Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Poziom 6, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 0
  • 0

Lejek techniczny tzw. lejek Heavy User

Też przytrafiły mi się ostatnio lejki, i wg mnie zapisy na temat "heavy userów" i lejków w umowie są niedozwolone w tej formie, ponieważ klient nie wie jak ma korzystać z Internetu, aby utrzymać parametry, które Orange wszędzie reklamuje. To trochę tak, gdyby w kodeksie drogowym było np."za zbyt szybką jazdę przewidziane są mandaty" (bez precyzowania za jakie przekroczenia ile, czyli np. w zależności od widzimisię policjanta Kowalski dostanie 50 zł mandatu za przekroczenie o 50 km/h, a innym razem Nowak dostanie 1mln zł na przekroczenie o 5 km/h). Skoro Orange nie chce podawać algorytmu (wiadomo, że te zasady jakiegoś równoważenia obciążenia mogą być bardzo skomplikowane i dynamiczne i zależeć od wielu czynników, np. pogody), to powinien oferować usługę np. "Internet w LTE o prędkości max 5 Mbit/s" (+zapisy w umowie, że w miarę dostępności limit ten może być podniesiony - wtedy nikt by nic nie reklamował, tylko się cieszył, że ma więcej i nie wnikał, dlaczego). Czy zasady nakładania lejków i regulacji sieci (te trzymane w tajemnicy) zostały przynajmniej sprawdzone i zatwierdzone przez jakiś urząd regulacyjny?


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32312
  • 36172
  • 1366

Lejek techniczny tzw. lejek Heavy User

Parę razy UOKIK badał lejki. Kary dotyczyły samych reklam a nie funkcjonowania lejka.

Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 1067
  • 1685
  • 7

Lejek techniczny tzw. lejek Heavy User


@Piotrekk85napisał(-a)
Parę razy UOKIK badał lejki. Kary dotyczyły samych reklam a nie funkcjonowania lejka.

Możesz to rozwinąć? Bo to brzmi jak jakiś kabaret - chyba nie reklamowali lejka?! ;D


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32312
  • 36172
  • 1366

Lejek techniczny tzw. lejek Heavy User

Chodziło o reklamy ofert internetowych. W reklamach pojawiło się info że masz ileś z pełną prędkością. Orange takich reklam na dziś już nie stosuje.

Poziom 6, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 0
  • 0

Lejek techniczny tzw. lejek Heavy User

Brzmi sensownie. Tak jak pisałem, z natury rzeczy (+rozsądne inwestowanie w rozwój) sieci nie mają nieograniczonych przepustowości, więc trzeba ograniczać, stąd lejki. Z kolei m.in. optymalne wykorzystanie sieci wiąże się zapewne z bardzo złożonymi zasadami nakładania lejków. Z uwagi na ich złożoność/dynamikę i kwestie tajemnic firmowych zasady lejków nie są umieszczane w umowach/regulaminach. A skoro tak, to taki internet mobilny powinien być od razu reklamowany tak, aby klient wiedział, na jakie parametry może liczyć. No i tu się taki np. Orange przejechał, bo reklamował ten usługi zbyt optymistycznie. Czy dobrze kombinuję Piotrekk85 i mniej więcej o to chodziło w karach UOKiK?

 

Edit: uprzedziłeś mnie z odpowiedzią:)


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32312
  • 36172
  • 1366

Lejek techniczny tzw. lejek Heavy User

Obecnie najgłośniej w internecie narzekają klienci co mają usługę LTE biurowy. Warto z czego to wynika?
1) duży limit danych - dla niektórych wiąże się z tym że robi się wszystko a tak to nie działa - co ciekawe oferte z ok 1TB jest też na prepaidzie - narzekań w internecie bardzo mało
2) w firmach zwykle nie korzysta się jedynie z przeglądania stron www po porcie 80 - ma się inne usługi internetowe, może warto posprawdzać czy ktoś świadomie lub nie nie korzysta nadmiarowo z portów dedykowanych do p2p
3) Orange od pierwszej kary dla plusa wycofało większość reklam tej oferty na "nośnikach zewnętrznych" lub zmieniło reklamy tak że nic nie znaczą pod kątem prawnym

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 41
  • 17
  • 0

Lejek techniczny tzw. lejek Heavy User

Piotrekk85 ludzie narzekali i narzekać będą za pseudo ofertę internetu bez limitu biurowego/domowego 999GB. po porcie 80 - nie mam żadnych dodatkowych/innych usług internetowych. A na infolinii otwarcie mi powiedzieli (dział techniczny), że aktualnie mają problemy z infrastrukturą w Polsce, którą rozbudowują i dlatego coraz częściej nakładają lejki na klientów... Finalnie padła deklaracja że za kilka miesięcy znów będzie można korzystać z internetu mobilnego Orange bez większych lejków. A teraz, przez kilka miesięcy... no cóż lejki zakładają na potęgę.

