Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Internet domowy.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 64
  • 64
  • 0

Internet domowy.

Witam.

Mam internet stacjonarny 80 Mb/s (a w rzeczywistości około 65 Mb/s ) do 11.05.2023. oraz telefon stacjonarny bez limitu na stacjonarne i wszystkie sieci komórkowe do 05.10.2022.

Nie gram ani nie pracuję zdalnie. Mam tylko do przeglądania swoich stron oraz do oglądania filmów.

Za całość płacę 103,65 zł Gdy nie używam internetu to wyłączam router z sieci.  Laptop z routerem mam połączony za pomocą kabla a nie po wi-fi.

Pod koniec miesiąca będzie u mnie w bloku i zarazem na klatce światłowód.

Otrzymałem ciekawą ofertę z Orange w cenie 90,00 za internet 300 Mb/s oraz telefon internetowy.

i tu mam pytania:

a) jaka jest jakość rozmowy przez telefon internetowy w stosunku do zwykłego ( wiem że musi być podłączony non stop do routera czyli pod napięciem )

b) jak jest połączony router z laptopem : przez zwykły kabelek czy przez światłowodowy

c) czy lepiej zostać przy zwykłym telefonie i podpisać umowę tylko na światłowód

d) czy zostać przy istniejącej umowie.

Jak mi jeszcze najdą jakieś pytania to je zamieszczę.

Z góry dzięki za odpowiedzi.

27 ODPOW. 27
Anonim

Nie dotyczy

Internet domowy.


@witek1358napisał(-a)

Witam.

Mam internet stacjonarny 80 Mb/s (a w rzeczywistości około 65 Mb/s ) do 11.05.2023. oraz telefon stacjonarny bez limitu na stacjonarne i wszystkie sieci komórkowe do 05.10.2022.

Nie gram ani nie pracuję zdalnie. Mam tylko do przeglądania swoich stron oraz do oglądania filmów.

Za całość płacę 103,65 zł Gdy nie używam internetu to wyłączam router z sieci.  Laptop z routerem mam połączony za pomocą kabla a nie po wi-fi.

Pod koniec miesiąca będzie u mnie w bloku i zarazem na klatce światłowód.

Otrzymałem ciekawą ofertę z Orange w cenie 90,00 za internet 300 Mb/s oraz telefon internetowy.

i tu mam pytania:

a) jaka jest jakość rozmowy przez telefon internetowy w stosunku do zwykłego ( wiem że musi być podłączony non stop do routera czyli pod napięciem )

b) jak jest połączony router z laptopem : przez zwykły kabelek czy przez światłowodowy

c) czy lepiej zostać przy zwykłym telefonie i podpisać umowę tylko na światłowód

d) czy zostać przy istniejącej umowie.

Jak mi jeszcze najdą jakieś pytania to je zamieszczę.

Z góry dzięki za odpowiedzi.


Jakość rozmów telefonu internetowego, czasem jest lepsza, ale to też zależy od słuchawki jaką podłączysz, lepsza da lepszy dżwięk i jakość rozmów.

Sprzęt łączysz kablem lan (komputery/ dekodery/ i podobne sprzęty), światłowód podłącza się do FunBox 6 czy FunBox 3.0.

Telefon internetowy pewnie niewiele będzie kosztować miesięcznie, zrezygnuj ze stacjonarnego, niech numer telefonu ci przeniosą do nowej oferty.

Nowa oferta jak najbardziej, nie rozważaj nic ze starej 😉


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18434
  • 52708
  • 710

Internet domowy.

@witek1358 

Ad1) przez VoIP jest przenoszone szersze pasmo, więc i głos będzie lepszy jakościowo. Standardowy telefon na kabelku miedzianym najczęściej przenosi pasmo w zakresie od 300 Hz do 2 kHz. 

Ad2) laptop do routera może być podłączony tak jak do tej pory, czyli przez kabelek RJ-45.

Ad3) to już zależy od potrzeb. Osobiście podpisałbym nowa umowę. Łączone usługi wyjdą taniej.

Ad4) jak wyżej. Lepiej brać nowa technologię, niż później kombinować, bo teraz się nie wzięło, jak robili dla wszystkich. Z miedzi Orange się wycofuje, więc ewentualne awarie będą dłużej usuwane.

 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12998
  • 53378
  • 620

Internet domowy.

@witek1358  VDSL  który masz obecnie i tak prędzej czy później będziesz musiał zamienić na światłowód, bo operator odchodzi od uzywan8a miedzi jako łącze  i nie inwestuje w większe naprawy. Teraz prędkość usługi zależy od  jakosci linii. Przy ftth nie. Będziesz mógł podnieść opcje prędkości wedle uznania. Telefon VoIP  ma jakość podobna do zwykłego, ale ma niestety ograniczenia. Nie ma zasilania, nie ma telefonu. Faxu na nim nie wyślesz i jest zależny od Neostrady i modemu. Nie podłączasz też większej ilości aparatów niż 2-3. 

