Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

jak jest z oversellingiem w Orange? Ilu uzyszkodnikow podlacza sie wiecej niz nominalne


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 526
  • 1217
  • 2

jak jest z oversellingiem w Orange? Ilu uzyszkodnikow podlacza sie wiecej niz nominalne

przepływności? Dawniej w neostradzie bylo 200:1 ale to byly dawne czasy.

Jako laik obserwując forum orange widze ze uzyszkodnicy narzekaja raczej na peering i pingi niz na nominalne download/upload.

Pytam bo w Szwajcarii dla porownania skala narzekan jest o wiele wieksza - w XGS-PON podlaczaja wprawdzie 10Gbit/10Gbit  za 39CHF miesięcznie (paczka papierosow 20 sztuk to 9 CHF)  a nawet 25Gbit/25Gbit za okolo 65CHF miesiecznie (nie mam sprzetu by sprawdzic oferte)

 

Z tego co mi sie udalo dowiedziec w XGS-PON w Szwajcarii podlacza sie najmniej 64 uzyszkodnikow na 10Gbit/10Gbit. A podobno nawet 128miu. Mam akurat odpowiedni sprzet i moge sciagac max z 7,5Gbit ale jak sciagne wiecej niz 300 Terabajtow to mi operator rozwiaze umowe za abuse. Po 100 Terabajach robi mi bodajze 5megabitow/sekunde up i down. Nie slyszalem zeby w PL byly takowe ograniczenia.

 

Ale skala narzekan jest o wiele wieksza - to ze kupuje sie 10Gbit a jest 30Mbit to jest tu normalne - i nikogo to nie interesuje.

 

Jak to jest w PL -ile userow wiecej na przeplywnosc - macie jakies informacje? Bo takimi rzeczmi rzadko sie operatorzy chwala....

12 ODPOW. 12

Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 6514
  • 15891
  • 84

jak jest z oversellingiem w Orange? Ilu uzyszkodnikow podlacza sie wiecej niz nominalne

@impetiginisatio  Nich takich danych raczej z  nas normalnych nie ma a firma raczej nikomu nie udostępni i nie udostępnia .🙂

Anonim

Nie dotyczy

jak jest z oversellingiem w Orange? Ilu uzyszkodnikow podlacza sie wiecej niz nominalne

@impetiginisatio  każdy operator u nas ma limity szybkości, 600Mb/s minimum do 1Gb/s max przykładowo, więc spok można więcej użytkowników podpiąć, jak przeciążą łącze to wszyscy lejek dostaną 😉

To zrozumiałe chyba że żaden operator nie wylicza ilości podpiętych użytkowników przy max szybkości, tylko minimalnej, jak zaszaleją wszyscy to net zwolni i tyle 😉


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 526
  • 1217
  • 2

jak jest z oversellingiem w Orange? Ilu uzyszkodnikow podlacza sie wiecej niz nominalne

@Citi2017 Myslalem ze monterzy w szafach widza co sie dzieje ile jest portow i jaki dosyl jest. Tak pi razy drzwi,tak jak dawniej jako student montowalem glowice telekomunikacyjne i sie monterzy smiali - na te dzielnice tutaj do szafy z DSLAMEM tylko STM-1 - pamietam ze glowami kiwali...


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21543
  • 173

jak jest z oversellingiem w Orange? Ilu uzyszkodnikow podlacza sie wiecej niz nominalne

@impetiginisatio 

Oczywiście nie mam pojęcia ilu klientów dzieli łącze, ale w umowach są zapisy gwarantujące parametry. Typowo minimalna gwarantowana prędkość to około 30% nominalnej, z tym że jest jeszcze zapis o "zwykle dostępnej" prędkości na poziomie 90% nominalnej. Notoryczne niedotrzymywanie umowy to oczywiście reklamacje więc wydaje mi się że, przynajmniej na razie, skala tego zjawiska nie jest zbyt duża. Ale to oczywiście IMHO, pewnie inaczej bym pisał gdybym miał problem z tym powiązany.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 526
  • 1217
  • 2

jak jest z oversellingiem w Orange? Ilu uzyszkodnikow podlacza sie wiecej niz nominalne

@j131  twierdze wiec ze polska jakosc jest jedna z lepszych, bo wiem co dzieje sie w CH.

