Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Samodzielna analiza pasma w swojej okolicy


Poziom 7, Zwiadowca Przestworzy
  • 1
  • 4
  • 0

Samodzielna analiza pasma w swojej okolicy

W jaki sposób można samodzielnie dokonać analizy pasm w swojej okolicy? Korzystałem z aplikacji Network Cell Lite, ale pokazuje mi tylko dane o pasmie z którego aktualnie korzystam, a nie listę wszystkich dostępnych częstotliwości. 

 

____________

* Wątek wyodrębniono z tematu Wyłączanie GSM 1800 MHz - Wiktor

 

24 ODPOW. 24

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 2579
  • 6851
  • 189

Samodzielna analiza pasma w swojej okolicy

@michalzie19 tutaj http://beta.btsearch.pl/ mozesz sprawdzic jakie pasma ma nadajnik w Twojej okolicy


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 197
  • 267
  • 2

Samodzielna analiza pasma w swojej okolicy

A może ktoś z Was ma wiedzę, które sieci dalej mają i pozostawią pasmo 2100 Mhz dla 3G UMTS? Orange sukcesywnie wyłącza to pasmo dla 3G na rzecz LTE i moja ukochana zapasowa Nokia E51 łączy się tylko z 2G, chociaż byłam w Gdańsku i jeszcze ucieszona, bo nadajnik działał na 2100 i na mojej nokii były kreseczki 3G 😉 ale w domku już niestety nie. Testowałam różne karty sim i Plus, Play nadal łączy się z 3G na tej nokii, więc chce przenieść nr z Orange do którejś z tych sieci, tylko czy nie planują też zmiany przeznaczenia pasma, ktoś wie?


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Samodzielna analiza pasma w swojej okolicy

@Sandrusia muszę Cię zmartwić, ale z czasem wszystkie sieci zrezygnują z 3G i w końcu zostaną dostępne pasma LTE i 5G. Podobno najdłużej sieć 3G ma działać w Play bo aż do 2027 roku.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Samodzielna analiza pasma w swojej okolicy

@Sandrusia magenta już zapowiedział wyłączenie całego pasma 3G UMTS w przeciągu dwóch lat. W tej sieci smartfony podobno już działają na VoLTE, a ostatnio usługa została włączona dla oferty na kartę. Ponieważ Orange też ma powiązane nadajniki i często korzysta że wspólnego pasma 3G, można się spodziewać znacznego ograniczenia tego pasma w najbliższym czasie.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52608
  • 601

Samodzielna analiza pasma w swojej okolicy

@michalzie19 spróbuj aplikacji NetMonster. Tam zobaczyć z wszystkie okoliczne nadajniki z ich RSSI czyli poziomem odbieranym , oraz zakresu pracy


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Samodzielna analiza pasma w swojej okolicy

@michalzie19 co do apki podanej przez @agat13 mam wątpliwości. Zainstalowałem ją i sprawdziłem działanie oraz porównałem z czterema innymi znalezionymi w sklepie Google Play.

 

Wnioski:

Niestety nie znalazłem idealnego narzędzia do sprawdzenia pasma z danego nadajnika. NetMonster bez pobrania bazy danych jest całkowicie bezużyteczny, ale jak baza danych zostanie pobrana jest najbardziej wiarygodną apką, trzeba zawsze brać poprawkę, bo to nie są dane operatora, tylko użytkownika. Szkoda, że dane pobrane z nadajnika dopiero z bazą porównuje.

 

Zostaje jeszcze http://beta.btsearch.pl/

Są to dane zebrane przez również przez użytkowników amatorów. Podane lokalizację nadajników oraz działających operatorów są dokładne, ale zamieszczone pasma są podawane na zasadzie przyznanych licencji, a nie realnie nadawanego pasma z danego obiektu.

 

Zostaje jeszcze dzwonienie na infolinię lub pisanie na czacie w z prawie dostępnych pasm na danym nadajniku.

 

Osobiście aby sprawdzić dostępne pasma korzystam z routerów Huawei-a i apki HManager. Jest to trochę żmudne, ale pozwala mi wymusić na routerze logowanie do konkretnej częstotliwości. Jak router nawiąże połączenie, to wiadomo, pasmo jest, a jak nie nawiąże połączenia, to pasma brak. Narzędzie wygodne szczególnie, jak jestem na granicy zasięgu. Jeżeli łapie mi pasmo 2100 MHz na granicy, to lepszą wydajność osiągnę wymuszając aby router połączył się ka 1800 lub na 800 MHz. Czasami zasięg na niższych częstotliwościach może być dobry, ale pasmo przeciążone, więc znowu szukam innej częstotliwości. Metoda działa pod warunkiem, że jest kilka pasm LTE na nadajniku.

Co do 3G też działa, ale na większości nadajników zostaje już częstotliwość tylko 900 MHz. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52608
  • 601

Samodzielna analiza pasma w swojej okolicy

@ketrasaArtur trudno się z Tobą nie zgodzić. Zawsze trzeba brać poprawkę na to, że wszelkie aplikacje to jest suplement diety. Nic nie zastąpi bazy danych operatora czy miernika do pomiaru konkretnej wartości.. nasze podpowiedzi sugerują, gdzie znaleźć jakiekolwiek dodatkowe informację, podpowiedzi. Do końca nie są sprawdzone i na 100% wiarygodne, ale dają pogląd na sytuację. Miałem okazję kiedyś się przyglądać profesjonalnemu urządzeniu do analizy wifi i aplikacja, którą ja polecam w znikomej części dawała odzwierciedlenie tej profesjonalnej. Lepiej jednak zrobić cokolwiek niż nie zrobić nic...

 


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Samodzielna analiza pasma w swojej okolicy

@agat13 zgadza się, my działamy amatorskimi z takich narzędzi korzystamy, jakie bezpłatnie są dostępne. Profesjonalne są niestety drogie, a firmy telekomunijacyjne nie bardzo chcą dzielić się swoją bazą obiektów i zasobów sieci. Magenta nawet na infolinii nie chce podawać informacji, jakie pasma ma dostępne na swoich obiektach.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Samodzielna analiza pasma w swojej okolicy


@Sandrusianapisał(-a)

Orange sukcesywnie wyłącza to pasmo dla 3G na rzecz LTE i moja ukochana zapasowa Nokia E51 łączy się tylko z 2G 


Wygląda na to że ukochaną Nokię E51 czas już zmienić na jakiegoś ukochanego Samsunga albo innego Xiaomi 😂