Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Światłowód Orange i okablowanie w ziemi

ROZWIĄZANE

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 3
  • 0
  • 0

Światłowód Orange i okablowanie w ziemi

Wzdłuż głównej ulicy jest światłowodowe okablowanie napowietrzne. Na infolinii zostałem poinformowany, że w tym roku Orange będzie podłączał domy w okolicy do sieci światłowodowej.

Mój dom stoi 100 metrów od tej ulicy (trzecia nieruchomość od drogi głównej). Chciałbym podłączyć się do tej sieci.

1. Czy Orange wykonuje okablowania ziemne?

2. Czy mogę sam doprowadzić kanalizację telekomunikacyjną bliżej ulicy gównej i liczyć, że obsługa techniczna przeprowadzi tamtędy okablowanie a nie napowietrznie, czyli paskudnie?

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Światłowód Orange i okablowanie w ziemi

Ad.7. Wszystko co dzieje się po umownym "gniazdku" możesz mieszać. Przed nie.

Niestety Orange ma wydzieloną część hurtową (od infrastruktury) od detalicznej (część obsługowa: infolinia, czaty, salony). Cześć hurtowa bezpośrednio nie zajmuje się kontaktami z klientami. A w części detalicznej nie ma takich procedur.

Więc zaczyna się droga przez mękę.

Można pisać listy na Skierniewice z dopiskiem Infrastruktura.

W tym wątku https://nasz.orange.pl/t5/forums/v3_1/forumtopicpage/board-id/Swiatlowod-i-Neostrada/page/1/thread-i... podobno kontakt z Orange Retail. Ale to musisz być względnie blisko a tu dopiero są plany.

Moim subiektywnym zdaniem trzeba znaleźć lokalny Fibershop (czarna budka ala kiosk). Ale jeśli blisko go nie masz, to odleglejszy może nie zajmować się Twoim terenem.

Alternatywnie do najlepiej tzw. Dystrykt Managera ale z tym bywa ciężko.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

5 ODPOW. 5

Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Światłowód Orange i okablowanie w ziemi

1. Tak.
2. Musisz znaleźć regionalnego menedżera odpowiedzialnego za te sprawy. Jednak jeśli chodzi usługi na osobę prywatną, może to być trudne. Jeśli prowadzisz firmę, skontaktuj się z lokalnym doradcą biznesowym.

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 3
  • 0
  • 0

Światłowód Orange i okablowanie w ziemi

@Piotrekk85 dzięki za szybką reakcję.

Jeśli pozwolisz, mam jeszcze kilka pytań.

 

Aby doprowadzić kanalizację światłowodową do domu muszę pokonać około 130 metrów w prywatnej drodze (jestem jej właścicielem). Wzdłuż tej drogi sąsiedzi budują bądź będą budowali domy jednorodzinne. Myślę, że też będą zainteresowani skorzystaniem z tej kanalizacji. 

 

3. Czy orientujesz się jak od strony technicznej wygląda podłączenie światłowodu do sieci napowietrznej? Jakie urządzenia są "po drodze"?

 

4. Czy na słupie instalowana jest jakaś rozdzielnia (optyczny switch?) i potem idzie osobny kabel do kolejnych abonentów? Wyobrażam sobie, że do bloków prowadzą jeden kabel ze światłowodami wielomodowymi i w jakiejś centrali rozdzielają sygnał do wszystkich mieszkań. Natomiast przy instalacjach napowietrznych chyba musi to jakoś inaczej wyglądać. 

 

5. Czy takie rozdzielnie/urządzenia na słupach wymagają zasilania elektrycznego? Bo jeśli nie wymagają, to podobną rozdzielnię/urządzenie można łatwo schować także w studzience.

 

6. Czy taki sygnał pochodzący z kabla można dalej łatwo i tanio rozdzielać (tak jak to się robi w sieciach na kablach miedzianych) bez konsekwencji dla konfiguracji po stronie Orange?

 

7. Czy Orange może "na zapas" doprowadzić kabel światłowodowy od słupa do pierwszej studzienki? Chodzi o sytuację gdy ktoś chciałby mieć możliwość podłączenia się w przyszłości bez ingerencji w infrastrukturę pomiędzy słupem a studzienką teletechniczną (przekopy itd.).


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Światłowód Orange i okablowanie w ziemi

Na początek tu warto wiedzieć, że Orange buduje zwykle światło tam gdzie ma perspektywę zgód co wiele lat (a nie tylko na dwie), więc nie wiem czy w grę wchodzi udzielenie zgody na służebność i inne tego typu sprawy.