 

A zastanawiam sie co bedzie z peeringiem bo ceny wymiany ruchu w Europie drozeja z miesiaca na miesiac. A czy Orange zastrzega sobie w umowie prawo wypowiedzenia umowy za generowany ruch data ? Bo wiadomo nielimitowany to nielimitowany, kiedys nazbieralem w Orange na karte gigabajtow a widzac z okna eNodeB odpalilem tethering i Internet Download Managera i ...plik 100GB do sciagania na dysk - zabawa trwala 5 minut - system przyslal sms o generowaniu sztucznego ruchu i po zabawie.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

jak jest z oversellingiem w Orange? Ilu uzyszkodnikow podlacza sie wiecej niz nominalne

@impetiginisatio Jako człowiek który to buduje mogę Ci tylko powiedzieć że póki co to w wielu blokach łącza czekają na chętnych i się kurzą. Konkurencja jest duża tak więc zanim dojdzie to przeciążenia sieci to jeszcze dużo wody w Wiśle upłynie.    


Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 6514
  • 15891
  • 84

jak jest z oversellingiem w Orange? Ilu uzyszkodnikow podlacza sie wiecej niz nominalne

Witam.Jak pisze przedmówca - są miejsca gdzie tylko kurz się zbiera, są miejsce gdzie na 10 podłączeń - podłączonych jest sporo więcej. Niestety technologia na światłowodzie nie jest jednorodna. Globalnych danych nikt Ci nie udostępni.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

jak jest z oversellingiem w Orange? Ilu uzyszkodnikow podlacza sie wiecej niz nominalne

Do ilości mieszkańców dobieramy splitter tak więc nigdy nie podłączymy ich więcej niż umożliwia to sprzęt. Jaki jest stosunek ilości mieszkań do zastosowanego splittera Wam nie podam bo to tajemnica firmy 😄 

Anonim

Nie dotyczy

jak jest z oversellingiem w Orange? Ilu uzyszkodnikow podlacza sie wiecej niz nominalne

W Orange zazwyczaj na jeden splitter podpina się do 64 klientów, wiele razy operator się tym chwalił. Bardzo rzadko więcej, ale owszem zdarza się. Tu nie chodzi o liczbę klientów, bo może być i 128 podpiętych - czas, gdy wszyscy korzystają jednocześnie jest bardzo ograniczony, a jeśli jest grupa klientów, którzy korzystają dość intensywnie to przełącza się ich na inny, mniej obciążony tak, by dla reszty wystarczyło 😉

 

A co do wypowiadania umowę na internet stacjonarny za zbyt duże zużycie danych - czegoś takiego w Polsce nie ma i byłoby to niezgodne z prawem. 

 

Jeśli masz np. 1 Gb od choćby Orange - możesz miesięcznie przesłać i 300TB a dostawca nie będzie miał najmniejszego prawa do interesowania się na co tyle danych, po co i dlaczego. Masz w umowie brak limitu przesyłania danych, określone prędkości zwykle dostępne, minimalne, maksymalne i według tych warunków możesz korzystać bez żadnych ograniczeń. 

 

Apropos peeringu. Ceny tranzytu i ogólnie wymiany ruchu (w największych punktach, tu mogą zapunktować te mniejsze, lokalne) owszem, rosną. I tu jest pole do popisu dla IX-ów oraz samych operatorów, by wychodzić z peeringiem prywatnym dla największych dostawców kontentu. Dużo czasu już się o tym trąbi, że z peeringiem trzeba schodzić coraz niżej. Głównie ze względów technicznych, ale i ekonomicznych. Orange pod tym kątem jest dużo do przodu. Ma sieć swoich CDNów - w miastach i bardzo dużo ruchu obsługują właśnie one. To znaczne zredukowanie kosztów dla operatora. Dodatkowo peeruje się lokalnie z Microsoftem, Amazonem, Akamai, Twitchem, czyli właściwie serwisy które generują w szczycie największy ruch mają lokalny, w miarę tani peering z Orange. 

 

Przypuszczam, że i Valve koniec końców doczeka się bezpośredniego peeringu z Orange, bo patrząc na ilość danych jaka jest "wpompowywana" do sieci Orange ze Steama i ichnich serwerów gier - Orange już balansuje zapewne na granicy opłacalności dla tego ruchu. 

 

A z tym sztucznym ruchem to nie do końca możliwe, bo w przypadku internetu raczej ten przepis nie ma zastosowania. Skąd operator ma wiedzieć, czy ruch internetowy jest sztuczny czy nie. Pobierasz coś w ramach swojego pakietu i tyle. Pewnie dostałeś lejek techniczny za zbyt duże obciążenie nadajnika w krótkim czasie, a nie blokadę za sztuczny ruch. Gdyby to jednak faktycznie była blokada za sztuczny ruch, to ja osobiście bardzo szybko bym Orange ustawił do pionu, bo w przypadku internetu to zawsze klient jest na wygranej pozycji jeśli chodzi o to, na co zużywasz swój pakiet.