Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Coverage sieci - aplikacje do zbierania danych i ich przydatność dla operatorów


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 1436
  • 6227
  • 42

Coverage sieci - aplikacje do zbierania danych i ich przydatność dla operatorów

Będąc dzisiaj w trasie wpadłem na pomysł że uruchomię dwie aplikacje które zbierają dane na temat zasięgu. Używałem RFBenchmark i nPerf. Być może w drodze powrotnej użyję jeszcze speedtest.net.

Czy myślicie że operatorzy/Orange korzysta z takich danych? Czy można je uznać za miarodajne i są przydatne?

Z drugiej strony być może lepsze byłoby stworzenie swojego narzędzia (aplikacji)? O zleconych pomiarach jakimś firmą słyszałem - jeżdżą i zbierają dane najczęściej chyba do porównywania jakości z konkurencją. Widzę że nPerf udostępnia dane PRO więc za pieniądze.

Jeszcze inaczej - prawdopodobnie wiedzą jaki jest zasięg z urządzeń które są online ale jednak nie mają takich precyzyjnych danych jak z aplikacją która lokalizuje po GPS.

Korzystacie z takich rozwiązań i angażujecie się w zbieranie takich danych? Lub jakieś inne aplikacje (nie myślę tu o speedtestach tylko o pokryciu sieci)?

Screenshot_2019-12-21-13-03-35-305_com.nperf.tester.jpgScreenshot_2019-12-21-13-04-01-854_com.nperf.tester.jpgScreenshot_2019-12-21-12-51-08-836_pl.rfbenchmark.rfbenchmark.jpg

Ciekaw jestem jak to się zmieni po zwiększeniu norm PEM od 1 stycznia.

 

8 ODPOW. 8

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Coverage sieci - aplikacje do zbierania danych i ich przydatność dla operatorów

Gdzieś na forum był już temat o zbieraniu danych. Nawet byłą apka podana. Trzeba odszukać Emotikon: Mrugający


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 2579
  • 6851
  • 189

Coverage sieci - aplikacje do zbierania danych i ich przydatność dla operatorów

Hej @tolek! Powiedz taka apka zczytuje info o zasiegu w jakichs ustalonych odstepach czy to zalezy od zmiany sygnalu? 


Poziom 30, Pasjonat Galaktyczny
  • 1178
  • 2452
  • 70

Coverage sieci - aplikacje do zbierania danych i ich przydatność dla operatorów

Sam korzystam z Network Cell Info Lite (Szczerze POLECAM !!!).

 

Możesz jeszcze skorzystać z Netmonitor-a.

 

OpenSignal porównywalny z RFBenchmark.Emotikon: SzczęśliwyEmotikon: Szczęśliwy.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Coverage sieci - aplikacje do zbierania danych i ich przydatność dla operatorów


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 1436
  • 6227
  • 42

Coverage sieci - aplikacje do zbierania danych i ich przydatność dla operatorów

@byczyn_86z moich pierwszych obserwacji wynika, że w określonych odstępach czasu. Odstępy wg mnie to może sekunda, dwie (być może zależy też od prędkości - zauważyłem, że jeżeli stoję np. na światłach w nPerf liczba pomiarów nie zwiększa się, w RFBenchmark nie jest rysowana na mapie nowa kropka symbolizująca jakość sygnału, poza tym w miejscu raczej sygnał się nie zmienia drastycznie). Na screenach też widać że informacja o sygnale powiela się - czyli mam np dwa razy -89dBm czy -90dBm a zmienia się tylko moje położenie. nPerf zrobił 4415 pomiarów przez dwie godziny (również screen).

@DawidOrangezainstalowałem OpenSignal. Network Cell Info Lite i Netmonitor pozwalają dzielić się danymi i je sprawdzać dane innych użytkowników gdzieś na mapie? Bo na szybki rzut oka wydaje mi się, że nie.

@ketrasaArturto można je złączyć bo tematyka rzeczywiście taka sama.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Coverage sieci - aplikacje do zbierania danych i ich przydatność dla operatorów

@tolek link już wystarczający. Tylko tamte pomiary wykonywane były przez firmę zewnętrzną. Ja jeszcze bym dodał podróż pociągiem. W przypadku dróg, nawet tych z oznaczeniem trzycyfrowym zasięg komórkowy jest lepszy niż dla podróżujących pociągiem. Jakieś 2 lata temu wybrałem się pociągiem Warszawa - Gdynia. Porażka totalna. Zasięg tylko w kilku większych miastach po trasie. Może 10 % czasu przejazdu był dostęp do internetu Emotikon: Mrugający


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 1436
  • 6227
  • 42

Coverage sieci - aplikacje do zbierania danych i ich przydatność dla operatorów

@ketrasaArtur  trasy pociągów na pewno byłyby ciekawe. Myślę tylko nad tym, że często może to nie być zależne wyłącznie od sieci a np. od pociągu. W Pendolino od zawsze był z tym problem ze względu na konstrukcję, wzmacniacze zasięgu które mieli montować/zamontowali powinny rozwiązać ten problem. Z drugiej strony czy miarodajny będzie wtedy pomiar w pociągu w którym jest wzmacniacz i w którym go nie ma na tej samej trasie. Emotikon: Szczęśliwy Tak samo na drogach - ja w trakcie pomiarów telefon miałem "na szybie", ale przecież można go wykonywać np. mając telefon schowany w jakiejś torbie itp i wtedy będzie strata kilku dBm co przy jakichś granicznych wartościach może mieć wpływ na to w jakiej technologii telefon jest zalogowany czy nawet czy jest zasięg czy nie.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Coverage sieci - aplikacje do zbierania danych i ich przydatność dla operatorów

@tolek dlatego wybierając się w trasę z nawigacją korzystającą z internetu, często router lub smartfon umieszczam w miarę możliwości jak najbliżej szyby, lub kartę sim przekładam do tabletu, który pełni funkcję nawigacji.

Do tego dochodzi jeszcze słuchanie ostatnio mojej ulubionej stacji radiowej przez apkę na smartfonie, co dodatkowo obciąża transmisję danych. Działa fajnie, chyba że udaję się na Podlasie bliżej granicy białoruskiej. Tam już są częste przerwy w dostępie do internetu mobilnego.