Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Orange IoT na kartę - nowa taryfa prepaid


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 10
  • 21
  • 0

Orange IoT na kartę - nowa taryfa prepaid

A czy mógłbyś podesłać link do tego regulaminu "Orange IoT na kartę", gdzie jest chociaż wspomniana nazwa LTE-M? Bo samo LTE nie jest równoznaczne, a nawet bardzo się różni (wykorzystywane pasma, siła sygnału, prędkości przesyłu) od LTE-M, a regulaminach, do których ja dotarłem jest tylko wzmianka o LTE, natomiast o LTE-M nie ma ani słowa. To że taryfa jest przedstawiana przez Orange jako typowa do Internet of Things, według konsultantów, z którymi rozmawiałem wczoraj, oznacza nic więcej niż to, że oferuje mniejsze pakiety danych (0,5GB / 2GB / 5GB) na dłużej (31 dni), niż gdybym wykupował takie pakiety internetu np. w taryfie Orange free na kartę. Natomiast według tych konsultantów pod względem używanych technologii "Orange IoT na kartę" nie różni się niczym od zwykłych taryf na kartę, więc nie uświadczę tam LTE-M.. 


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52434
  • 702

Orange IoT na kartę - nowa taryfa prepaid

@mikedoe ten sam regulamin przeglądaliśmy, tam faktycznie jest mowa tylko o LTE. Różnica jest jednak ogromną między taryfa FREE a IoT i nie chodzi tu o wielkość pakietów GB.

Oferta IoT jest przygotowane do przesyłu cyklicznych paczek transmisji danych. Jest też inne kolejkowanie transmisji. Jeżeli kartę SIM z oferty FREE użyje się do takiej małej ilości transmisji danych cyklicznych, to może zostać bezpowrotnie zablokowana. 

Teoretycznie więc może być tak, że oferta IoT może obsługiwać LTE-M. Najlepiej samemu sprawdzić. Tu podpowiedź:

https://nasz.orange.pl/t5/AMA-oferta-na-kart%C4%99-2/Startery-oferty-IoT/m-p/330037#M206


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Orange IoT na kartę - nowa taryfa prepaid

Nie wiem na ile sprzedawcy Orange z zewnątrz przekazują rzetelne info, ale na stronie https://orange-m2m.pl/lte-m.html jest mowa, że trzeba mieć kartę sim telemetryczną.
IoT na kartę działa na zwykłych sim, więc raczej może nie mieć dostępu LTE-M.
Oficjalnej komunikacji brak.

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 10
  • 21
  • 0

Orange IoT na kartę - nowa taryfa prepaid

No i to jest właśnie frustrujące, że nie mogę uzyskać od Orange pełnej informacji o oferowanej przez nich usłudze.. Konsultanci przekazują sprzeczne informacje, a na stronie opisane jest to bardzo ogólnikowo i nie wiadomo, czy pod pojęciem LTE kryje się też jego rodzaj, czyli LTE-M. Może macie kontakt do kogoś technicznego i kompetentnego w tym temacie w Orange? Gdzie zadzwonić, gdzie wysłać maila? Bo już mi ręcę opadają.. A testować na sobie nie zamierzam, bo raz że urządzenia jeszcze nie mam (dopiero planuje zakup), a dwa, że będzie to zakup z zagranicy, więc w sytuacji "Ojj, jednak ta taryfa nie obsługuje LTE-M" narażam się na drogie koszta wysyłki w jedną i drugą stronę.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52434
  • 702

Orange IoT na kartę - nowa taryfa prepaid

@mikedoe przeglądałem stronę z linka Piotrka: https://orange-m2m.pl/lte-m.html i na dole strony jest informacja:

 

"Aby skorzystać z technologii LTE-M oraz LTE Cat1 wymagane są specjalne karty SIM. Karty te dostępne są wyłącznie w sieci sprzedaży partnerów M2M oraz w sprzedaży bezpośredniej M2M Orange."

 

Na to wygląda, że obecnie w ofercie na kartę nie ma starterów IoT, a jeżeli przechodzi się na ofertę IoT, to na obecnych kartach SIM oferty FREE. Czyli wygląda na to, że aby skorzystać z technologii LTE-M, trzeba zakupić abonament z dedykowaną kartą SIM, oferta IoT na kartę nie będzie obsługiwała na tą chwilę LTE-M. Do końca tego roku ma niby pojawić się starter IoT na kartę, więc może wtedy LTE-M będzie obsługiwany.

Szkoda, że Twój temat nie pojawił się kilak dni temu, kiedy było AMA. Można by było podpytać ekspertów w tej sprawie.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Orange IoT na kartę - nowa taryfa prepaid

Oferty telemetryczne mogą być rozliczane na zasadzie przedpłaconej. Na pewno nie są to zwykłe startery sprzedawane w kioskach czy żabkach.

Tu trzeba znaleźć jakieś partnera biznesowego Orange

Kolejna podoba strona https://kartytelemetryczne.pl/

Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 15
  • 35
  • 0

Orange IoT na kartę - nowa taryfa prepaid


@ketrasaArturnapisał(-a)

Jeżeli kartę SIM z oferty FREE użyje się do takiej małej ilości transmisji danych cyklicznych, to może zostać bezpowrotnie zablokowana.


