Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

Orange Funbox 3.0 - test, wrażenia z użytkowania

 

Hej Emotikon: Szczęśliwy W związku z realizacją programu Herosi na forum Nasz Orange, mam przyjemność uczestniczyć w programie testowania urządzeń do usług Orange.

Otrzymałem do testowania urządzenie do oferty światłowodowej - Orange Funbox 3.0

Zapraszam do dalszej części tekstu oraz do zadawania pytań, ponieważ urządzenie spędzi u mnie trochę czasu i będę miał do niego natychmiastowy dostęp.

 

 

Wstęp

IMG_0343.JPG

 

 

Orange Funbox 3.0 jest dostępny od I kwartału 2017 roku jako router do internetu światłowodowego w każdej z opcji. Sprzęt zastąpił poprzednio oferowany Orange Funbox 2.0 wraz z oddzielnym terminalem ONT.

Nowe urządzenie oferuje lepszą jakość połączenia bezprzewodowego, uproszczenie konfiguracji i ilości urządzeń w domu oraz delikatną redukcję zużycia prądu.

Pojawienie się nowego zakończenia sieciowego zaowocowało również niezadowoleniem wśród klientów, którzy są nieco bardziej zaawansowani i używali(bądź chcieli używać) własnego sprzętu do obsługi łącza internetowego. Tą kwestię postaram się rozwinąć w dalszej części, ponieważ jest dla mnie bardzo istotna i z tego powodu mam wersję 2.0.

 

Rozpakowanie

IMG_0329.jpg

Pudełko jest schludne i kolorowe, zawiera najważniejsze cechy i funkcje routera(a jest się czym chwalić), jednak zrezygnowano z bezbarwnego kartonu na rzecz całego pokrytego nadrukiem.

Operator dostarczając urządzenie poprzedniej generacji(FunBox 2.0) bardzo podkreślał jak dba o środowisko

„Zaprojektowaliśmy je tak, aby zużyć dwa razy mniej papieru i farb.”

Po otwarciu kartonu wita nas bardzo czytelna, szybka i intuicyjna instrukcja obsługi.

Dowiadujemy się z niej do czego służą poszczególne diody, gniazda i przyciski, jak podłączyć laptopa do sieci Wi-Fi oraz jak poruszać się po menu zarządzania.IMG_0332.jpg

 

 

W zestawie dostajemy również:

  • zasilacz
  • przewód ethernet do przyłączenia komputera
  • przewód optyczny(światłowód)
  • zaślepkę gniazda optycznego modemu

Podłączenie urządzenia i pierwsze uruchomienie

 

Montaż urządzenia rozpocząłem od odnalezienia gniazda optycznego.IMG_6085 (1).jpg

 

Delikatnie odchyliłem klapkę zabezpieczającą oraz wsunąłem przewód optyczny w gniazdo. Pragnę dodać, że używam innego przewodu niż dołączony do zestawu, jednak nie ma to większego znaczenia Emotikon: Szczęśliwy

 

Uwaga! Wtyk przewodu optycznego pasuje tylko w jednej pozycji. Nie należy go wpychać na siłę. Gdy wtyk będzie zamontowany prawidłowo, lekko kliknie

Następnie umieściłem drugi koniec światłowodu w urządzeniu, podłączyłem zasilacz i uruchomiłem sprzęt.IMG_0338.jpg

 

Pierwsze uruchamianie trwa kilka minut. Router najpierw rejestruje się w sieci, następnie rozpoczyna proces uaktualniania do najnowszej wersji oprogramowania.Objawia się to migającą diodą zasilania. W moim przypadku urządzenie również zrestartowało się 3 razy. ezgif.com-optimize-2.gif

 

 

Interfejs użytkownikaZrzut ekranu 2019-01-15 o 21.23.50.png

 

Panel zarządzania Funboxem 3.0 jest bardzo intuicyjny, a każda opcja jest dobrze opisana.

Interfejs umożliwia między innymi na modyfikację ustawień Wi-Fi, przekierowanie portów modyfikację ustawień serwera DHCP, zarządzanie opcją UPnP, ustawienie dynamicznego DNS, diagnostykę połączenia.