Funkcjonalność modemów jest podobna, ten i ten mają wifi I gniazda Ethernet do połączenia  laptopa przewodowo. Po kablu ethernet. Tylko ftth jest szybsze i mniej zawodne. 

Umowa przy zmianie na ftth przedłużana jest automatyczne.  

Ja bym bral światłowód. Mniej problemów.  Dodatkowo możesz IP TV dobrać w opcji multiroom...

Zawsze w pakiecie taniej..

Anonim

Nie dotyczy

Internet domowy.

Ja bym się nawet nie zastanawiała.  Największa różnica, że w nowej wersji działanie telefonu tak jak @agat13 napisał będzie zależne od tego czy jest prąd.  Cala reszta na plus. Zresztą  Orange rezygnuje z między i tak wkrótce może i Ciebie zniknąć. 


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22120
  • 181

Internet domowy.


@witek1358napisał(-a)
...
mam pytania:

a) jaka jest jakość rozmowy przez telefon internetowy w stosunku do zwykłego ( wiem że musi być podłączony non stop do routera czyli pod napięciem )

 

W praktyce nie ma różnicy. W teorii powinno być lepiej.

 

b) jak jest połączony router z laptopem : przez zwykły kabelek czy przez światłowodowy

 

Komputery do rutera możesz podłączyć kabelkiem eternetowym albo przez WiFi. Smartfony oczywiście tylko przez WiFi. Kabelek światłowodowy kończy się na modemie albo konwerterze i nie jest używany w LAN.

 

c) czy lepiej zostać przy zwykłym telefonie i podpisać umowę tylko na światłowód

 

IMHO lepiej być pięknym, młodym i bogatym... w tym przypadku to będzie odpowiednik światłowodu.

 

d) czy zostać przy istniejącej umowie.

 

Zmiana umowy daje większe możliwości. To zupełnie inna technologia i inny komfort korzystania z sieci. Jedyna "niedogodność" dla Ciebie, sądząc z tego co między wierszami można wyczytać, to zależność telefonu stacjonarnego od zasilania, której nie ma (?) w umowie którą masz teraz. Jednak na to jest trywialnie prosta rada: przy zaniku napięcia możesz użyć telefonu komórkowego. Dla umów światłowodowych w ofertach "Love" i tak musisz mieć numer komórkowy. W dodatku da się też tak skonfigurować smartfona, żeby obsługiwał Twój "numer stacjonarny" w technologii VoIP, co efektywnie eliminuje zależność o którą się martwisz. Nie dalej jak wczoraj miałem sytuację braku napięcia w sieci przez kilka godzin, i mogę potwierdzić że to nie czysto teoretyczna możliwość, tylko jak najbardziej działające rozwiązanie.

...


 


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2083
  • 7664
  • 31

Internet domowy.


@ketrasaArturnapisał(-a)

Standardowy telefon na kabelku miedzianym najczęściej przenosi pasmo w zakresie od 300 kHz do 2MHz. 

 


Oj, to na bogato. Mnie uczyli, że do 4kHz. Ale to dawno było, więc może coś przeoczyłem.

Paradoksalnie, w jeszcze dawniejszych czasach, mogło to być więcej niż 4kHz, bo nie istniały ograniczenia optymalizacyjne. Dopiero wprowadzenie traktów cyfrowych to zmieniło, gdy w celu upchnięcia jak największej liczby kanałów trzeba było ograniczyć pasmo do szerokości rzeczywiście koniecznej do zapewnienia zrozumiałości mowy. Wyszło, że najkorzystniej jest przyjąć 4kHz.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12998
  • 53378
  • 620

Internet domowy.

@pirenej  dobrze uczyli..pasmo rozmowne 300-3400


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2083
  • 7664
  • 31

Internet domowy.

przecież wiem


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22120
  • 181

Internet domowy.

@witek1358 

Jeszcze mała uwaga: IMHO będzie trudno uzyskać plan taryfowy na VoIP taki jak masz na standardowym telefonie. W szczególności połączenia na numery komórkowe bez limitu nie są oferowane (a przynajmniej mnie nie udało się dostać takiej oferty). Jeśli na tym bardzo Ci zależy, to obawiam się że będzie problem. Upewnij się przy zawieraniu umowy, że dostajesz taką taryfę jakiej potrzebujesz bo nie jest to bynajmniej oczywiste.