Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Irytująca "decyzja" Orange o zablokowaniu priorytetu: VoWiFi/WiFiCalling vs. VoLTE


Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 357
  • 1422
  • 9

Irytująca "decyzja" Orange o zablokowaniu priorytetu: VoWiFi/WiFiCalling vs. VoLTE

@Ianus72Łącznie w 6 ap"eków, gdzie 2 z nich są na zewnątrz budynku. 2 AP'ki na parterze i 2 na piętrze. Taki układ powoduje, że połaczenia VoWiFi na całej posesji działają idealnie, chociaż jest to tylko efekty uboczny takiego setup'u.


Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 141
  • 272
  • 7

Irytująca "decyzja" Orange o zablokowaniu priorytetu: VoWiFi/WiFiCalling vs. VoLTE

Nie mam wyboru, jeśli chcę korzystać z telefonu Samsung (a chcę). Mogę oczywiście wybrać inną sieć. Mogę to zignorować i jakoś z tym żyć (i tak jest w tej chwili), ale - na boga - po to chyba jest to forum, by móc wyrazić swoje zdanie. A może uda się dotrzeć do osoby, która wpadła na ten "genialny" pomysł, który nie wiadomo czemu służy? Wyłączanie funkcji telefonu z powodu czyjegoś "widzimisię" nie jest fajne.


Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 357
  • 1422
  • 9

Irytująca "decyzja" Orange o zablokowaniu priorytetu: VoWiFi/WiFiCalling vs. VoLTE

Prawo do głosu ma każdy, ale nie jest łatwo wpłynąć na tak poważne decyzje biznesowe. Koszt budowy nowych BTS i przekaźników jest ogromny a sama pojemność pojedynczej stacji bazowej nie jest z gumy. Z drugiej strony dynamiczne się rozwija sieć światłowodów, więc dlaczego tego nie wykorzystać? Finalnie każdy zadowolony.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5998
  • 24407
  • 206

Irytująca "decyzja" Orange o zablokowaniu priorytetu: VoWiFi/WiFiCalling vs. VoLTE


@muddynapisał(-a)

...

pomysł, który nie wiadomo czemu służy?

...


Ale to zaraz, nie przyjmujesz do wiadomości hipotezy że ten pomysł jednak służy odciążeniu BTSów? IMHO to dość dobrze ugruntowana hipoteza, i jeśli jest ona prawdziwa, to operator ma z tego tytułu wymierne korzyści. Nie zrezygnuje z nich ot tak, dla "czyjegoś widzimisię" (że użyję Twojego sformułowania). Co więcej, nawet jeśli ktoś decyzyjny to czyta, to i tak się nie dowiemy jak jest naprawdę, bo nie od dziś wiadomo że praktycznie nikt decyzyjny tu nie pisuje (no może z jednym małym wyjątkiem, ale to w tematach cyber bezpieczeństwa, a nie strategii świadczenia usług) .

Jeśli problemem jest jakość połączeń VoWiFi w miejscu, w którym masz jakikolwiek wpływ na infrastrukturę, to znacznie efektywniejsze niż liczenie na rozluźnienie opcji przez operatora, będzie wykorzystanie tego swojego wpływu i poprawienie infrastruktury lokalnego WiFi. Na przykład możesz sobie w domu założyć lepsze WiFi. Powiem z doświadczenia, że to bardzo pomaga.


Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 357
  • 1422
  • 9

Irytująca "decyzja" Orange o zablokowaniu priorytetu: VoWiFi/WiFiCalling vs. VoLTE

BTS to jedno, ale oczywiste korzyści typu pełny zasięg w budynkach itp. Tak prawdę można samemu decydować gdzie możemy mieć sieć, nawet w piwnicy. Dla mnie mega...


Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 141
  • 272
  • 7

Irytująca "decyzja" Orange o zablokowaniu priorytetu: VoWiFi/WiFiCalling vs. VoLTE

Nie, nie przyjmuję tego do wiadomości z kilku powodów. Po pierwsze, obciążenie stacji rozmową głosową jest minimalne. Po drugie, usługa VoWiFi jest niszowa: mało kto w ogóle w telefonie ją włącza. Ja traktuję ją jako usługę awaryjną: backup, gdy zasięg nie domaga i pewnie większość użytkowników korzystających z niej na co dzień to osoby, które inaczej nie miałyby możliwości korzystania z sieci. Po trzecie, gdyby była takim cudownym panaceum na pojemność sieci, inni operatorzy też blokowaliby możliwość zmiany priorytetu, a robi to tylko Orange. Po czwarte, domyślnie przecież priorytet może być ustawiony na WiFi, a tylko dociekliwi albo Ci, którym ten priorytet sprawia kłopot (tzn. jakość połączeń WiFi) kłopotaliby się zmianą priorytetu. Po piąte, blokada jest w zasadzie w telefonach tylko jednej marki (fakt, popularnej). Po szóste, to jak widać wcale nie działa, bo z powodu takiej polityki praktycznie wcale nie korzystam z VoWiFi.

Co do jakości WiFi: mam wpływ na tą w swoim domu, nie mam wpływu na tą w biurze, u znajomych czy w knajpie. Przez wiele miesięcy miałem VoWiFi włączone, ale po kilkunastu kłopotach z połączeniami - przy wychodzeniu z zasięgu wifi albo między punktami dostępu - uznałem że to jest co najwyżej usługa awaryjna.

Jeżeli odciążenie sieci jest faktycznie argumentem, to ja mam GENIALNY pomysł: może Orange powinno blokować możliwość WYŁĄCZENIA VoWiFi w telefonach, które wspierają? Masz WiFi, to spadaj z naszego LTE. Wiem, absurd, ale tak samo absurdalne jest ogranczanie funkcjonalności telefonu jako wymóg certyfikacji. Jeszcze żeby dotyczył tylko telefonów z dystrybucji operatora, ale niestety dotyka wszystkich egzemplarzy.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5998
  • 24407
  • 206

Irytująca "decyzja" Orange o zablokowaniu priorytetu: VoWiFi/WiFiCalling vs. VoLTE

Ale co do meritum ja się z tobą zgadzam. Nie zgadzam się tylko z tezą, jakoby był to pomysł który na pewno niczemu nie służy. Myślę że jednak czemuś musi służyć, tyle że nie wiemy czemu.