Nie brakuje mi żadnej opcji, przekierowanie portów działa bez żadnych problemów, a wiele opcji nie wymaga restartu do działania.

Czy routery innych operatorów kablowych umożliwiają więcej? Emotikon: Szczęśliwy

 

 

Ciekawostką dla mnie(czyli geeka Emotikon: Język ) jest możliwość podejrzenia poziomu nadawanego i odbieranego sygnału optycznego w menu Wsparcie -> Informacje systemowe -> FTTH.sygnał optyczny.png

 

Zaczynamy  🙂

 

Poniższe testy przeprowadziłem w odniesieniu do Funboxa 2.0 + ONT na komputerze o parametrach:

Apple MacBook Pro z końca 2013 roku.

Procesor: 4 rdzeniowy i7 2.0 GHz

Pamięć RAM:16GB

Dysk SSD

Karta sieciowa WI-FI: obsługa 802.11ac do 1300Mbit/s

Karta sieciowa przewodowa: gigabitowy adapter TP-Link UE330

Usługa: Orange Światłowód 1Gb/s

 

Połączenie kablowe oraz Wi-Fi

 

Przy połączeniu kablem ethernet oba urządzenia prezentują wysoki poziom jakości i prędkości bez problemu uzyskując przeszło 900Mbit/s w teście aplikacji speedtest.net

Poniżej prezentowane wyniki zahaczają już o fizyczną wydajność portów gigabit ethernet.Funbox 2.0 + ONTFunbox 2.0 + ONT

 

Funbox 3.0Funbox 3.0

 

Różnicę w wyniku na tym poziomie pomijam, ponieważ może wynikać z różnego obciążenia sieci lub podzespołów mojego komputera.

 

 

Podczas testowania Wi-Fi wyniki były dość zaskakujące. W obydwu urządzeniach wybrałem dla częstotliwości 5GHz kanał 44, a dla 2,4 GHz kanał 11.

Oba sygnały 5GHz w moim pokoju(odległość od routera ok. 5-7m, ściana 8 cm) prezentowały jednakowy poziom sygnału -60 dBm. Prędkość połączenia kart sieciowych była zestawiona na 527 Mbit/s.Funbox 2.0 5GHzFunbox 2.0 5GHz

 

Funbox 3.0 5GHzFunbox 3.0 5GHz

 

Nie mogłem przepuścić okazji, aby przetestować prędkość 1 metr od Funboxa 3.0

Siła sygnału oscylowała wokół -43 dBm, a prędkość kart sieciowych była zestawiona na 1053 Mbit/s.

Wynik, który uzyskałem jest maksymalnym dla mojej karty sieciowej - robi wrażenie 🙂

 fb3 wifi 5 blisko.png

 

Przechodząc do pasma 2,4GHz muszę zaznaczyć, że każdy router u mnie osiąga takie wartości.

Wynika to z zajętości pasma w okolicy i dużego natłoku sieci.

Prędkość testowałem w takich samych warunkach jak dla 5GHz.

Funbox 2.0(kanał 11, sygnał -61 dBm)

Funbox 2.0 2,4GHzFunbox 2.0 2,4GHz

 

Funbox 3.0(kanał 11, sygnał -63 dBm)

Funbox 3.0 2,4GHzFunbox 3.0 2,4GHz

 

 

 

Jak możemy zauważyć, sygnał nadawany przez Funboxa 3.0 jest nieznacznie słabszy, ale osiągana prędkość jest wyższa.

 

Dla obu urządzeń podczas przesyłania danych przez Wi-Fi zanotowałem wzrost pobieranej mocy nawet o 3-4W. 

 

Pobór mocy

 

Do tego testu użyłem watomierza Orno OR-WAT-408. Sprawdziłem jak zachowuje się zasilacz na „biegu jałowym”. Dla Funboxa 2.0 i Funboxa 3.0 miernik pokazuje 0,9W.

Podczas pracy Funbox 3.0 zużywa ok. 9-11W, przesyłając dane przez Wi-Fi wartość ta dochodzi chwilowo nawet do 14,5W. 

