie-rodzaju-karty-lan#

Tam jest dokładny opis weryfikacji na różnych OS


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1723
  • 8416
  • 64

Orange światłowód 1Gb, nie mogę na swoim komputerze osiągnąć tej prędkości.

@RodimW terminalu:

 

.\speedtest.exe -s 4166

U mnie (300/50) wygląda to tak:

Zrzut ekranu 2024-02-08 105338.jpg

 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 191
  • 646
  • 0

Orange światłowód 1Gb, nie mogę na swoim komputerze osiągnąć tej prędkości.

Ja dodam jeszcze tyle ; jeśli nie masz zainstalowanego na dysku , to  uruchom choćby live , z pendriva jakiegoś linuksa i sprawdź jak na linuksie działa karta ethernet i jaki jest wynik speedtestu po wifi na pingwinie 😀


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2082
  • 11723
  • 52

Orange światłowód 1Gb, nie mogę na swoim komputerze osiągnąć tej prędkości.

@Rodim proponuje kupić kartę sieciową i wykorzystasz na Max prędkość z umowy.

Screenshot_20240208-192624.png

 Oczywiscie to tylko przykład, nie reklamuje serwisu i sprzedawcy.