Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Interner mobilny, Niemcy, Roaming


Poziom 6, Zwiadowca Przestworzy
  • 8
  • 0
  • 0

Interner mobilny, Niemcy, Roaming

Nie mogę znaleźć w swoim telefonie ustawień APN i IPV4. 😞

Jeśli chodzi o duże aglomeracje miejskie, to jest w miarę OK, gorzej poza miastem lub na autostradach. Przykład: Rostock, zasięg pełny H+, a 5 km na południe od tabliczki poza miastem, zasięg ledwo na 1 kreskę 2G, a wchodząc do domu ucieka całkiem. Na autostradzie 24 między Berlinem a Hamburgiem, to pojęcie internet mobilny (nawet 2G), jest pojęciem nieznanym.

Ja wiem, że ich rozwój internetu mobilnego jest daleko w tyle, Polska w porównaniu do nich to królowie, ale jest baaardzo kiepsko w roamingu Orange.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Interner mobilny, Niemcy, Roaming

A z lokalnymi kartami jest lepiej?

 

Jaki model telefonu masz?


Poziom 6, Zwiadowca Przestworzy
  • 8
  • 0
  • 0

Interner mobilny, Niemcy, Roaming

Znalazłem poprzez aplikację do SMSów ustawienia APN. Miałem ustawione IPV4 i teraz zmieniłem na IPV4/IPV6. Zobacze czy się coś zmieni. Jutro będę w Berlinie, więc nie koniecznie odczuję różnicę, ale w drodze już powinienem zauważyć zmiany.


Poziom 6, Zwiadowca Przestworzy
  • 8
  • 0
  • 0

Interner mobilny, Niemcy, Roaming

Mam ichną kartę (Blau World), ale tylko do rozmów (nie wykupowałem u nich netu mając net w roamingu), u nich net nie jest tani, a jak chcesz mieć LTE, to często trzeba zapłacić ekstra (z wypowiedzi moich klientów). Telefon Nubia Z11. Żona miała LG z Orange i też ten sam problem z netem.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Interner mobilny, Niemcy, Roaming

A jaką masz wersję telefonu? Kupiłeś go z europejskiej edycji czy na Azję/Chiny? Bo chińska wersja wspiera LTE od pasma 1800 MHz w górę. Europejska wspiera niższe częstotliwości.

Pisałeś też że inni klienci Orange w roamingu mają problemy. W Niemczech w odróżnieniu od Polski LTE poza miastami budowane jest na dwóch zakresach 800 i 700 MHz. Nie każdy telefon to wspiera. Im mniejsza częstotliwość tym większy zasięg. Tu też nie zawsze dobry telefon załatwi sprawę bo jest coś takiego jak handover - sieć może określić priorytety pasm. A na telefonie ciężko wymusić konkretną częstotliwość.

Poziom 6, Zwiadowca Przestworzy
  • 8
  • 0
  • 0

Interner mobilny, Niemcy, Roaming

Jest to dystrybucja chińska, ale przed zakupem sprawdziłem, czy i ile pasm telefonu pokrywa się z pasmami w PL i DE.

Wg parametrów obsługuje poniższe pasma/częstotliwości:

2G: GSM: 850/900/1800/1900
3G: TD-SCDMA: B34/B39; WCDMA: 850/900/1900/2100; CDMA EVDO 800
4G: TD-LTE: B38/B39/B40/B41; FDD-LTE: B1/B3/B7

 

Musiałbym szukać teraz odpowiednich częstotliwości do tych pasm. Ale jak jesteś znawcą, to już wszystko wiesz.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Interner mobilny, Niemcy, Roaming

Na wiki jest rozpiska jak zamienić https://en.m.wikipedia.org/wiki/LTE_frequency_bands

Nie wiem czy znasz niemiecki odpowiednik http://beta.btsearch.pl ale gdzieś widziałem. W dzień po pracy poszukam. Można by poszukać wtedy jakie są pasma w miejscach gdzie bywasz.

Poziom 6, Zwiadowca Przestworzy
  • 8
  • 0
  • 0

Interner mobilny, Niemcy, Roaming

Jutro wrócę z drogi dopiero koło godz. 21-22, to dopiero wtedy tu zajrzę. Postaram się poszukać niemieckiego odpowiednika strony do BTSów. Tylko co to zmieni? Nie mam w telefonie ustawień BTSów lub "ulubionych" pasm.

W telefonie mam coś takiego w ustawieniach karty SIM jak lista preferowanych sieci, ale mogę tam tylko wejść -> lista jest pusta i nie można nic dodać.


Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 133
  • 234
  • 7

Interner mobilny, Niemcy, Roaming

Dość często korzystam z roamingu w Niemczech. Przede wszystkim - trzeba docenić jakość sieci w Polsce, gdzie prawie wszędzie działa LTE. W Niemczech - LTE praktycznie tylko w miastach, na terenach niezurbanizowanych czasem uda złapać się 3G, ale przeważnie tylko 2G. Nic dziwnego, że transmisja danych generalnie działa kiepsko.

 

Drugi problem to właśnie preferowana sieć. Z moich doświadczeń: Orange wymusza korzystanie z najsłabszej niemieckiej sieci O₂ (E-Plus nie istnieje - zostało połączone właśnie z O₂) przez "zablokowanie" możliwości logowania do Vodafone i T-Mobile. Wystarczy jednak być "upartym" i wybrać ręcznie 2-3 razy sieć T-Mobile - sieć macierzysta odbiera to jako brak zasięgu sieci preferowanej i wpuszcza do T-Mobile. Zaczyna działać roaming LTE (o ile jest zasięg) i prędkości są znośnie. W speedtestach osiągałem nawet 40-60 Mbps.

Trzeba tylko pamiętać by przed powrotem do Polski zmienić wybór sieci na automatyczny - po ręcznym wybraniu T-Mobile DE w Polsce telefon nie będzie wyszukiwał Orange 😉


Poziom 6, Zwiadowca Przestworzy
  • 3
  • 0
  • 0

Interner mobilny, Niemcy, Roaming

Problem został rozwiązany.

Okazała się nim blokada po stronie Orange.

Posiadam usługę Pre Paid i operator w celu ochrony środków na koncie ogranicza prędkość przesyłanych danych.

Rozwiązaniem okazało się złożenie wniosku/reklamacji u operatora w którym poprosiłem aby transfer był na normalnym poziomie do wysokości środków.

Zaakceptowano mój wniosek i za granicą internet śmiga normalnie.