U poprzednika zaobserwowałem pobór na poziomie ok.11-13W, chwilowo 15W. Dodatkowo należy dodać 3W zużywane przez ONT Huawei HG8010H.

 

Funbox 3.0 pod tym względem wypada bardziej korzystnie. Zredukowano również wydzielanie ciepła podczas pracy.

 

Zauważone wady

 

 

Ponieważ korzystam z bramki do sterowania oświetleniem Ikea Tradfri, wymaga ona zasilania 5V1A wprost z USB. Funbox 3.0 dysponuje tylko jednym portem USB z przodu obudowy. 

Takie umiejscowienie portu jest dobre dla pendrive, natomiast dla drukarki sieciowej czy bramki/huba,  

który tylko wymaga zasilania przydałby się port z tyłu.

 

Brak wyłącznika diod LED w oprogramowaniu. W Funboxie 3.0 są one większe, jaśniejsze i gdy router stoi w sypialni, mogą przeszkadzać Emotikon: Szczęśliwy 

 

Pewnie dobrze pamiętacie ten pomysł Tryb bridge w Orange Funbox ?

Kolejną zauważoną wadą jest brak trybu bridge do podłączenia własnego routera.

W konfiguracji Funbox 2.0+ONT cenię sobie możliwość odłączenia Funboxa i podłączenia odpowiednio skonfigurowanego, własnego urządzenia.

Tutaj nie ma tej opcji…jeszcze 🙂

Po ogromnym poparciu pomysłu przywołanego wyżej, miałem okazję rozmawiać na ten temat nawet z CEO Orange na zlocie Nasz Orange Emotikon: Bardzo szczęśliwy 

Myślę, że mogę w tym miejscu napisać, że coś się gotuje w tej sprawie 🙂

 

Ciekawostka

 

W najnowszej wersji oprogramowania znalazłem maluśką opcję ukrytą w menu zaawansowane -> połączenie z Internetem.

external ONT.png

 

 

 

Do tej pory dla instalacji w sytuacji braku możliwości dojścia światłowodem do lokalu klienta(np. Sieć w budynku na bazie skrętki komputerowej) i koniecznością użycia terminala ONT poza lokalem klienta stosowany był Funbox 2.0. 

Dzięki opcji Użyj zewnętrzny ONT możliwe będzie zaoferowanie nowego modemu klientowi przy możliwości użycia zewnętrznego terminala ONT. Sprawdziłem, to działa! 

Port ETH1 w Funboxie 3.0 używany jest jako WAN. Dla klienta pozostają wtedy 3 gniazda LAN np. do podłączenia komputera, dekodera lub usługi multiroom.

Gdyby technik podczas instalacji miał możliwość oceny i zastosowania osobnego ONT na przykład dla instalacji deweloperskich lub na prośbę klienta byłoby to super rozwiązaniem.

Dostajemy nowoczesny modem + instalację dopasowaną do własnego mieszkania.

Bardzo często spotykam się z sytuacją, że cały Funbox 3.0 schowany jest w skrzynce multimedialnej(nierzadko metalowej) zabudowanej szafą i przez to zasięg WI-Fi jest kiepski. Uważam to za absurd.

 Dzięki użyciu zewnętrznego ONT wraz z Funboxem 3.0 instalacja może być wykonana według mnie poprawnie.

 

Na dzień pisania tego posta(15 stycznia 2019 roku) zestaw zewnętrzny ONT + Funbox 3.0 nie jest jeszcze możliwy do uzyskania.

 

Zakończenie

 

Podsumowując, Funbox 3.0 jest naprawdę bardzo udanym routerem. Oferuje wszystko to, co sprzęty konsumenckie powinny mieć na pokładzie w 2017, 2018 i 2019 roku.

Jeżeli brakuje wam jakiejś opcji w oprogramowaniu zachęcam do dodawania Pomysłów Społeczności Nasz Orange.

 

Obserwując forum myślę, że nie wyczerpałem wszystkiego w tym wpisie.

Zachęcam do zadawania pytań i propozycji jak mogę jeszcze sprawdzić to urządzenie.

