Nie można wyświetlić tego widżeta.
Poziom 12, Recenzent
  • 9
  • 2
  • 0

Pytanie o możliwości techniczne nadajników

[ Edytowane ]

@Wojciech 

Czy ja także mógłbym zaczerpnąć informacji na temat dwóch nadajników w mojej okolicy?

Mam na myśli tutaj :

1) Olbrachtów 74 - maszt PTK Centertel

2) Żary - Kunice Żarskieul. Westerplatte 10A - komin VitroSilicon S.A

Zastanawiam się nad migracją z Huawei B525 na B618 lub B715 ale dobrze by było znać możliwości techniczne pobliskich nadajników.
W moim przypadku wpisy na BTS-Search od dawna nie były aktualizowane.

Dzięki z góry Emotikon: Mrugający

Zobacz więcej tematów oznaczonych etykietą:

0 Lubię to
Odpowiedz

Rozwiązanie:
Highlighted
Zespół Nasz Orange
  • 1361
  • 1947
  • 42

[ Edytowane ]

@mikolaj612, możesz. Pozwoliłem sobie wydzielić do nowego wątku.

Olbrachtów, gmina Żary? Jest LTE 800MHz, od zeszłego miesiąca jest uruchomione LTE 1800MHz i LTE 2100MHz.

Przy ulicy Westerplatte jest dokładnie tak samo jak wyżej. Dołożone w zeszłym miesiącu do LTE 800 1800 i 2100.

| Założyłeś temat? Pamiętaj, aby oznaczyć najlepszą odpowiedź jako rozwiązanie | Lubisz pomagać innym? Zostań Herosem Nasz Orange |

0 Lubię to
Odpowiedz

Wszystkie odpowiedzi:
Highlighted
Zespół Nasz Orange
  • 1361
  • 1947
  • 42

[ Edytowane ]

@mikolaj612, możesz. Pozwoliłem sobie wydzielić do nowego wątku.

Olbrachtów, gmina Żary? Jest LTE 800MHz, od zeszłego miesiąca jest uruchomione LTE 1800MHz i LTE 2100MHz.

Przy ulicy Westerplatte jest dokładnie tak samo jak wyżej. Dołożone w zeszłym miesiącu do LTE 800 1800 i 2100.

| Założyłeś temat? Pamiętaj, aby oznaczyć najlepszą odpowiedź jako rozwiązanie | Lubisz pomagać innym? Zostań Herosem Nasz Orange |

0 Lubię to
Odpowiedz
Poziom 12, Recenzent
  • 9
  • 2
  • 0

[ Edytowane ]

Jak to wygląda w kwestii agregacji oraz modulacji?

Piszesz, że na Westerplatte jest pasmo 2600MHz? A co z 2100MHz?
Ciekawe, że na Olbrachtowie w gm. Żary nie pojawiło się 2600Mhz.

PS: mam prośbę, czy orientujesz się może czy w pobliżu tych nadajników nie uruchomiono czegoś więcej?
Zdzażało mi się łapać pasmo 2100Mhz ale eNBID był inny niż dotychczas, ale odbiór sygnału na poziomie, który jednoznacznie sugeruje, że maszt jest w pobliżu.

Jest to o tyle ciekawe, że nie kojarzę aby cokolwiek było budowane.

0 Lubię to
Odpowiedz
Zespół Nasz Orange
  • 1361
  • 1947
  • 42

[ Edytowane ]

Aj, wybacz. Miałem napisać, że przy obu jest 2100. Już edytuję wyżej. Niestety nie mam informacji jak to z modulacją będzie wyglądać. Przez ilość zastosowanych częstotliwości podejrzewam że będzie MIMO 4x4.

Poza tymi dołączonymi częstotliwościami nie ma nic nowego.

0 Lubię to
Odpowiedz
Poziom 12, Recenzent
  • 9
  • 2
  • 0

Pytanie z odrobinę innej beczki, ale intryguje mnie to od dawna Emotikon: Mrugający
Na kominie Vitrosilicon nadajniki macie wspólnie z T-Mobile.
Na sąsiednim kominie nadajnik ma Play.

Jak to się dzieje, że mimo zbliżonej odległości (różnica kilkudziesięciu metrów między kominami, a przez to uwarunkowanie terenu w linii prostej do mnie pozostaje bez zmian) różnica w odbiorze sygnału z Play a Orange/T-Mobile jest tak diametralnie różna na niekorzyść dla was niestety.