Macie to rozpisane dokładnie na moim przykładzie (dane za trzy miesiące testów) wiele rozmów z infolinią, pisma, reklamacje, pisemne odpowiedzi od Orange. Fakt faktem, że teraz nie da sie wykorzystać z pełną prędkością nawet połowy 999 GB które teoretycznie mamy w ofercie.

 

Jak i kiedy Orange zakłada lejek na swoje oferty "bez limitu" No i niestety wystarczy pobrać 20GB danych dziennie, aby mieć lejek z ograniczeniem prędkości internetu do 5Mb/s. Mam Netflix lubię sobie obejrzeć film w 4k a jeden film 2,5 godziny w 4K to 17,GB danych… zwykłe przeglądanie internetu w ciągu dnia to ok 5GB danych i już razem mamy ponad 20GB danych.

 

Jak to wygląda w praktyce (moje własne doświadczenie i testy pobierania vs lejek ograniczenie prędkości internetu mobilnego Orange)

 

Pobierzesz dziennie powyżej 10GB danych i masz lejek do 15Mb/s

Pobierzesz dziennie powyżej 15GB danych i masz lejek do 10Mb/s

Pobierzesz dziennie powyżej 20GB danych i masz lejek do 15Mb/s

 

Jak łatwo przekroczyć 20GB danych w Orange i mieć lejek przy korzystaniu z internetu i oglądaniu filmów (zużycie podczas oglądania):

 

Netflix - Wysokie (najwyższa jakość wideo, do 3 GB zużycia danych na godzinę na urządzenie w jakości HD oraz 7 GB zużycia danych na godzinę na urządzenie w jakości Ultra HD)

 

YouTube czy innych usługach będzie podobnie - 4k: 7.4 GB zużycia danych na godzinę 1080P: 1.85 GB zużycia danych na godzinę.

 

Ale niestety nie ma reguły i można mieć pecha (mała wydajność sieci Orange vs duża ilość użytkowników) i już po pobraniu 10GB danych dziennie mamy lejek z ograniczeniem prędkości internetu mobilnego Orange do 5Mb/s


Poziom 6, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 0
  • 0

Lejek techniczny tzw. lejek Heavy User

No ja mam właśnie tenże biurowy Internet, ale z oferty sprzed 2 lat więc mam 500GB miesięcznie w strefie biurowej (do tego statyczny zewnętrzny IP). Co ciekawe, jak pierwotnie podpisywałem umowę 4-5 lat temu chyba w 2014 roku na ten Internet, to nie było żadnych lejków. Potem po 2 latach jak skończyła się umowa to ją przedłużałem, i wtedy nowa umowa już zawierała lejki. Kilkukrotnie zamawiałem Neostradę, już nawet miałem modem, ale potem się pojawiały jakieś trudności techniczne. Światłowód miał być w kwietniu (a Orange do mnie dzwonił kiż chyba ze 20 razy z ofertą światłowodu), tyle że światłowodu nie ma. Fakty są takie, że mieszkam w Krakowie i nie mam obecnie szans na prawdziwy wygodny Internet... Stąd Internet biurowy (który 4-5 lat temu faktycznie śmigał jak szalony).


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 41
  • 17
  • 0

Lejek techniczny tzw. lejek Heavy User

Opowiem ci o lepszym absurdzie dotyczącym światłowodu Orange. Kilka miesięcy temu na wszystkich ulicach okolicznych i na mojej też położono światłowód... No tylko że w moim przypadku, jest on po drugiej stronie ulicy i tam mogą sie podłączyć wszyscy. Po mojej stronie ulicy nie ma nikt i nikt nie może podłączyć. Ulica na peryferiach miasta z tych wąskich, wiec w czym problem ??? Wg Orange po porostu nie da się i koniec kropka. Wysłałem standardowo pismo w tej sprawie, ktoś sie kontaktował ze mną, maja coś z tym kiedyś zrobić. Co kto i kiedy nie wiadomo, i tak już od pół roku się zastanawiają :)))) Orange DeBeściaki :)))

 

Ja już tylko czekam do końca umowy (jakiś rok) i czekam na 5G (za rok, góra dwa, będzie ogólnie dostępne) Wtedy kij w oko tej całej Oranginie (a ich światłowód umrze śmiercią naturalną bo 5G zaoferuje w pełnym spektrum wszystkie parametry lepsze a przy tym będzie to oferta mobilna i człowiek nie będzie uwiązany do kabla.) Tyle w teorii w praktyce zobaczymy jak to będzie z tym 5G.

 

Teraz najlepszą ofertę, bez sztucznych limitu i ukrytych lejków odnośnie internetu mobilnego ma

T-Mobile. Ale mnie się kończy umowa za rok i wtedy zobaczę co będzie najlepsze dla mnie na rynku. Na pewno będę omijał szerokim łukiem Orange i ich ofertę internetu mobilnego. To ich nagminne nakładanie lejków bez podania przyczyny i transfery do 5Mb/s po prostu mnie wykańczają psychicznie ;).


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32312
  • 36172
  • 1366

Lejek techniczny tzw. lejek Heavy User

Raczej na 5G bym nie liczył.