Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

ilosc energii na przeslanie 1Gb danych.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 526
  • 1217
  • 2

ilosc energii na przeslanie 1Gb danych.

w sieci znalazłem informacje, ze obecnie transfer 1Gb danych to około 200Wh.

wychodzi wiec, ze transfer 5Gb to wydatek energetyczny 1kWh

 

 

Czy na pewno chodzi o 1Gb ? Pytam, bo mam w Szwajcarii internet mobilny bez limitów, no i mój miesięczny transfer to około 12 Terabajtów. Uwzględniając matematykę 12 x 1024 x 0,2 dawałoby to 2457,6 kWh a wiec tyle co zużywa male gospodarstwo domowe.

 

1 Kwh kosztuje w Szwajcarii około 20 Rappenow a wiec sam rachunek za prąd w takiej sytuacji to około

491,52 CHF czyli dużo więcej niz place miesięcznie za usługę.

 

Wobec powyższego -czy jest możliwe, zeby operator mnie subsydiował. Bo miesiąc w miesiąc traci na mnie około 450CHF tylko uwzględniając koszty energii (a gdzie koszty faktur, dosylu, sprzętu, personelu etc)..

 

Przecież w takim wypadku często gęsto jest rozwiązanie umowy. Czy podane przez Orange wartosci na pewno sa prawidłowe?

14 ODPOW. 14

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

ilosc energii na przeslanie 1Gb danych.

@impetiginisatio nie licz ceny energii po stawkach dla klientów indywidualnych. Duże firmy, korporacje mają inne stawki energii. Ze względu na duże zużycie i odpowiednie wynegocjować warunki, ceny mogą być ponad połowę niższe. Niestety, to tajemnica handlowa i takich informacji nie uzyskamy.

 

Uważam, że Orange podaje prawidłowe informacje, ale pewnie uśrednione.

Anonim

Nie dotyczy

ilosc energii na przeslanie 1Gb danych.

@impetiginisatio  wyliczenia są mylne, nikt nie dołoży do interesu, musi być zysk, zresztą w hurcie koszty energii są inaczej liczone, niż dla klienta indywidualnego, operator zarabia na korporacjach, zresztą u nas lejki są i kolorowo klient nie ma 😉


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 526
  • 1217
  • 2

ilosc energii na przeslanie 1Gb danych.

mam w Szwajcarii firme i wiem ile sa w stanie dostawcy zejsc, ale nawet gdyby bylo to 50% rabatu wzgledem detalistow to i tak im przynosze straty liczac tylko kilowatogodzine po powiedzmy jak w PL po 50 groszy. A te wszystkie wyliczenia przeciez to tylko wyliczenia samej energii, a jest to tylko jeden z czynnikow kosztotworczych.

 

Czyli robiac sobie backupy zuzywam 2500kWh miesiecznie, no trzeba to zmienic.

 

W Szwajcarii sa jedne z najostrzejszych norm PEM, uwzgledniaja one obliczenia a nie pomiary i dlatergo jest duzo eNodeB. Dodatkowo w domu mam wprawdzie 10Gbit swiatlowod, ale to jest na GPON wiec tez widac overbooking. Pierwsza firma ktora wprowadzila 10Gbit w modelu FTTH byl ex Orange Suisse, obecnie Salt.ch

 

 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 526
  • 1217
  • 2

ilosc energii na przeslanie 1Gb danych.

@Anonimale przeciez..oferty ryczaltowe... uwzgledniajac sam interkonnekt w przypadku minuty obecnie na 4,29 grosza netto - to dla wielu ofert w Polsce formalnie operatorzy doplacaja do klientow.

Zalozmy ze kupie sobie oferte konkurencji Otvarta. Kosztuje ona 18 PLN miesiecznie. Zaczne z niej dzwonic z tej karty SIM do Orange.

 

Tak powiedzmy 2 godziny dziennie, przez 20 dni. 40 godzin ruchu wychodzacego. 40 x 60 x 0,0429 = 102,96 PLN kosztow tylko samego interkonnektu. To ktos musi przeciez zaplacic. W tym wypadku inni uzytkownicy - AUPU jest przy no-limitach inne przeciez, ARPU niskie, AUPU tez...

 

Ale jesli uwzglednimy brak ruchu przychodzacego, to przeciez do takeij karty SIM operator doklada.

 

Dlatego tez operatorzy patrza na ARPU i AUPU i licza trendy.

