Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

najlepszy ruter na rynku pod światłowód w Orange - alternatywa dla Funbox 2.0


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 13
  • 5
  • 0

najlepszy ruter na rynku pod światłowód w Orange - alternatywa dla Funbox 2.0

Witam,

 

Proszę Was o pomoc w wyborze najlepszego do 1500 zł rutera pod światłowód w Orange.

Chodzi mi o alternatywę dla Funbox 2.0.

Obecnie posiadam Draytek 2860n, ale mimo, że funkcjonalnie spełnia moje wymagania to niestety mam problemy z uzyskaniem wyższych prędkości downloadu, a płacę za 1 Gbps w Orange.

Najgorzej na tym Drayteku 2860n mam z YouTube`em - nie jestem pewien czy to problem samego rutera, ale YouTube mi się zacina, mimo, że mam ustawione rekomendowane ustawienia od producenta tego rutera - oczywiście po kablu. Wyprobówywałem już wszystkiego, ale nic nie pomogło. Na Funboxie 2.0. działa mi internet lepiej, no ae nie ma przekierowania portów, wake on lan i dyndns, na których mi bardzo zależy.

 

Znalazłem w internecie taki ruter FRITZ!Box 7590 router.
1) Czy on będzie chodził z internetem od Orange?

2) Czy ten ruter ma przekierowanie portów i Wake On Lan?
3) Czy ten ruter działa stabilnie? Czy to polecana marka?

4) Czy ten ruter ma możliwość skonfigurowania darmowego dynamic dns? Na drayteku korzystam z darmowego www.two-dns.de.

5) Chodzi mi o uzyskanie download i upload zbliżonego do tego co mam w umowie. W Orange mam umowę na 1Gbps/100 Mbps (download/upload)

Czy znacie jakieś inne alternatywy dla Funbox 2.0, która spełnia te 5 punktów, które wymieniłem wyżej?
Dodam, że naprawdę zależy mi na porządnym sprzęcie, by uniknąć wszelkich problemów w przyszłości.

Ruter ma starczyć na lata i ma naprawdę być porządnym, stabilnym i wydajnym sprzętem.

 

Pozdrawiam
Marcin

 

9 ODPOW. 9

Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

najlepszy ruter na rynku pod światłowód w Orange - alternatywa dla Funbox 2.0

@MarcinZm 

Nie tylko Ty jeden masz problemy z YouTube. Ja je mam również na Funboxie 3.0, więc to nie wina sprzętu.

 

Co prawda nie miałem go na biurku, ale proponuję Ubiquiti Edgerouter 4.

Tylko...to co proponuję jest routerem, a nie maszynką wszystko mającą.


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 13
  • 5
  • 0

najlepszy ruter na rynku pod światłowód w Orange - alternatywa dla Funbox 2.0

Byłem ostatnio u znajomego, który ma internet Neostrada 80Mbps. Fizycznie osiąga download w granicach 35-40 Mbps, bo jak wiadomo to prędkość do 80Mbps. Filmy w 4K na telewizorze Grundig w aplikacji YouTube wbudowanej w telewizor (telewizor ma z początku 2018 roku) wczytują mu się i odtwarzają płynniej niż u mnie na 360 Mbps (download). Sprawdzałem, że film w jakości 4K wczytuje mu się praktycznie od razu w 4K nie musi nic w YouTubie przełączać.

Aha i wszystko działa stabilnie, nie tnie się. Oglądaliśmy u niego filmy/klipy na YouTube przez kilka godzin i ani razu mu się nic nie zacięło.

On ma zwykłego Funboxa 2.0 lub 3.0. tego nie pamiętam.

Ja już naprawdę nie rozumiem dlaczego tak jest. Ten kolega też mieszka w sąsiadującej mnie wsi pod Bydgoszczą.


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 13
  • 5
  • 0

najlepszy ruter na rynku pod światłowód w Orange - alternatywa dla Funbox 2.0

Byłoby fajnie, gdyby Ubiquiti Edgerouter 4 miał Wake On Lan, a z tego co widzę w manualu to nie ma.:(
Jakaś inna alternatywa?
Czy ten FRITZ!Box 7590 router jest godny polecenia?


