Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Wniosek o budowę światłowodu


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 7
  • 0

Wniosek o budowę światłowodu

Witam,

to mój pierwszy post na forum, wiec witam wszystkich serdecznie 🙂 chciałbym zapytać czy ktoś może miał do czynienia z podobna sytuacja jak ja i może się wypowiedzieć dodatkowo. Mianowicie staram się od kilku dni wybadać sytuacje z internetem w mojej lokalizacji. Korzystam z mobilnego internetu i chciałbym w końcu otrzymać kabel a najlepiej światłowód. Technik przyjechał założyć mi kabel 10 mega, ale powiedział ze słup jest trochę za daleko ok. 100 metrów ode mnie. Mówił ze trzeba by napisać pismo i postawić dodatkowego słupa. Pytałem go od razu o światłowód bo najbardziej mnie interesuje ta usługa, powiedział ze może być od razu światłowód nie ma wymogu ze musi być zwykły kabel najpierw. Wyczytałem w internecie ze w programie rozwoju światłowód NOWOSĄDECKI B na mojej ulicy ma zostać zaopatrzone w dostęp do światłowodu 3 adresy (nie mój). Adresy te są ok. 200-300 metrów od mojego domu. Termin inwestycji wyznaczono na 31.07.2020 - na razie na mapce POI Orange te adresy jeszcze nie maja wg systemu dostępu do światłowodu, najbliższe aktualne adresy pewnie w granicy 1km. Będziemy pisać pismo z sąsiadami i z poparciem urzędu miasta o przyłączenie światłowodu na naszym osiedlu - sąsiad zamierza odstąpić pas działki pod słupy dla miasta wiec dodatkowe ułatwienie. Na tym pasie maja się znaleźć latarnie - czy mogą one służyć jako podpora pod instalacje światłowodowa? Jak Orange zapatruje się na takie wnioski i pisma? Czy ta inwestycja nowosądecki B wyrobi się terminowo czyli do końca lipca br i może być punktem wyjściowym to dalszego podciągnięcia światłowodu do mojej okolicy (to tylko ok. 100-200 metrów)? Łącznie byłoby nas ok. 7 domów wszyscy chętni na światłowód I wszyscy podpiszą się pod wnioskiem. Jak to wygląda ze strony Orange? 
pozdrawiam

 

______________

* Temat przeniesiony z Internet domowy - moderator Bartłomiej

27 ODPOW. 27

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Wniosek o budowę światłowodu

Witaj @Marrpet fajnie, że nowa osoba jest na Nasz Orange. Życzę owocnego i aktywnego udzielania się na NO

 

Co do światłowodu, jeżeli Twój adres jest uwzględniony i projekt realizowany,  programu POPC, to jak najbardziej będzie internet światłowodowy.

Czy Twój adres jest uwzględniony, znajdziesz na stronie UKE:

https://wyszukiwarka.uke.gov.pl/

 

Co do użytkowania słupa energetycznego, to firma realizująca projekt dogaduje się z firmą energetyczną. My nie mamy na to wpływu.

 

Pod tym linkiem masz informacje oraz wniosek o podłączenie światłowodu:

https://www.orange.pl/view/sfh

 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

Wniosek o budowę światłowodu

podpisuję się pod tym co napisał @ketrasaArtur . w sumie to wyprzedził mnie 😛 
ja się wypowiem co do latarni. Wszystko zależy od tego czy są to "grube" czy "cienkie" latarnie. 
Te pierwsze najczęściej są własnością dostawcy energii (np Tauron, Energa itd) a te drugie należą do miasta (zazwyczaj). Od strony technicznej jak się dogadają z energetyką to na grubej latarni bez problemu wszystko się zmieści. Z cienkimi jest problem, bo tu zmieści się tylko mała mufa ewentualnie zapas kabla. Po prostu ciężar okablowania, krzyża i mufy bądź też tuby jest zbyt duży i latarnia może się przewrócić. Z tego co się orientuje to Orange jeśli podłącza klientów na swoich kablach to tam gdzie się da stara się robić to studzienkami. Ale tu widzę jest POPC więc za pewne tak będzie. Ale to wszystko zależy od planów technicznych i ustaleń. Poza tym prace nie robi bezpośrednio Orange tylko firma podwykonawcza, więc może być to też koncepcja łączona np część pod ziemią a część napowietrznie ale to wszystko zależy od możliwości o oceny technicznej oraz opłacalności (nie muszę mówić chyba, że za dzierżawę latarni trzeba płacić 🙂 )


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 7
  • 0

Wniosek o budowę światłowodu

Dziękuje serdecznie wam za odpowiedz. Mam jednak dodatkowe pytania. Technik powiedział ze w studzienki to oni już się za bardzo nie bawią i tylko słupami... wniosek ten który wysłaliście wysłałem już poleconym do Orange. W projekcie POPC są uwzględnione na mojej ulicy numery 1, 3 i 5A. Niestety mój numer 19d się nie łapie w tym projekcie, aczkolwiek czy jeśli światłowód będzie już tak blisko to czy jest problem dociągnąć go i do mnie i sąsiadów? I czy można dowiedzieć się skądś jakiś szczegółów odnośnie POPC? Np kiedy planują jakie etapy i czy wyrobią się z tym w dobie pandemii koronawirusa?

