Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

2G/3G/4G LTE/5G/6G

ROZWIĄZANE
Anonim

Nie dotyczy

2G/3G/LTE

Na temat M2M w Orange. 


Poziom 24, Entuzjasta Przestworzy
  • 541
  • 648
  • 24

2G/3G/LTE

Za 597zł jest LG K10 2017 z VoLTE. Za jakiś czas pewnie pojawi się jakiś klasyczny telefon z VoLTE jak np. Jio Phone.
@Ron"musi zostać technologia, która jest najmniej zawodna w łączności" A co w krajach gdzie wyłączane jest 2G, a zostawiane 3G i LTE? Kiedyś mówiono tak o 3G, a teraz jest równie niezawodne co 2G i za ileś lat to samo będzie z VoLTE, tylko wtedy będą się rozpoczynały testy rozmów w 5G i będzie od nowa ta sama śpiewka jakie to "Vo5G" jest zawodne. Operatorzy nigdy nie podejmą decyzji o wyłączeniu dostępu do 2G jeśli VoLTE będzie jakkolwiek awaryjne. Ba, nie podejmą nawet decyzji o wyłączeniu 3G, bo w razie awarii, samo 2G nie udźwignie ruchu w całej Polsce. Ponadto są sieci, które mają tylko i wyłącznie VoLTE i bez problemu działają.

 

Rynek M2M na 2G rośnie, bo jeszcze nie za bardzo są alternatywy dla tego rozwiązania. LTE-M i NB-IoT są dopiero w przygotowaniu. 


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 3187
  • 7368
  • 134

2G/3G/LTE

@p2225, innych krajów nie ma co porównywać w Azji stawiają na 3G/LTE/5G, ale tam jest inna bajka technologiczna, a w Europie bardziej w stronę 2G/LTE/5G.

Dla mnie wewnątrz budynków 2G jest bez porównania z 3G. I nie wyobrażam sobie sieci bez 2G i LTE Emotikon: Bardzo szczęśliwy

Niby stwierdzili, że 3G jest niezawodne, ale jednak Vodafone w Holandii i Niemczech zostawia 2G i pozbywa się 3G.

Jak już kilka osób z branży zauważyło, że technologia GSM długo jeszcze zostanie.

Fajny artykuł na SpeedTest.pl

 

Artykuł zamieszczony przez @Anonim, tylko potwierdza, że rynek M2M rośnie i wzrost świadczy o tym, że w Orange 2G na 900MHz pozostanie. Artykuł zamieszczony przez @PiotrekDomanski, który wszystko wyjaśnia - Dlaczego 800 MHz jest dla 4G LTE, a 900 MHz dla 2G?

 




 


Poziom 24, Entuzjasta Przestworzy
  • 541
  • 648
  • 24

2G/3G/LTE

@Rona próbowałeś kiedyś korzystać z trybu LTE only? Szybko zauważyłbyś, że LTE800 ma większy zasięg niż to całe GSM900. Często jeżdżę poza miastem i jest jedno miejsce gdzie będąc w 3G spadam do 2G i gdy znika 2G, telefon loguje się jeszcze do LTE800 ze stacji z 20km, bo nic innego w eterze nie ma. Gdy mam włączone VoLTE to nawet nie muszę włączać trybu LTE only, bo włączenie VoLTE = trzymanie LTE do oporu. Dzięki temu z zasięgu LTE800 równego 4,5km zrobiło się 9km. 

To, że niektórym się wydaje, że LTE ma mały zasięg to wina konfiguracji sieci, która za szybko zrzuca do 3G i 2G. Dla VoLTE jest inna konfiguracja.

U mnie jedynym problemem z VoLTE jest konieczność przełączenia na stare technologie, podczas których często występuje zerwanie rozmowy. Czekam tylko na LTE800 na każdej stacji i przestawiam telefon na stałe na tryb LTE only. Kiedyś miałem tryb LTE/U900 i nie korzystałem w ogóle z 2G. Teraz 2G nie widzę wcale choć mam telefon w automacie.

Pozbywają się 3G nie dlatego że 2G jest bardziej niezawodne tylko dlatego, że M2M działa na 2G. Gdyby działało na 3G to zostałoby 3G.

Tak jak wyżej mówiłem - GSM900 jak najbardziej zostanie co nie oznacza od razu, że będziesz mógł z niego korzystać. 😉


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 3187
  • 7368
  • 134

2G/3G/LTE


p2225 napisał(-a):

Tak jak wyżej mówiłem - GSM900 jak najbardziej zostanie, pytanie czy klienci indywidualni będą wpuszczeni. 😉


Będą na pewno, ponieważ muszą zostać 2 technologie do rozmów 2G i VoLTE. W artykule jest wyraźnie napisane, że M2M i sporo osób, które po prostu nie chcą korzystać z LTE.

 

Cytat z artykułu: Sprawa jest bardzo prosta – nie każdy może i nie każdy chce korzystać z 4G LTE. W dalszym ciągu lwia część rozmów idzie poprzez sieć 2G i 3G, nawet pomimo rozwoju technologi VoLTE. Co więcej nie zapominajmy o tych klientach, którzy nie korzystają ze smartfonów z LTE, a to nadal znacznym odsetek.