Tak mnie zainteresowało to zdanie. Tego typu problem może wystąpić jeżeli podłączasz się do sieci używając technologii starszej niż 4G. W skrócie chodzi o sposób rezerwacji zasobów i faktycznie zajmowanie slotów na "nicnierobienie". Sam przetestowałem na karcie konkurencji i modemie 3G. Po miesiącu odcięli mnie od nadajnika. Po zmianie modemu na LTE działa już drugi rok chyba. Jeżeli miałoby coś być blokowane, to raczej przy skorzystaniu z EC-GSM-IoT niż LTE-M, bo to drugie nie jest jakoś szczególnie obciążające dla sieci, o ile tylko nadajnik obsługuje ten standard.

 

Samo LTE-M jest technologicznie bardzo zbliżone do zwykłego LTE. Można nawet powiedzieć, że Cat1, to takie LTE z początków tej technologii. Chodzi o węższe pasmo i ogólnie mniejsze zasoby w samym urządzeniu. Od strony nadajnika, to musi on stale lub czasami, czyli kiedy urządzenie zgłasza zapotrzebowanie, odpowiednio dostosować mapowanie danych w blokach OFDMu. I moim zdaniem sama możliwość podłączenia urządzenia LTE-M do sieci, jest kwestią konfiguracji nadajnika i sieci operatora jako takiej, a nie taryfy. I licząc normalnie, to chyba taryfa FREE jest bardziej opłacalna (aczkolwiek nie analizowałem tego jeszcze po wprowadzeniu opłat "za utrzymanie numeru", czyli kiedy nie dzwonimy z takiego numeru wcale).

 

I już zupełnie osobną sprawą jest kwestia opłat. Gdzieś na początku tego wątku była sugestia, że urządzenia IoT (czy jak kto woli: M2M) będą mogły używając tej taryfy korzystać z sieci bez konieczności uzupełniania pakietów i doładowywanie w kółko. Ale jakoś z żadnego regulaminu to nie wynika, albo słabo czytam. Żadnych wzmianek o M2M, LTE-M czy EC-GSM-IoT.

 

Czyli w skrócie: Ktoś próbował podłączyć urządzenie LTE Cat1 do sieci Orange? Udało się?

 

Pozdrawiam,

Marcin

 

 


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 10
  • 21
  • 0

Orange IoT na kartę - nowa taryfa prepaid

No właśnie biznesowego. Kontaktowałem się z firmą z podesłanego linku i owszem sprzedają karty telemetryczne, ale tylko dla klientów biznesowych. Jeśli jesteś zwykłym konsumentem, to nie możesz takiej karty kupić. Pomijam już to, że nie jest to prepaid a umowa na min. 36 mc-y. Dziwna ta polityka Orange, samemu sobie ograniczać sprzedaż.

 


@Piotrekk85napisał(-a)
Oferty telemetryczne mogą być rozliczane na zasadzie przedpłaconej. Na pewno nie są to zwykłe startery sprzedawane w kioskach czy żabkach.

Tu trzeba znaleźć jakieś partnera biznesowego Orange

Kolejna podoba strona https://kartytelemetryczne.pl/

 


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 10
  • 21
  • 0

Orange IoT na kartę - nowa taryfa prepaid

@marcinkk 

 

Dobrze rozumiem - sugerujesz, że posiadając urządzenie 4G z modułem obsługującym LTE-M, nawet karta z Orange Free po odpowiednim ustawieniu APN mogłaby przesyłać dane przez LTE-M? Też byłbym wdzięczny gdyby ktoś mógł to sprawdzić, choć chyba kto miał przeczytać ten wątek, ten przeczytał, i pewnie szybko nie dowiemy się jak jest naprawdę. Szkoda też, że Orange nie potrafi tego w jasny sposób zakomunikować, przez co wciąż jesteśmy w sferze domysłów.


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 15
  • 35
  • 0

Orange IoT na kartę - nowa taryfa prepaid

@mikedoe  tak, coś takiego sugeruję, ale testów nie robiłem.

 

Dwie rzeczy, a ta druga to nie wiem, czy mi wolno linka podać, ale bez tego ciężko mi wyjaśnić 😞

 

1) Jak poczytasz tutaj: https://www.orange.pl/view/iot-na-karte to jakieś szczególne cechy taryfy IoT, to z automatu "konto ważne rok" oraz domyślnie IPv4. Faktycznie urządzenia IoT mogą nie łyknąć IPv6, które jest domyślne w Orange Free.

 

2) Są takie urządzenia: https://www.st.com/en/microcontrollers-microprocessors/stm32l462re.html. Jak poczytać więcej w dokumentacji: https://www.st.com/resource/en/user_manual/um2743-discovery-kit-for-lte-cat-mnbiot-with-stm32l4-seri... to dostajesz zestaw uruchomieniowy z kartą eSIM z Truphone. Operator ma zasięg globalny i można kupić kartę na 5 lat, na której jest 500MB do wykorzystania: https://web.truphone.com/things/plans/. Ten operator nie ma sieci nadajników w Polsce. Korzysta z jednego albo kilku naszych operatorów sieci. Z czego wnioskuję, że LTE-M powinno być obsługiwane.

 

Ale jak pisałem na początku: Nie testowałem...

 

PS:

 

(...) nawet karta z Orange Free po odpowiednim ustawieniu APN mogłaby przesyłać dane przez LTE-M? (...)

Nie wiem czy na karcie z Orange Free możesz wpisać "iot" jako APN - niby jest bez hasła, ale może właśnie przy próbie połączenia z APN będzie sprawdzane, czy numer jest w odpowiedniej grupie. Ale pewnie dla wielu urządzeń IoT potrzeba APN z obsługą IPv4 a nie IPv6.