Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Spróbujmy VoWiFi w Flex!


Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

Spróbujmy VoWiFi w Flex!

Hej!

Czy korzystaliście kiedykolwiek z VoWiFi w Orange? Niektórzy wolą nazwę WiFi Calling 🙂 
Jeżeli nie, to gorąco zachęcam do sprawdzenia tej technologii samemu!

Zanim zaczniemy upewnijcie się tylko, że macie Obsługiwane urządzenie .

Ja powiem Wam, jakie odczucia mi towarzyszą tej usłudze na telefonie iPhone 11.

 

Przede wszystkim muszę wam powiedzieć, że nie musicie nic uruchamiać w aplikacji Orange Flex. Gdy wykupicie plan, usługa będzie aktywowana. Teraz wszystko zależy od ustawień waszego telefonu.

U mnie domyślnie Rozmowy przez Wi-Fi(bo tak się to w iPhone nazywa) jest wyłączona. 
Aby ten stan zmienić uruchamiam Ustawienia, wyszukuję i otwieram podstronę Telefon, a następnie Rozmowy przez Wi-Fi.

 

 

                                InkedBD5C28A2-57E3-456C-ABEE-EB4B48796411_LI.jpg

 


Następnie potwierdzamy warunki użytkowania:

 

5A6E7992-ECD0-44A4-866A-FB36849C5C51.png


To by było na tyle!

Jedyną zmianą którą zaobserwujecie w systemie iOS będzie zmiana nazwy operatora Orange, na Orange Wi-Fi podczas aktywnego połączenia Wi-Fi i usługi WiFi Calling.

 

A teraz trochę wrażeń z faktycznego użytkowania.

 

Z Wifi Calling korzystam od dłuższego czasu i jestem bardzo zadowolony. 
Pierwsza zauważona zmiana to jakość dźwięku, jest bardzo dobra. 

Nawiązywanie połączenia przez Wi-Fi nie różni się niczym od tradycyjnej sieci komórkowej.

Dotyczy to wszystkich połączeń, nie ma znaczenia to, że dzwonimy na infolinię, do znajomego w innej sieci.

Połączenia odbieramy również tak samo jak przez sieć komórkową.

 

A co w przypadku gdy rozmawiamy i akurat wyjdziemy z mieszkania? Przecież tracimy Wi-Fi....

Jeżeli mamy w naszej lokalizacji dostępne LTE, to rozmowa zostanie przełączona do sieci komórkowej bez przerwy. W przypadku sygnału starszej generacji połączenie zostanie niestety przerwane.

 

Czy zauważyłem jeszcze jakieś wady? Tak, dzisiaj mi się zdarzyło.

Chodzi o jakość połączenia Wi-Fi. VoWiFi wymaga siły i jakości sygnału WiFi. Dziś podczas mojego połączenia odszedłem od routera do drugiego pokoju, gdzie z racji odległości i grubych ścian sygnał Wi-Fi 5GHz znacznie stracił na jakości. Mój korespondent narzekał, że niewyraźnie mnie słyszy. Przełączenie do sieci komórkowej nie nastąpiło, bo mimo wszystko sygnał Wi-Fi był na tyle wystarczająco silny, że telefon zdecydował o pozostaniu w zasięgu routera.


W końcu - na końcu 🙂 

 

Pamiętajcie, Rozmowy przez Wi-Fi mogą być prowadzone „na Internecie” od dowolnego dostawcy Internetu. Nie ma na tym polu ograniczeń. 

 

Na koniec chciałem powiedzieć czy zostanę z tą usługą na dłużej.

Uważam, że WiFi Calling lepiej sprawdzi się w miejscach, gdzie jest dobry internet przewodowy, a słaby zasięg sieci komórkowej.

W obszarze mojego życia nie mogę narzekać na zasięg LTE i nie odczuwam potrzeby korzystania z rozmów przez Wi-Fi.

 

 

 

Kto napisze jak wygląda korzystanie z Orange Wi-Fi Calling za granicą ?

 

Czekam na wasze wiadomości 🙂

 

 

 

 @Aśka_M 🙂

18 ODPOW. 18

Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 1436
  • 6227
  • 42

Spróbujmy VoWiFi w Flex!


@BORAXnapisał(-a)

Nawiązywanie połączenia przez Wi-Fi nie różni się niczym od tradycyjnej sieci komórkowej.


Czas zestawiania połączenia też jest taki sam? Nawet w przypadku gdy dzwonimy do drugiej osoby która też używa VoWiFi? 

 

Ciekawe czy po WiFi bitrate rozmów jest większy niż w HD Voice i VoLTE (pewnie zależy od tego jakie użyte są kodeki)? 

VoWiFi może być ratunkiem w przypadku zapchanych nadajników np. w Sylwestra? 🙂 

 

#narzekanie w Orange Xiaomi nie ma ani VoWiFi ani VoLTE, chociaż tyle że HD Voice. 


Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

Spróbujmy VoWiFi w Flex!

@tolek  Odpowiadając na Twoje pytania:

1. Czas zestawiania. Ja myślę, że znaczenie ma kiedy osoba odbierze telefon. Porównując LTE vs VoWIFI  - jest identycznie 🙂 Nie znajduję różnic.

2.Jeżeli chodzi o bitrate to nie jestem w stanie tego zbadać, tu musiałby się wypowiedzieć pracownik Orange 🙂

 

3.VoWiFi może być ratunkiem w przypadku zapchanych nadajników np. w Sylwestra
Uważam, że zdecydowanie TAK 🙂

 


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 303
  • 509
  • 13

Spróbujmy VoWiFi w Flex!

Warto wspomnieć iż VoWiFi w sieci Orane wciąż nie posiada pełnej funkcjonalności, tj. nie obsługuje SMSów i MMSów.
Przez to, mimo włączonej usługi, w obszarach bez zasięgu nie możemy w pełni korzystać z telefonu, a wyjeżdżając poza UE jesteśmy narażeni na dodatkowe koszty generowane przez wysyłane SMSy. 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 36
  • 101
  • 0

Spróbujmy VoWiFi w Flex!

Należy pamiętać iż czasami usługodawca internetowy, nasz router i publiczne sieci WiFi (np. w hotelu) mogą mieć zablokowane porty odpowiedzialne za Wi-Fi Calling (500 UDP i 4500 UDP) i wtedy Wi-Fi Calling nie zadziała (dobry przykład opisany na forum: https://nasz.orange.pl/t5/forums/v3_1/forumtopicpage/board-id/Siec-i-dostepnosc-uslug/page/1/thread-...)

 

Natomiast jeśli chodzi o moją opinię nt. Wi-Fi Calling: 

Korzystam z tej usługi na Xiaomi Mi9. U mnie w domu akurat mam 2 routery, jeden pracuje normalnie, drugi jako AP (Punkt Dostępu). Gdy jestem połączmy z siecią rozgłaszaną przez router natychmiast obok ikony zasięgu pojawia się ikoną WiFi Calling co oznacza że WiFi Calling działa. Natomiast gdy łącze się z AP to WiFi Calling akurat wtedy nie działa. 

Na szkolnym WiFi VoWiFi działa bez najmniejszych problemów. 

Testowałem również handover pomiędzy WiFi Calling a VoLTE - działa bez najmniejszych problemów. 

W moim telefonie dodatkowo mam opcję czy preferuję żeby rozmowa szła po WiFi czy po sieci komórkowej. 

Jakość rozmów bardzo dobra, rozmówca wyraźnie szłyszany. Zobaczę jeszcze jak to będzie wyglądać w UK podczas wakacji. 

 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 1436
  • 6227
  • 42

Spróbujmy VoWiFi w Flex!

@fwitkowski171 tzn nie jest to natywne VoWiFi w Mi 9 tylko przez aplikację? 

Anonim

Nie dotyczy

Spróbujmy VoWiFi w Flex!

Mnie nie podeszła ta opcja ponieważ nie kiedy rozmówcy twierdzą iż słychać mnie jak robota 🙂 wyłączyłem to badziewie i od razu nie jestem robotem 🙂 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 36
  • 101
  • 0

Spróbujmy VoWiFi w Flex!

@tolek akurat u mnie działa natywnie. W ofercie na kartę ani VoLTE, ani VoWiFi nie działało. A w Orange Flex działa bez najmniejszych problemów. 

W ustawieniach kart SIM mam taką opcję czy ma preferować rozmowy przez WiFi czy przez sieć komórkową

IMG_20200208_172045.jpg

 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 1436
  • 6227
  • 42

Spróbujmy VoWiFi w Flex!

@fwitkowski171 nie mam takich ustawień w swoim Mi 9. Mam ofertę Orange na kartę ale chyba to nie zależy od karty SIM, bo opcja powinna być widoczna i ewentualnie nie działać (tak jak np z ustawieniami połączeń oczekujących w sofcie). 

Mam Android 10 z MIUI 11.0.7.0 (QFAEEUXM). 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 36
  • 101
  • 0

Spróbujmy VoWiFi w Flex!

Wpisywałeś te kody (o nie pytałeś wcześniej w październiku): 

VoLTE *#*#86583#*#*
VoWIFI *#*#869434#*#*

U mnie w menu sieci komórkowej się pojawiły te opcje do włączenia. 

 

Natomiast w Orange na kartę te usługi nie zadziałają bo Orange konsekwentnie je blokuje. Natomiast w Orange Flex bez najmniejszych problemów działa. W przypadku abonamentu podobno działa, ale nie chcę mówić nieprawdy. 

 

Ja korzystam z Mi9 Global QFAMIXM 11.0.4