 


p2225 napisał(-a):

@Rona próbowałeś kiedyś korzystać z trybu LTE only? Szybko zauważyłbyś, że LTE800 ma większy zasięg niż to całe GSM900.


Ja pisałem o 3G na U900, a nie o LTE na 800MHz. Emotikon: Bardzo szczęśliwy

 

Zgadzam się z Tobą @p2225, LTE800 to jest podstawa w dzisiejszej sieci i z tego co wiem Orange stawia na 800MHz LTE. Wiedzą co robią mają w końcu 10MHz na 800MHz. Tutaj nawet nie ma o czym dyskutować Emotikon: Bardzo szczęśliwy L800 ma ogromny zasięg.

 

@p2225, jak zawsze z Twojej strony można liczyć na konkretną dyskusję i ogromną wiedzę z której sam korzystam - dzięki  Emotikon: Mrugający


Poziom 24, Entuzjasta Przestworzy
  • 541
  • 648
  • 24

2G/3G/LTE

Tyle, że w artykule opisywali stan na kwiecień 2017, czyli początek rozwoju VoLTE. "W dalszym ciągu lwia część rozmów idzie poprzez sieć 2G i 3G, nawet pomimo rozwoju technologi VoLTE. " Nie wiem czego się spodziewali po takim czasie. Że w pół roku działania VoLTE, które było dostępne na kilku modelach, VoLTE będzie odpowiedzialne za większość ruchu głosowego w sieci?
"Sprawa jest bardzo prosta – nie każdy może i nie każdy chce korzystać z 4G LTE." I nie każdy chce korzystać z 2G i LTE, a chce korzystać z 3G, a zostanie im to odebrane. Odsetek użycia smartfonów przez klientów od kilku lat wzrasta o 2-3% w ciągu pół roku. Obecnie w Orange jest to 70%.

Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 3187
  • 7368
  • 134

2G/3G/LTE

Na Blogu ma pojawić się podsumowanie roku, zobaczymy czy ujawnią jakieś plany co do 2G, 3G LTE i 5G. Emotikon: Szczęśliwy


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 3187
  • 7368
  • 134

2G/3G/LTE


p2225 napisał(-a):
Odsetek użycia smartfonów przez klientów od kilku lat wzrasta o 2-3% w ciągu pół roku. Obecnie w Orange jest to 70%.

Większość tych smartfonów dalej bez VoLTE i z druga kartą SIM w 2G Only Emotikon: Szczęśliwy


Poziom 24, Entuzjasta Przestworzy
  • 541
  • 648
  • 24

2G/3G/LTE

Taaaa, już widzę co napiszą. 1. ruch rośnie w każdej technologii (jak co roku) i 2. coraz więcej stacji z LTE. Na plany (poza 5G) nie licz. Tajemnica firmy 😉

 

Większość smartfonów z dual SIM? Nie wydaje mi się. Coraz więcej producentów odchodzi od dual SIM. Z tego co wiem to telefony jeśli mają już dualSIM to zaczynają mieć na drugiej karcie 2G/3G. Najnowszy procek, który pojawi się m.in. w Samsungu S9 będzie pozwalał na obsługę VoLTE na dwóch kartach. Oczywiście nie wiadomo czy oprogramowanie nie będzie blokowało tej opcji, ale nie powinno. No i też kwestia, że nie wszyscy korzystają z drugiej karty nawet jeśli mają dwa sloty.

 

Jest jeszcze jedna ważna sprawa - w 2016 roku Polacy kupili 8mln smartfonów (w 2015 było to 7,5mln). 60% kupionych zostało u operatorów, co wspomoże rozwój VoLTE, bo jeśli już dany model ma wsparcie VoLTE to na pewno na sofcie operatora, a niekoniecznie na telefonie bez brandu. Taki "przerzut" telefonów dało nam drugie miejsce w środkowej Europie. 35% z nich to Samsung. Najlepiej sprzedające się modele to J3 i J5 z 2016 roku (J5 2016 ostatnio dostał aktualizację, która uruchomiła VoLTE i w T-mobile, więc może i Orange dostanie). https://www.tabletowo.pl/2017/02/22/rynek-smartfonow-polska-2016/


To oznacza, że wystarczą 3-4 lata stabilnej sprzedaży i dobrej współpracy operatorów z producentami, a będziemy mieć porządny ruch VoLTE. Polacy nawet nie zauważą kiedy zaczną korzystać z tej usługi. 😉

 

Jeśli pojawi się taka informacja na blogu to jak obstawiasz procentową ilość klientów z VoLTE? Przed awarią były 4%. Ja obstawiam, że teraz jest jakieś minimum 8%. Emotikon: Bardzo szczęśliwy


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 3187
  • 7368
  • 134

2G/3G/LTE


p2225 napisał(-a):

Jeśli pojawi się taka informacja na blogu to jak obstawiasz procentową ilość klientów z VoLTE? Przed awarią były 4%. Ja obstawiam, że teraz jest jakieś minimum 8%. Emotikon: Bardzo szczęśliwy


Aktywnie korzystających z VoLTE 4% - 6% Emotikon: Szczęśliwy Właśnie przez awarię.