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 74
  • 138
  • 3

najlepszy ruter na rynku pod światłowód w Orange - alternatywa dla Funbox 2.0

Mój typ to Synology RT-2600ac. Przesiadłem się na niego po Draytek Vigor 2820Vn i jestem mega zadowolony. 

 

Tony


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 12
  • 7
  • 0

najlepszy ruter na rynku pod światłowód w Orange - alternatywa dla Funbox 2.0

@Tony Z jakim netem działa ? 1gb/s ? 

Odświeżę temat ponieważ za chwilę będa mi instalować ONT + FF 2.0 ( tak udało się ) i teraz pytanie jaki mam kupić router by obsłużyć prędkośc 1gb/s i co wazniejsze aby działała TELEWIZJA + INTERNET. Wiem, że na niektórych modelach działa poprawnie tylko internet. ( Dlaczego ? ) . 
Fakt, że na razie będzie to tylko internet ale nie wykluczam że z czasem zachce mi się dobrać TV. 

Możecie polecić mi co mam kupić aby nie musieć bawić się nadmiernie ?   

Ps. Jak w ogóle działa net w orange ? Ujdzie ? ( w porównaniu do UPC ? ) 
O co chodzi w tymi problemami z youtube ? Akurat syn sporo ogląda i nie chcial bym żeby mial z tym problemy. 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 74
  • 138
  • 3

najlepszy ruter na rynku pod światłowód w Orange - alternatywa dla Funbox 2.0

@WapniakLbn U mnie mam 1Gbps ale tylko Internet (nie mam telewizji). Na speedteście (z aplikacji nie ze strony) mam ok. 930-940Mbps downloadu i 306-310Mbps uploadu.

Wszystko działa stabilnie, mam wystawionego VPN, ogólnie jest to sprzęt typu "włącz, ustaw i zapomnij". Jego jedyny minus to to, że nie obsługuje VLANów (dlatego u mnie do sprzętu IoT wystawiłem osobny router) choć obiecywali ponoć, że w nowej wersji softu mieli to wprowadzić 😑 no i ostatnio znacznie rzadziej wychodzą update oprogramowania do niego. Jakbyś chciał o nim trochę więcej poczytać popatrz na tym forum: https://openit.center/forum/100-synology/ 

Ostatnio wiele osób chwali sobie UDM (Ubiquiti Unifi Dream Machine) i gdyby toto nie miało wentylatorka to kto wie....

Pozdrawiam,

Tony.


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 12
  • 7
  • 0

najlepszy ruter na rynku pod światłowód w Orange - alternatywa dla Funbox 2.0

@Tony Rozumiem. Ja bym chciał jednak zakupić coś co obsługuje ramkowanie VLAN ( dla IPTV + Internet jednocześnie ) i ma ciut lepsze wsparcie.
Gdzieś mi w jakimś wątku przeleciał przez oczy jakiś ASUS a którym chyba działał internet z telewizją ale nie mogę znaleźć tego wątku. Chyba że tylko mi się przyśniło. 

Ps. Ten Ubiquity fajny ale drogi jak na uzyskiwane prędkości. Chociaż sprzętowo bomba 🙂 Mega możliwości konfiguracyjne.    


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2052
  • 7537
  • 28

najlepszy ruter na rynku pod światłowód w Orange - alternatywa dla Funbox 2.0

Jak już przyjdzie pora, będę stawiał pfsense na pcengines apu.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 74
  • 138
  • 3

najlepszy ruter na rynku pod światłowód w Orange - alternatywa dla Funbox 2.0

@WapniakLbn Na pewno wszystko ustawisz na mikrotiku + routerboard - rozwiązanie elastyczne do bólu! Na trzepaku były nawet gotowe skrypty 😀  Tylko troszkę trzeba porzeźbić, ale IMHO - warto!

 

Pozdrawiam,

Tony