Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Pogaduchy 2.0


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 146
  • 184
  • 0

Pogaduchy 2.0

@SarahLynn  Co do grafiki, 1080 to nadal bardzo dobra karta. Około 15-20% lepsza niż 1660 🙂

 

Ja siedzę na GTX 1060 i nie mam żadnych problemów, te gry w które gram chodzą wyśmienicie. Planuję wymianę grafiki dopiero za jakiś rok-dwa, albo najlepiej cały nowy komputer, bo tak dobrze dobrałem komponenty że wszystko się równo zestarzeje ;>

 

GTA 5 to już stara gra, RDR 2 to głównie zabójca grafiki, ramu aż tyle nie wymaga, aczkolwiek zalecane jest 12gb. Ustawienia graficzne w grze nie mają znaczenia dla ramu, jedynie dla vramu na Twojej grafice.

 

Pamiętam jak wyszedł Assassin's Creed: Odyssey i strasznie mi zacinał na 8gb ramu... to był znak że czas na drugą kość. Po dołożeniu ramu, ścinki zniknęły jak ręką odjął.


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 256
  • 706
  • 10

Pogaduchy 2.0

Screenshot_20200410_080557_com.android.chrome.jpg

Screenshot_20200410_080619_com.android.chrome.jpg

Porównanie, jak działają gry w najlepszych trybach na 4, 8 i 16 GB RAM. Różnice są niewielkie, zagraniczne fora mówią o tym, że 8GB spokojnie starcza, bo nie ma kolosalnej różnicy w fps. 

Mam wrażenie, że w Polsce jest jakiś kompleks na temat cyferek, wszystko musi być jak najlepsze, sprzęt, osprzęt (często widzę komentarze typu: słuchawki do grania za mniej niż 500zł? To niepoważne!), A ping w grach na pewno nie wyższy niż 20ms, bo wszystko wyżej to już można zwalić na internet, a nie na nieumiejętność grania. Na grupkach technologicznych, gdzie średnia wieku to 16-22 lata, ludzie pytają ze wstydem, że szukają czegoś do konkretnej kwoty, żeby było jak najlepsze, a w odpowiedzi dostają "no w tej kwocie nie oczekuj niczego dobrego". Mam wrażenie, że to też rozszerzenie przywary o byciu jednocześnie specjalistą w zakresie polityki, medycyny i mechaniki, teraz też wszyscy jesteśmy audiofilami, profesjonalnymi graczami, serwisantami komputerowymi.

Anonim

Nie dotyczy

Pogaduchy 2.0

@SarahLynn  sporo graczy dzięki kasie rodziców ma wypasione komputery i cały osprzęt, stąd taki trend w konfiguracji sprzętu, nie ma to często związku z faktycznymi wymaganiami gier, ale jak kogoś stać to lepiej od razu składać mocny komputer i mieć spokój na kilka lat 😉


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 146
  • 184
  • 0

Pogaduchy 2.0

@SarahLynn  Ja mówię tylko z własnych doświadczeń, bo zauważyłem sporą różnicę po zakupie dodatkowego 8gb ramu. Połowa nowych gier bez zmian, ale druga połowa nówek to fps wzrósł lub zniknęły ścinki. Z tym fps to możliwe że wzrósł poprzez dual channel, bo wcześniej miałem 1x8gb więc single, teraz 2x8gb więc dual.

 

Gry chodzą znacznie lepiej w dual channel, i to jest akurat udowodnione 😉

 

To co podałaś na screenie to średni fps, nie ma tam statystyki low 1% i low 0.1%. Więcej ramu niekoniecznie da Ci więcej fps (chyba że dual vs single, tak jak w moim przypadku), ale sprawi że znikną mini lagi albo ''freezy'', czyli że gra nieraz zatnie na 1-2 sekundy bo brakuje ramu.

 

Nawet twórcy gier zalecają 16gb, a oni chyba jakieś pojęcie o swojej grze mają 😉

 

U mnie w Assassin's Creed Odyssey się bardzo ciężko grało na jednej kości 8gb, po zakupie drugiej nagle dostałem +10 fps i wszystkie ścinki zniknęły 😉

 

Chcecie to mogę potestować różne gierki i sprawdzić ile mam zajęte ramu i powrzucać tu screeny 😉

 

Jako pierwsze - World War Z. Pierwsza lokacja, która jest niewielka, a już zeżarte prawie 8gb ramu. Większe lokacje mogą pożreć go sporo więcej. Dodam że wszystkie programy poza grą i MSI Afterburner miałem zamknięte by test był kompetentny. Patrzymy w lewy górny róg na linijkę ''RAM''.

1.png

 

Dodatkowo większość osób gra mając pootwierane programy typu steam, discord, skype, nawet przegldarkę etc etc więc należy dodać minimum 500mb użytego ramu.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 146
  • 184
  • 0

Pogaduchy 2.0

CoD: Warzone - Battle Royale, ledwie się zaczęła gra a już 10gb ramu w użyciu 😄 Przypominam że wszystkie programy poza grą i MSI Afterburner miałem zamknięte.

8.png


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Pogaduchy 2.0

Ech pogaduchy na ten temat. Trzeba pogodzić się z faktem jak działają usługi masowe.

Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 146
  • 184
  • 0

Pogaduchy 2.0

@Piotrekk85  Kto mówi o jakichkolwiek usługach masowych? Ram to nie internet.... rozmawiamy o komputerach, nie o tym czy Orange jest dobre czy niedobre 😂


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Pogaduchy 2.0

@SarahLynn w ilości ramu nie chodzi o to, że będzie różnica FPS, tylko jak Ci go zabraknie, to zaczną się przycięcia w grze albo będzie wywalać błędy. Masz przykłady wyżej gdzie gry pobierają po 10GB ramu, Ty mając 8GB nie pograsz komfortowo. 2 lata wstecz 8GB w zupełności wystarczało, teraz 16GB to takie optimum przy nowych grach.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 146
  • 184
  • 0

Pogaduchy 2.0

Dokładnie tak jak pisze @-brtk- . Więcej fps da Ci tylko zmiana z single channel na dual channel, ale brak wystarczającej ilości pamięci ram będzie skutkować tzw ''stutteringiem'', czyli losowymi zawieszkami gry na 1-2 sekundy lub nawet dłużej. Wyobraź sobie że strzelasz się z gościem w CoD:Warzone, nagle łapiesz zwioche na 2 sekundy i padasz, nawet nie wiedząc jak, odlagowuje Cię dopiero po śmierci ;>


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Pogaduchy 2.0

DualChannel, QuadChannel, Taktowania ramu, to są różnice, a nie jej ilość. Np. w Ryzenach wyższe taktowanie przekłada się na więcej FPS i to nawet o kilkanaście %, a niektórzy nawet nie ustawią sobie ramu albo nie podkręcą. A jeszcze inną ciekawostką jest to, że w Ryzenach maxowanie ramu powyżej 3600MHz też nie ma sensu, bo wtedy zaczynają się już spadki fpsów, lepiej timingami się zająć.. 😉 Trzeba testy czytać dokładnie, co gdzie jaki daje efekt.