 

No i killuja takie karty jako power userow


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

ilosc energii na przeslanie 1Gb danych.

Ta ilość prądu nie dotyczy Ciebie jako klienta. To ilość prądu jaką wymagają urządzenia po stronie infrastruktury. Więc idąc Twoim tokiem rozumowania powinieneś jeszcze dopłacić operatorowi 😋

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 526
  • 1217
  • 2

ilosc energii na przeslanie 1Gb danych.

@Piotrekk85ale ja dokladnie wiem co mnie dotyczy.

 

lopatologicznie - skoro 1GB to 200Wh a w Szwajcarii mamy LTE Advanced i tez w CA (pasma nieco inne niz Orange) to zakladam ze fizyka jest ta sama i ze tutaj tez przeslanie 1GB to 200Wh

 

Jesli wiec w maju moj transfer to 14868Gb to...w maju moj operator na swoje chłodzenie eNodeB zużył przeze mnie 14868 x 0,2kWh = 2973,6kWh (to tylko to przeze mnie)...

 

Detalicznie 1 kWh to 0,22 CHF. Zakladajac dla pewnego uproszczenia ze Sunrise Suisse placi za prad tylko 0,10CHF ( a to spekulacja ze ma 50% taniej niz detalista) to....na sama energie elektryczna w przyblizeniu operator wydal 297,36 CHF...

 

A dochodza koszty technologii, anteny Huawei tam wisza, one nie sa za darmo, licencke nie sa za darmo, serwisanci i koszty faktur etc....

 

Jako klient zaplacilem 39,90 CHF wiec podejrzewam ze inni klienci mnie dotuja - ze moje zuzycie im srednio przeszkadza bo patrza na AUPU, ale bez zalu mnie pozegnaja kiedy pojde gdzie indziej....

 

To chyba subsydiowanie skrosne in vivo.

Anonim

Nie dotyczy

ilosc energii na przeslanie 1Gb danych.

@impetiginisatio  ja po przemyśleniu, napiszę tak, godzinne wykorzystanie nadajnika BTS się liczy (tak zgadnę 1kWh), GB i rozmowy są w tym zawarte, ty nie utrzymasz 1GB/s i to nieważne czy na światłowodzie czy Danych Mobilnych 😉


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

ilosc energii na przeslanie 1Gb danych.

Uwzględnij też fakt, że duże firmy płacą za prąd dużo mniej niż przeciętny Kowalski - oczywiście jeśli chodzi o cenę za 1kWh.

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 526
  • 1217
  • 2

ilosc energii na przeslanie 1Gb danych.

@Anonimmi sie wydaje ze transfer ten jako 0,2kWh/Gb liczony jest dla wszystkich uslug -nie per user.

Uwzgledniajac moja stacje eNodeB. makjaca 3 sektory i po dwie anteny na sektor to nie jest to mozliwe ze az tak deficytowym bylbym.

 

Mam tez abonament w biznesie w Salt.ch i bedac w Monachium 2 tygodnie zrobiłem w roamingu 800Gb ruchu. Liczac tylko po 3,50 EUR za gigabajt...2800 Euro rozliczeń miedzy-operatorskich zrobiłem.

Ale zadzwonił do mnie miły Pan z biura obsługi i powiedział ze jeszcze raz coś takiego i się pożegnamy.

 

Na radiu nie utrzymamy nigdy 1Gbit/s przez charakterystykę protokołu przecież. W warunkach idealnych jest to chyba 940Mbit/s przez Gigabit Ethernet. Zresztą z tego co się orientuje na światłowód w Orange idzie chyba cos kolo 2,5Gbit, jak podłączą zbyt wielu to.... Na moim LTE Advanced mam lejek do 300Mbit ale... nawet pod stacja jest max 220, sa inni użytkownicy przecież.

 

Mam w domu 10Gbit od Salt.ch i nigdy nie przekroczylem jeszcze 6Gbit/s przy sciaganiu wielowatkowym z blisko oddalonego servera. GPON robi swoje.

 

Jak chciałbym mieć stabilne symetryczne operatorskie 10Gbit z SLA to musialbym placic okolo 4000CHF miesięcznie.

--------------------

Ciagle mnie intryguje czy te 0,2kWh na Gigabajt sa realne, gdyz jesl ito prawda to operator powinien mnie odlaczyc juz dawno temu. Na LTE Advanced zapycham mu siec.