3. Są różne opcje, zazwyczaj z "powietrza" nie schodzi się pod ziemię, ale są wyjątki.
4. Zwykle switch, ale mogą być inne urządzenia.
5. Zależy. Zazwyczaj tak.
6. Nie wiem co masz na myśli "można". Regulaminowo miedzi nie można rozdzielać. Tanie i dobrze nie będzie przy świetle. Pamiętaj, że obecnie Orange zaczął egzekwować kary za przerabianie instalacji - niekiedy to kilka tys zł.
7. Nie wiem.

Tu warto przede wszystkim ustalić przed jakimkolwiek działaniem czy te domy obok są objęte jakimś dofinansowaniem UE. Jeśli tak, to trzeba ustalić czy konkretna baza adresowa jest zamknięta czy tylko na poziomie ilości HH/podłączeń w gminie.

Tylko naprawdę trzeba znaleźć kogoś z regionu. Tu na Nasz Orange nie znajdziesz. Może jakiś lokalny Fibershop lub przedstawiciel handlowy (na pewno nie w salonie).

 

PS. Przepraszam za może niedyskretne pytanie, ale czy mógłbyś określić swój status, jesteś samorządowcem, osobą prywatną, developerem, coś innego? Dla developerów jest strona http://www.orange.pl/ftth_oferta.phtml#zglos_inwestycje

Dla samorządów jest dedykowany opiekun

Dla osób prywatnych jest tylko ogólnikowy formularz https://oferty.orange.pl/internet/


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 3
  • 0
  • 0

Światłowód Orange i okablowanie w ziemi

@Piotrekk85 jestem osobą prywatną, której jednym z marzeń jest zakopanie wszystkich kabli pod ziemię, dlatego jeśli gdzieś mam na to wpływ - zakopuję. Zrobiłem tak z kablami energetycznymi przy domu rodzinnym, zrobię i przy własnym domu. 😉 Kwestie prawne są do ogarnięcia - pytanie tylko gdzie będzie punkt w którym rozpoczyna się prywatna infrastruktura - bo jeśli w studzience przy ulicy/słupie to odcinek prywatnej drogi nie będzie musiał być objęty służebnością, a to redukuje nieco formalności i dla mnie jako właściciela jest rozwiązaniem najlepszym. 3. Piszesz, że z powietrza nie schodzi się pod ziemię, ale merdający kabel na wysokości pierwszego piętra domu, nad częścią komunikacyjną nieruchomości to nie jest rzecz pożądana. Teoretycznie nie powinno robić różnicy monterom czy przedmuchają kabel przez kanalizację czy będą kicać po słupach. Informacja jak rozwiązywany jest styk pomiędzy kablem przy ulicy, a kablem abonenckim może sugerować jak prawdopodobnie może być rozwiązane połączenie w studzience w przypadku większej liczby chętnych. 4 i 5. Jeśli switch, to pewnie dodatkowo oprócz kabla światłowodowego muszą ciągnąć kabel zasilający. Nie wydaje mi się, żeby switche nie potrzebowały zasilania. 6. Akurat nie jestem (jeszcze) abonentem Orange. Czyli nie można sobie podłączyć własnego routera i utworzyć własnej sieci wewnątrz domu/mieszkania? Obecnie korzystam z dostępu do internetu od konkurencji (i mi już zbrzydła) przez router i prywatną sieć wewnątrz domu. 8. Pytanie jak dotrzeć do tego kogoś z regionu? Na infolinii odbierają sympatyczni młodzi ludzie, którzy praktycznie udzielają odpowiedzi jakby mieli scenariusze rozmów, poza które nie potrafią wyjść.

Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Światłowód Orange i okablowanie w ziemi

Ad.7. Wszystko co dzieje się po umownym "gniazdku" możesz mieszać. Przed nie.

Niestety Orange ma wydzieloną część hurtową (od infrastruktury) od detalicznej (część obsługowa: infolinia, czaty, salony). Cześć hurtowa bezpośrednio nie zajmuje się kontaktami z klientami. A w części detalicznej nie ma takich procedur.

Więc zaczyna się droga przez mękę.

Można pisać listy na Skierniewice z dopiskiem Infrastruktura.

W tym wątku https://nasz.orange.pl/t5/forums/v3_1/forumtopicpage/board-id/Swiatlowod-i-Neostrada/page/1/thread-i... podobno kontakt z Orange Retail. Ale to musisz być względnie blisko a tu dopiero są plany.

Moim subiektywnym zdaniem trzeba znaleźć lokalny Fibershop (czarna budka ala kiosk). Ale jeśli blisko go nie masz, to odleglejszy może nie zajmować się Twoim terenem.

Alternatywnie do najlepiej tzw. Dystrykt Managera ale z tym bywa ciężko.