Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Poziom 20, Odkrywca Przestworzy

Funbox - odblokowanie konsoli (telnetu)

Witam. Proponuję odblokowanie konsoli (telnetu) dla zwykłych użyszkodników.  Wszelkie zmiany w szacie graficznej nie każdemu odpowiadają . Zwłaszcza teraz tak popsuta że ciężko będzie cokolwiek znaleźć. Z konsoli łatwiej konfigurować router więc proponuję aby W Funboxie umożliwiona została konfiguracja z konsoli.

wrzesień w Pomysły

  • 1

    Otwarty

  • 2

    Realizowany

  • 3

    Zrealizowany

Komentarze
Poziom 36, Nawigator Galaktyczny

Telnetu???

wrzesień

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy

@j131no tak. Inne Router'y  da się konfigurować za jego pomocą.

wrzesień

Poziom 36, Nawigator Galaktyczny

@Emill1Ale to przecież nie telnet... Telnet przesyła hasła bez szyfrowania przez sieć... Na takie coś nikt się nie zdecyduje.

wrzesień

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy

@j131nie tylko . to najprostsza definicja ale nie ostateczna to coś więcej. Telnetem czy nawet ssh mozna konfigurowac router. to jest jedna z form komunikacji. Tak jak web ktorym obslugujemy funboxa.Nie mówię żeby od strony zewnętrznej dawać dostęp ale od poziomu lan. TELNET przesyła wszystkie informacje przez sieć za pomocą otwartego tekstu, a SSH wszystko, co przesyła, koduje.SSH najlepiej stosować jakz zewnątrz się łączymy, Jak jesteśmy localnie w Lan to aż takiego znaczenia nie ma. W mikrotiku najczęściej telnet jest wyłączany zostaje ssh na zmienionym porcie

wrzesień

Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny

Może dla "zwykłych użyszkodników" to raczej nie, bo jeszcze narobią dużych szkód...😁😉

wrzesień

Poziom 36, Nawigator Galaktyczny

@Emill1 

No dobra, nie zgadzam się z Tobą że w LAN można sobie ot tak pozwolić na przesyłanie wrażliwych informacji czystym tekstem, ale rozumiem że konsola mogłaby być też udostępniana przez ssh. No i fajnie. Konsola konsolą, ale co w niej miałoby być? Te same opcje które są dostępne w GUI? Na tym polega pomysł?Jeśli tak ,to trochę mało tych opcji żeby warto sobie zawracać tym głowę, GUI działa adekwatnie. Pytanie więc po co wprowadzać alternatywny dostęp do tych opcji? Jeśli komuś to naprawdę potrzebne np. do skryptowej kontroli konfiguracji modemu, to przecież i ten interfejs GUI ogarnie skryptami.

 

Czy może pomysł polega na tym, żeby udostępnić "w konsoli" opcje do tej pory niedostępne przez GUI? Jeśli tak to jakie? Przecież Operator nawet instrukcji obsługi do tego sprzętu boi się upublicznić, nie mówiąc o specyfikacji protokołów: to już było wielokrotnie podnoszone. Argument jest zawsze jeden: "Nie powiemy Ci tego, bo byś sobie krzywdę zrobił durny kliencie". Jak bez tego wyobrażasz sobie interakcje z tą "konsolą"? Co chciałbyś tam wpisać?

wrzesień

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy

@j131tak chodziło o dokładnie te same prawa admina które są w wersji web . Do SuperAdmina napewno nie dadzą dostępu więc na to szans nie ma. Do ost części się odniosę tak: funbox jest na jądrze linuxa więc i zapewne komendy z linuxa podejdą. Początek drugiej części też może być. Opcje dotąd nie dostępne w GUI też mogą być dostępne. Jakie konkretnie? nw. Pomysł tak ot. nie spodziewam się że jakieś zainteresowanie wielkie będzie. Sam nw czy bym używał raczej nie. Ale skoro mowa o jednak minimalistycznych zmianach w funboxie to i taką mogę zaproponować. Widziałem to całe nowe GUI i brzydkie jak cholera. Na bank się nie połapię co gdzie przenieśli. Nie jestem fanem tego stylu kompletnie. Ps. co po niektórzy na różnych forach już od dawna siedzą w konsoli na funboxie.CO do końcówki To przynajmniej cokowiek da się ustawić na funboxie  w konkurencji robią panel konfigurracyjny gdzie se mozesz co najwyzej zmienic hasło w wifi. Problem że w Polsce operatorzy klientów mają za kompletnych debili i tyle

wrzesień

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy

@Emill1 Podepnę się pod pytanie @j131 cytuję "Konsola konsolą, ale co w niej miałoby być?". Konfiguracja FB przez GUI wykorzystuje spektrum możliwości ustawień urządzenia w kontekście poprawności działania FB. Z pełnym szacunkiem do wolności pomysłów, lecz entropia Twojego pomysłu przewyższa jego funkcjonalność.

wrzesień

Poziom 36, Nawigator Galaktyczny

@Emill1 

Napisałeś: "Ps. co po niektórzy na różnych forach już od dawna siedzą w konsoli na funboxie". Byłbym wdzięczny za jakiś konkret, nawet na PW.

wrzesień

Poziom 40, Sternik Międzygalaktyczny

Daj małpie brzytwę.....to by sobie w kolano strzelili....dopiero by się testy na żywym organizmie zaczęły...konsultanci by osiwieli 

wrzesień

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy

Kiedyś na starych liveboxach telnet działał, a że ten router był tragiczny i jak się zwiesil, to jedyny do niego dostęp był przez telnet. Już nie pamiętam jak tam się go resetowalo, ale pamiętam że przez telnet było latwiej niż przez guzik.

wrzesień