Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 373
  • 657
  • 4

usuwa mi z loginu prefix /ipv6

@emek, nie musiałeś....  ale zrobiłeś.... I to jest coś....

Zgłosiłam tu, w tym wątku, tylko taki mały błąd, który zauważyłam przypadkiem w FunBox 3.0.

I nie przypuszczałam nawet, że będzie z tego taka "burza". I, że ktoś będzie gnębić i prowokować.

Dzięki.

 

Ela

Anonim

Nie dotyczy

usuwa mi z loginu prefix /ipv6

@Ela12 to forum jest od zgłaszania problemów, więc możesz pisać o problemach, być może kiedyś FB 3.0 dostanie aktualizację która naprawi problemy z protokółem ipv6, ale żeby w pełni wykorzystać jego zalety, cała sieć (szkielet) powinien być oparty na tym protokóle, obecnie sporo jeszcze sprzętu z poprzedniej epoki, więc co rusz przełącza na ipv4, proponuję więc wyluzować, szkoda nerwów 😉


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

usuwa mi z loginu prefix /ipv6

@emek@ Jakie strony szybciej się lądują? Bo chyba nie te co przechodzą przez CGN? 😁 A takich stron jest większość, bo mało jest stron opartych o ipv6.

 

@Anonim to forum nie jest od zgłaszania problemów, bo nikt tutaj zgłoszenia nie przyjmie. Można tutaj przyjść z problemem i dowiedziec się czegos, a od zgłaszania jest infolinia.


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 30
  • 26
  • 0

usuwa mi z loginu prefix /ipv6

I tak to pierwsze forum na którym znalazł się ktoś kto może dźwignąć temat Emotikon: Bardzo szczęśliwy

Gdzie indziej albo nic nie piszą, albo piszą po co ci to. Tutaj można otrzymać sensowne odpowiedzi Emotikon: Bardzo szczęśliwy


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

usuwa mi z loginu prefix /ipv6


@Bartłomiejnapisał(-a)

Witam, Moi drodzy, zainteresowani wątkiem ipv6. Na chwile obecną nie ma w planie modyfikacji softu, aby pozbyć się wymuszenia logowania po ipv4 dla FunBox 3.0.

 

Pozdrawiam


Tu macie stanowisko Orange co do wymuszania IPv4, coś je spowodowało i przyjmijcie je do wiadomości. Jak już pisałem dawno, jest to jedna wielka BETA i mogą wam to dawać i zabierać według ich potrzeb i nie możecie mieć do nich pretensji, póki IPv6 nie stanie się standardem. Na razie większość serwisów używa IPv4 i jeżeli IPv6 przez dualstacka powoduje jakieś problemy, to wymuszają protokół IPv4 i nic Wam do tego 🙂


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 30
  • 26
  • 0

usuwa mi z loginu prefix /ipv6

A jeszcze taka mała dygresja. Czemu ipv6 działa dawno bez problemów w sieci komórkowej naszego operatora i każdy ma nawet nieświadomie, a tu Emotikon: LOL

Anonim

Nie dotyczy

usuwa mi z loginu prefix /ipv6


@emeknapisał(-a)

A jeszcze taka mała dygresja. Czemu ipv6 działa dawno bez problemów w sieci komórkowej naszego operatora i każdy ma nawet nieświadomie, a tu Emotikon: LOL


Ipv6 działa u Operatorów komórkowych bo sieć nowa, co innego net po kablu, gro korzysta z starych linii telefonicznych 😉


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 35
  • 43
  • 0

usuwa mi z loginu prefix /ipv6

Z tego powodu zażądałem wymiany na Funbox 2.0. Tylko że naliczyli mi 130zł opłaty. Tymczasem mogę jakoś zareklamować, że opłata jest niesłuszna? Funbox 3.0 ma na pudelku wieki zielony napis IPv6. Skoro nie działa w nim IPv6 to produkt jest nie zgodny z opisem.

Anonim

Nie dotyczy

usuwa mi z loginu prefix /ipv6


@nkg753napisał(-a)

Z tego powodu zażądałem wymiany na Funbox 2.0. Tylko że naliczyli mi 130zł opłaty. Tymczasem mogę jakoś zareklamować, że opłata jest niesłuszna? Funbox 3.0 ma na pudelku wieki zielony napis IPv6. Skoro nie działa w nim IPv6 to produkt jest nie zgodny z opisem.


FB 3.0 obsługuje IPV6, w sieci ten protokół nie jest standardem, zrozumcie to, nadal IPV4 jest dominujący i nieprędko się to zmieni, mam innego dostawcę netu i IPV6 mam zablokowany, tylko IPV4 działa, tak poza tym nic nie zyskujecie na IPV6, nie ma ani szybciej w necie ani więcej usług sieciowych, otwieranie portów czy inne usługi mogę na IPV4 też przeprowadzić, jest trochę ograniczeń ale to zrozumiałe.


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 35
  • 43
  • 0

usuwa mi z loginu prefix /ipv6

@Anonim i dlatego trzeba się upominać o IPv6, wtedy operatorzy go wprowadzą. Wybrałem Orange bo był jedynym operatorem z IPv6, który miał mój dom w swoim zasięgu. A korzyści są i to wcale nie takie małe.