W tym miejscu chciałbym również podziękować zespołowi Nasz Orange za wypożyczenie routera, a w szczególności @Aśka_M za dopięcie wszystkiego Emotikon: Bardzo szczęśliwy.

 

 

Trzymajcie się,

BORAX

135 ODPOW. 135

Zespół Nasz Orange
  • 2831
  • 10855
  • 150

Orange Funbox 3.0 - test, wrażenia z użytkowania

@BORAX

szczękę zbieram z podłogi 😲

 

Jak się pozbieram, to może coś później bardziej sensownego napiszę o tej recenzji. 


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 15
  • 0

Orange Funbox 3.0 - test, wrażenia z użytkowania

Mam nadzieję, że ten bridge jest bliżej niż dalej. 

Recka spoko i fajnie się czytało. 


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 426
  • 1446
  • 13

Orange Funbox 3.0 - test, wrażenia z użytkowania

Świetna recenzja. Gratulacje!
Swoją droga nie wiedziałem, że FB 3.0 to nowość 🙂

Ja swój oczywiście też mam podłączony innym patch-hmm-fiber-kordem niż dołączony w zestawie i z doświadczenia tylko podpowiem, aby nie robić takiej pętli jak @BORAX na zdjęciu nr 5 (img_0338)... Miałem na szczęście dwa 😉 - drugi (obecny) jest wzmocniony. Poprzedni załamał się w miejscu krzyżowania/nakładania się światłowodu. Uczcie się na błędach innych 🙂


Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

Orange Funbox 3.0 - test, wrażenia z użytkowania

Dziękuję wam 🙂

 

@Morciak Jeżeli chodzi o prowadzenie kabla w modemie, to musiałeś mieć straszny niefart. Grubszy patchcord od mojego(nawet grubszy od dołączonego do zestawu) mieścił się tam bez problemu, trzymał się pewnie i nie zaobserwowałem zagrożenia złamania...jedynie ząbki przy "wyjściu" są dosyć twarde i trzeba uważać.


Zespół Nasz Orange
  • 1130
  • 8324
  • 23

Orange Funbox 3.0 - test, wrażenia z użytkowania

@BORAX recenzja super 🙂 rzeczowa, konkretna i ciekawa 🙂

Na wiele rzeczy sama nie zwróciłam uwagi korzystając z urządzenia.


Zespół Nasz Orange
  • 2908
  • 10834
  • 64

Orange Funbox 3.0 - test, wrażenia z użytkowania

Kurzy się maszyneria bardzo?

 

Masz jakieś zwierzaczki w domu?

 

Domyślnie miałeś ustawione takie samy nazwy sieci dla 5GHz i 2,4GHz?

 

Próbowałeś położyć router w innej pozycji i się nie przewraca?

 

Jak długo się uruchamia po wyłączeniu i włączeniu na nowo?

 

Słychać jego działanie jak np. wokół jest komputer wyłączony i on tylko działa?


Zespół Nasz Orange
  • 1043
  • 8389
  • 53

Orange Funbox 3.0 - test, wrażenia z użytkowania

@BORAX Świetna relacjo/recenzja !

 

Siadaj, Piątka 🙂 hmm, za namową @Anonim celujący ! 😉


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 3187
  • 7368
  • 134

Orange Funbox 3.0 - test, wrażenia z użytkowania

@BORAX, ale podniosłeś poprzeczkę Emotikon: LOL Profesjonalna recenzja. Widać, że pasjonat 😉

Anonim

Nie dotyczy

Orange Funbox 3.0 - test, wrażenia z użytkowania

Powiem szczerze, że na takich pasjonatach jak @BORAX, marka operatora, niczym na giełdowych parkietach, będzie zawsze na zielono Emotikon: Bardzo szczęśliwy Nie zmarnujcie okazji, by w jakiś magiczny sposób przyciągać ich do siebie. Jako żem laik w technicznych sprawach, wielki szacun @BORAX. Jak słusznie zauważył @Ron, poprzeczkę postawiłeś wysoko. @Bartłomiej, powinno brzmieć...siadaj...szóstka (za moich czasów celujący) Emotikon: Bardzo szczęśliwy