 

edit: chciałbym jeszcze zapytać co jeszcze mogę zrobić żeby przyspieszyć i zachęcić Orange do instalacji światłowodu w mojej bezpośredniej okolicy? Formularz już wysłany, pismo urzędowe z sąsiadami pójdzie. Czy jest coś jeszcze co mogę zrobić? Bardzo bardzo zalezy mi na tym światłowodzie 😄 fajnie jakby Orange zaczęło w końcu uwzględniać moja okolice w planach bo teraz to nawet kabla nie ma od tylu lat ale postanowiłem się za to zabrać a nie kiwać głowa na to co technik mówi czyli ze się nie da 😄


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Wniosek o budowę światłowodu

@Marrpet jeżeli inwestycja jest z programu POPC, i nie ma uwzględnionego światłowodu pod Twoim adresem, to nie podepną Cie pod budowaną linię światłowodową. Żeby to była inwestycja indywidualna Orange o tak. Jak zostanie dołączony użytkownik niezgodnie z projektem, to może zostać nałożona kara na realizację projektu niezgodnie z założeniami.

 

Jak już minie okres ważności projektu, wtedy będzie można podłączać kogo się tylko chce. W czasie trwania projektu niestety nie można nikogo dodatkowo podłączyć nieuwzględnionego w projekcie.

 

Jak masz niedaleko do sąsiadów, którzy będą mieć światłowód, to dogadaj się z nimi, aby pociągnąć skrętkę i się podłączyć do routera sąsiada.


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 7
  • 0

Wniosek o budowę światłowodu

Czyli rozumiem ze po upływie 31.07.2020 czyli terminu zakończenia inwestycji to Orange może już mnie podłączyć? 


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Wniosek o budowę światłowodu

@Marrpet to trochę inaczej. Jak inwestycja jest zakończona, to projekt trwa załóżmy jeszcze jakieś 2 lata. Zależy jakie warunki są wpisane. Wiec po oddaniu inwestycji możesz do obecnej linii światłowodowej starać się podłączyć nie wcześniej jak za dwa lata, kiedy już będzie zakończony projekt.

 

Takie jakieś dziwne założenia są w programie POPC. Nie jesteś pierwszą osobą, która jest w podobnej sytuacji i opisuje swoją sprawę. Światłowód 100 metrów ode mnie, a ja nie mogę być podłączony.

 


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 7
  • 0

Wniosek o budowę światłowodu

O matko.. to trochę masakra 😮 bezsens totalny 

 

edit: no niestety u mnie jest praktycznie biała plama. Tez nie rozumiem tego wykluczenia mojego osiedla bo mieszkam w mieście na dużym osiedlu domków jednorodzinnych, a okoliczne wsie maja lepszy internet niż ja.. już nie mowie nawet o światłowodzie który im założyli, ale do mojego domu nigdy nawet kabla zwykłego nie dociągnęli. Wszyscy sąsiedzi włącznie ze mną musimy się męczyć z mobilnymi internetami od kilku lat.. jesteśmy dość zdesperowani żeby cokolwiek ruszyło w tej okolicy 😄 nie spieszy się nam wiadomo na gwałt bo wiemy ile to może trwać, ale żeby chociaż Orange pomyślało o tej okolicy przez chwile, żeby znalazła się jakoś w systemie, a nie kompletnie olewana jest.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Wniosek o budowę światłowodu

@Marrpet tu trzeba się uzbroić w cierpliwość i dużo jeszcze czasu upłynie, zanim dostaniesz swoje łącze, chyba, że dostanie pozwolenie na wniesienie poprawek do projektu, ale też za mocno na taką ewentualność bym nie liczył.

@pablus może więcej powiedzieć na temat światłowodu, bo też się stara o podłączenie. W mojej okolicy na światłowód od Orange czekam już 6 lat. Do tej pory nic w tym temacie nie słychać, ale firma lokalna się zabrała za robotę i już 2 lata mam od lokalnego dostawcy.

 

Przykro, że Cie rozczarowałem, ale realia są naradę nieciekawe. Program POPC, ale nie dla mnie. Kawałek ode mnie i nie mogę skorzystać z dobrodziejstwa techniki.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

Wniosek o budowę światłowodu

u mnie batalia o włókno trwa 8 lat

wygląda to tak, że dookoła mnie z 3 stron są światłowody - do najbliższego styku jest nieco ponad 200 metrów - są to włókna lokalnego ISP, który też dzierżawi je dla Orange.
Projekt POPC2 ma wg strony Orange zakończyć się we wrześniu tego roku i wówczas będzie podłączony na kablach Orange kawałek obszaru wykluczonego. Generalnie u mnie wszyscy mają neo 10Mb/s (pisze że można 20 ale to 10 ledwo zipie). Nie pomagają pisma, podpisy od 90% lokatorów z obszaru. Podobno Orange się to nie opłaca bo za drogo wychodzi podłączenie, tyle tylko, że na jednym z żółtych obszarów ma być POPC a zostali wyprzedzeni przez ISP2 więc komuś się opłaca. Ogólnie to jest walka z wiatrakami i co jakiś czas (średnio co 1,5 roku do 2 lat)pojawiają się ulotki o dostępności światłowodów a ludzie się wkurzają.... powiem szczerze po moich doświadczeniach z Orange straciłem nadzieję... tyle w temacie bo się wnerwiłem znowu...


Załączam mapkę - obszar "pomarańczowy" - ISP 1, żółty - ISP2 (dzierżawi włókna dla Orange), czerwony - mój obszar gdzie mieszkam wykluczony społecznie, zapomniany przez Boga i Orange z neostradą 10Mb/s - a tam są takie chałupy że każdy z pocałowaniem w tyłek weźmie najmniej internet+tv i jeszcze podziękuje!

 

włókna.png