 

Wiesz jak działało GG czy ICQ pod koniec lat '90? Serwer tylko przechowywał informację, kto jest aktualnie online i jaki jest jego adres IP. Dalsza komunikacja odbywała się bezpośrednio P2P. To jest internet, a nie to co nam sprzedają teraz.

 

Internet w swoim założeniu miał być ogólnoświatową siecią komputerową, w której każdy komputer wpięty do tej sieci mógł się bez ograniczeń łączyć z innym. Niestety w latach '70 nikt nie przypuszczał, że do Internetu zostanie podłączone kilka miliardów urządzeń. Szacowano ich liczbę na góra kilka milionów o ile ta sieć w ogóle zdobędzie popularność. Bo Internet nie był jedyną rozległą siecią w tamtych czasach. Był Usenet, który chodził praktycznie niezależnie. Były numery BBS na które można się było wdzwonić modemem i korzystać z ich usług sieciowych.

 

Jeszcze na początku lat '90 nic nie wskazywało na to, że puli adresów IPv4 zabraknie. Kto się chciał wpiąć dostawał całą podsieć i to na zawsze. Potem tego żałowano i kombinowano jak tą pulę adresów odzyskać. W połowie lat '90 nastąpił bum. W wielu krajach, w tym w Polsce, operatorzy telefoniczni dali dostęp do internetu każdemu, kto się wdzwonił modemem na specjalny numer, u nas 0202122. Już wtedy było wiadomo, że adresów braknie, jeżeli wszyscy abonenci jednocześnie połączyli by się z internetem. I tak wprowadzono pierwszą protezę w postaci tylko jednego, w dodatku dynamicznego adresu IP. Jak ktoś miał kilka komputerów w sieci lokalnej i chciał mieć dostęp do usług internetowych np. WWW, to na komputerze bezpośrednio wpiętym do neta stawiało się serwer proxy.

 

W 1995 roku pojawiły się pierwsze drafty RFC, a w 1998 roku opublikowano specyfikację protokołu IPv6. Ale zamiast wdrażać go na szeroką skalę to wymyślono kolejną protezę, bardziej przeźroczystą niż proxy, mianowicie NAT - Największa zAkała inTernetu. Przez NAT można się łączyć z serwerem w internecie, ale w drugą stronę już nie. Jeżeli chcesz przesłać wiadomość do kolegi, który też jest za NAT'em, to potrzebujesz serwera pośredniczącego. Mówię oczywiście o przypadkach, gdy obaj nie macie za bardzo dostępu do konfiguracji tego NAT'u tak aby wystawić porty na zewnątrz, a tak niestety jest u wielu operatorów.

 

Router NAT musi pamiętać każdą sesję nie tylko TCP, ale też UDP, który jest protokołem bezpołączeniowy i sam z siebie sesji nie utrzymuje, ale NAT musi pamiętać do kogo ma przekierować datagram UDP. Jak przez dłuższy czas nie ma transmisji to NAT musi zerwać sesję aby nie zabrakło mu portów efemerycznych. Router IPv6 musi tylko przesłać dalej pakiet IP wg swojej tablicy routingu bez zaglądania w jego treść dla warstw wyższych stosu ISO/OSI (chyba, że robi dodatkowo za firewall).

 

Jak masz w firmie w sieci lokalnej serwer, który jest też dostępny ze świata, to musisz dodatkowo konfigurować trasę routingu aby można się było za pomocą tego samego adresu IP łączyć z tym serwerem zarówno z sieci lokalnej jak i z internetu. To jest dość uciążliwe jeżeli użytkownicy muszą korzystać z usług sieciowych tego serwera ze smartfonów, które raz są na WiFi a za chwilę na danych komórkowych. W IPv6 ten problem odpada bo wszystkie adresy są publiczne. Owszem, serwer można przenieść do chmury, co finansowo się może nawet bardziej opłacać, ale może to nie być zgodne z polityką firmy w sprawie przechowywania danych firmowych.

Na IPv6, jak masz w domu kamerę IP i różne ustrojstwa IoT to łączysz się z nimi bezpośrednio. Bez pośrednictwa serwera producenta, bez przepłacania za stałe publiczne IP czy kombinacje z noip.net i bez kombinacji z przekierowaniem portów. Nie chcesz korzystać z GMail'a tylko ze swojego prywatnego serwera poczty? Spoko, kupujesz jakiś NUC, który ciągnie średnio 6W czy RaspberryPi i instalujesz. Hosting WWW? Serwer plików? No problem, bez żadnego kombinowania jak koń pod górę.

 

Zwykły użytkownik nie zdaje sobie sprawy jak wykastrowany internet dostaje dzisiaj i to jest wielka szkoda, bo po co operator ma inwestować w modernizację, skoro klient tego nie wymaga. Facebook chodzi to czego chcieć więcej? A że prywatność sprzedana, to co tam.

 

Dlatego IPv6 jest potrzebny i to bardzo 🙂