Dochodzi do tego, że sygnał LTE który odbierają komórki pochodzi z dalszego BTS w Olbrachtowie, a korzystanie z nadajnika w Kunicach wchodzi w grę tylko i wyłącznie z antenami.
W przypadku Play zasięg LTE jest zdecydowanie lepszy i nie wymusza korzystania z anten.

O co w tym chodzi?

0 Lubię to
Odpowiedz
Poziom 39, Guru ****
  • 23274
  • 11777
  • 1100

[ Edytowane ]

A jesteś w stanie zrobić zdjęcia tych nadajników? ew. na mapie zaznaczyć w którą stronę są anteny skierowane?

Zwykle przyczyna zależy od wielu czynników:
1) z którą częstotliwością się łączysz, Play ma więcej pasma w 1800 czy 2600MHz niż Orange https://www.spectrummonitoring.com/frequencies/#Poland
2) przeciążenia nadajnika (ilość danych używanych w danym momencie przez użytkowników)
3) większość nadajników w Polsce u wszystkich opów są trzysektorowe (czasem dwu lub cztero-sektorowe) co oznacza, że sygnał jest głównie emitowany w kilku kierunkach, jeśli znajdujesz się na styku sektora a jesteś powyżej 500m od nadajnika, może to być odczuwalne
4) jeśli nadajniki różnych sieci są na jednym maszcie, to kwestia jak są umieszczone - jeden pod drugim, czy w różnych kierunkach? to też może mieć znaczenie że sektory różnych sieci są inaczej umieszczone

.
0 Lubię to
Odpowiedz
Poziom 12, Recenzent
  • 9
  • 2
  • 0

Pasmo nie ma znaczenia, każde z dostępnych odbierane jest dużo gorzej.
Testy robiłem na 800Mhz, 1800MHz oraz 2100Mhz, na przełomie ostatnich dwóch lat niewiele się poprawiło poza dodaniem kolejnych częstotliwości.

Mam spore wątpliwości w kwestii przeciążeń, prędkość internetu LTE przy dobrym sygnale jest bardzo w porządku, ciężko mieć jakiekolwiek uwagi.

Problem z odbiorem sygnału w mojej okolicy zawsze był problematyczny dla waszej sieci oraz T-Mobile.
Play odkąd ma nadajnik po sąsiedzku to poprawa jest diametralna.

Różnica w odbiorze z moimi antenami zew. z Olbrachtowa dla pasma 800MHz oraz 1800MHz a Kunic (które są bliżej w linii prostej) jest diametralna.
To nie jest 1-2dB a rząd wielkości.
Pytanie czy coś się z tym da zrobić Emotikon: Mrugający

0 Lubię to
Odpowiedz
Poziom 39, Guru ****
  • 23274
  • 11777
  • 1100

A w jakich widełkach masz poziom sygnału?
.
0 Lubię to
Odpowiedz
Poziom 12, Recenzent
  • 9
  • 2
  • 0

W przypadku Olbrachtowa dla 1800MHz mam SINR na poziomie 14-18dB a RSRP ~ -100dBm (czasem deczko niżej), RSSI jest w okolicy ~ 80dBm.

Kunice przy tych samych antenach oraz okablowaniu przy pasmie 1800Mhz daje mi SINR na poziomie maksymalnie 10dB (zazwyczaj mniej, w okolicy 6dB), RSRP ~ 112dBm, RSSI w okolicy 85dBm.

Do nadajnika w Kunicach w linii prostej będzie ze 2km (może odrobinę dalej), do Olbrachtowa będzie zauważalnie dalej.
Pasma 800MHz odbierane są oczywiście lepiej, ale z racji, że zależy mi na agregacji to interesuję się 1800/2100MHz.

W kwestii masztu oraz anten niewiele da się u mnie zrobić, mam stosunkowo dobre anteny (wzmocnienie realnie ok 12dBi) plus 2x 10m przewodu CNT-400, więc bardzo niskostratny przewód.

Co do zdjęcia to mogę takowe wykonać i nanieść na mapę, pytanie jest tylko jedno jeśli anteny są trzy to zakładam, że obrysowując je w okręgu będą oddalone względem siebie o 120 stopni?

0 Lubię to
Odpowiedz
Poziom 18, Komentator
  • 160
  • 61
  • 0

@Wojciechz tego co wiem to MIMO 4x4 w NetWorkS! jest używane tylko w L2600, którego tam nie ma. Fioletowi koledzy używają czasami w L800, a nie kojarzę u Was w pasmach niższych niż 2600 używania 4x4.