Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Budowa przyłączy światłowodowych z dotacji UE - statystycznie/pominięte adresy


Poziom 8, Zwiadowca Przestworzy
  • 2
  • 1
  • 0

Budowa przyłączy światłowodowych z dotacji UE - statystycznie/pominięte adresy

Dzień dobry, chciałabym zbadać jak często zdarza się sytuacja, że Orange buduje sieć z dotacji unijnych w danym miejscu/miejscowości i projekt nie uwzględnia wszystkich pobliskich adresów, pod którymi ktoś czeka na światłowód. Będę wdzięczna za odzew

 

______________

* Wpis wydzielony jako nowy temat - moderator Bartłomiej

16 ODPOW. 16

Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Dostępność światłowodu na całym osiedlu - tylko nie u mnie

Jeśli Orange buduje ze środków unijnych, to podłącza tylko te adresy co są w projekcie. Innych nie może póki nie minie okres trwałości projektu (5 lat od rozliczenia projektu).

Poziom 8, Zwiadowca Przestworzy
  • 2
  • 1
  • 0

Dostępność światłowodu na całym osiedlu - tylko nie u mnie

Dostaję sygnały, że sieć POPC dociera do sąsiedniego domu, a do kolejnego już nie. To zapewne kwestia wskazania adresów na etapie przygotowywania obszarów inwestycyjnych przez urzędy. Być może przypadków "dziurawych map" i zawiedzionych, że łącze do nich nie dotrze - jest więcej


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Dostępność światłowodu na całym osiedlu - tylko nie u mnie

Proponuję napisać do CPPC (to taka rządowa instytucja obsługująca projekty unijne związane ze sprawami cyfrowymi). Dedykowana skrzynka do zgłaszania białych plam jest taka bialaplama@cppc.gov.pl

Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2050
  • 7524
  • 28

Budowa przyłączy światłowodowych z dotacji UE - statystycznie/pominięte adresy


@Badaczkanapisał(-a)

Dzień dobry, chciałabym zbadać jak często zdarza się sytuacja, że [...] projekt nie uwzględnia wszystkich pobliskich adresów, pod którymi ktoś czeka na światłowód. Będę wdzięczna za odzew

@Badaczkazajrzyj tutaj.


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 55
  • 62
  • 1

Budowa przyłączy światłowodowych z dotacji UE - statystycznie/pominięte adresy

Proszę bardzo. Oto przykład mojej ulicy Źródlanej w Warszawie Wawrze:
Dziesięć adresów zakwalifikowanych:
33, 32, 31, 30, 28, 26, 24, 9, 5a, 5c,
Osiem adresów pominiętych: 22, 20, 18, 16, 16, 16a, 10, 10a (dwa ostatnie to niedawno zbudowane domy).
Pominięty zastał cały środkowy odcinek ulicy, bo jak wynika z wyjaśnień CPPC:

"na moment wyznaczania punktów adresowych do konkursu w pobliżu tych adresów była sprawozdana infrastruktura, która umożliwiała świadczenie usług powyżej 30 Mb/s i zgodnie z przyjętą metodologią wyznaczania obszarów punkty te nie mogły znaleźć się w wyznaczonych „Listach obszarów” w ramach POPC. Proces ten (tzw. gridowanie) polega na nałożeniu na dany obszar siatki kwadratów o boku 250 metrów i ocenie, czy w danym kwadracie znajdują się już punkty objęte zasięgiem o wymaganej przepustowości. Jeżeli udział takich punktów przekraczał 5%, to wszystkie punkty adresowe w obrębie kwadratowego pola były wykluczane z dalszej analizy.(...)  Wskazane lokalizacje przy ulicy Źródlanej numery 16, 16a, 18, 20 oraz 22 znalazły się w oczku siatki grid, w którym % czarnych plam NGA (objętych siecią szerokopasmowego internetu) wyniósł 7,14%."
"Ponadto UKE przekazał informacje, iż adres ul. Źródlana (...) nie mógł zostać uwzględniony w puli dodatkowych punktów adresowych, ponieważ został zgłoszony do objęcia zasięgiem sieci w  prywatnych planach inwestycyjnych jednego z przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Plany te zgłoszone zostały w ramach konsultacji społecznych przeprowadzanych przez Ministerstwo Cyfryzacji".

Z wyjaśnień tych wynika, że gdzieś w okolicy (nie wiadomo gdzie, bo urząd nie podaje) ktoś (nie wiadomo kto) miał dostęp do szybkiego internetu, więc moja część ulicy została pominięta. Ponadto decydującym argumentem było to, że któryś operator (nie wiadomo który) zgłosił, że być może kiedyś (nie wiadomo kiedy) podłączy mój dom do światłowodu.

 

Jednym słowem paragraf 22. Ciekawe, czy w Brukseli wiedzą, jak chaotycznie wydaje się pieniądze europejskich podatników przeznaczone na sieć światłowodową


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2050
  • 7524
  • 28

Budowa przyłączy światłowodowych z dotacji UE - statystycznie/pominięte adresy

@qszyhunapisz do UKE, zapytaj wprost, powołaj się na odpowiedź z CPPC.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Budowa przyłączy światłowodowych z dotacji UE - statystycznie/pominięte adresy

Zawsze gdzieś jest punkt odcięcia. Namów gminę (nie wiem jak to w Wawie odpowiednio) by wystąpiła o krajowe środki z funduszu szerokopasmowego.

Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Budowa przyłączy światłowodowych z dotacji UE - statystycznie/pominięte adresy


@qszyhunapisał(-a)



Z wyjaśnień tych wynika, że gdzieś w okolicy (nie wiadomo gdzie, bo urząd nie podaje) ktoś (nie wiadomo kto) miał dostęp do szybkiego internetu, więc moja część ulicy została pominięta. Ponadto decydującym argumentem było to, że któryś operator (nie wiadomo który) zgłosił, że być może kiedyś (nie wiadomo kiedy) podłączy mój dom do światłowodu.

 


Dokładnie tak to działa. Jeśli np. Orange zgłosił że będzie tam robił swoją sieć to wszystkie adresy, ulica, lub dzielnica wypada z obszaru objętego POPC. Pozostaje Ci tylko czekać kiedy rozpoczną tam budowę sieci. Może to być za miesiąc a może i za 2 lata.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 526
  • 1217
  • 2

Budowa przyłączy światłowodowych z dotacji UE - statystycznie/pominięte adresy

a gdzie mozna sie dowiedziec, czy planowanie mialo w ogole miejsce?