Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Wybór routera na kartę SIM


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 16
  • 19
  • 0

Wybór routera na kartę SIM

Poczytałem trochę o tych pasmach, agregacji i chciałbym przeprowadzić test z wymuszaniem określonych pasm na nadajniku. Tylko jest problem bo nie mam żadnego routera do testu 😕 Istnieje możliwość aby na smartfonie wymusić określone pasmo? Ewentualnie jakoś na komputerze po połączeniu przez Wifi z telefonem? Wtedy akurat działa jak normalny router, ale mogę się mylić. Czytałem że do tego potrzeby jest root a tak się składa że S6 jest po tym zabiegu. A to MIMO to funkcja dzięki której można łączyć się nie z jednym a wieloma nadajnikami? Przynajmniej to wywnioskowałem 😅


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18338
  • 52434
  • 702

Wybór routera na kartę SIM

@Zack dla zwykłych użytkowników nie spotkałem się, aby na smartfonach dało się wymusić agregację określonych pasm. Jeżeli czytałeś, że na smartfonie da się wymusić, to warto sprawdzić. Najłatwiej zrobić to na routerze. 

Router do testów możesz sobie zakupić np. w sklepie internetowym. Ponieważ zakup online, to przysługuje 14 dni na odstąpienie od umowy. W Orange widzę, że jest dostępny:

https://www.orange.pl/sklep/Huawei/Huawei-4G-Router-3-Prime-(B818)

Tylko pamiętaj, aby nie odbierać w salonie, bo może być problem ze zwrotem.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Wybór routera na kartę SIM

MIMO to opcja dla łączenia się z jednym nadajnikiem. Bardzo potocznie. Nadajnik rozsyła wiele sygnałów w kilku kierunkach w tzw. szczelinach. Zamiast odebrania klasycznego sygnału odbierasz i wysyłasz sygnał 4 razy jednocześnie. Daje to ogólnie lepszą jakość internetu (mniej opóźnień).

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 16
  • 19
  • 0

Wybór routera na kartę SIM

Więc tak, użyłem OnePlusa do zmiany pasm (Shortcut Master Lite) oraz do sprawdzenia Network Cell Info Lite. Prawie w każdym przypadku telefon łączył się z nadajnikiem w mieście, wyjątkiem była B7 (LTE2600) gdzie łączył się z nadajnikiem na wzniesieniu. Nie wiem o ile te moje wyniki są rzetelne ale było czuć różnicę.

* LTE800 z zasięgiem najlepiej wypadał, ok -90db (download: od 20mbps do 50mbps, upload od 14mbps do 20mbps)

* LTE1800 z zasięgiem było już gorzej ok -105/110db (download od 40mbps do 80, upload od 7mbps do 😎

* LTE2100 podobny zasięg do LTE1800 (download od 30mbps do 45, upload od 1.5 do 6mbps).

* LTE2600 najgorszy zasięg, na początku telefon za pomocą aplikacji nie mógł się z nią połączyć, po wyjściu na dwór udało mi się połączyć, zasięg ok -115db (download ok 30-35mbps).

Udało mi się połączyć 800,1800 oraz 2100 czego rezultatem w speedtest był wynik około 100mbps oraz dość słabe wysyłanie ok 10mbps. Ogólnie po zresetowaniu telefonu pokazuje Band 1 i na speedtest jest około 80mbps. Skoro urządzenia łączą się z nadajnikiem na mieście, a tam są tylko 3 pasma dla Orange, to urządzenie czteropasmowe jest w tym przypadku bez sensu? Łączyło mnie tylko ze wzniesieniem kiedy chciałem wymusić LTE2600, w każdym innym przypadku wracało do nadajnika bliżej.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18338
  • 52434
  • 702

Wybór routera na kartę SIM

@Zack dodam jeszcze, że LTE 1800 i 2100 przy takim poziomie sygnału są na granicy. Może zrywać połączenie z tymi zakresem. Z Twoich pomiarów wynika, że agregacją trzech pasm, ale proponuję anteny zewnętrzne, aby wzmocnić sygnał.

Sprawdź jaką jest różnica w cenie routerów z agregacją 3 pasm i 4 pasm. Może nie ma co oszczędzać.


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 16
  • 19
  • 0

Wybór routera na kartę SIM

Z agregacją 3 pasm myślę ze najlepszy byłby ten B715 z ustawionym 800+1800+2100. Mogę go kupić za nieco ponad 500 zł. Z obsługą 4 pasm to najczęściej spotykam B818-263 (na olx są ceny od 600 prawie, więc cena znacznie nie większa, jednakże wszyscy wiemy jak jest z tymi ogłoszeniami na tej stronie, z pewniejszego źródła od 800 wzwyż). A jak bym zainwestował w jakieś antenki, to możliwe że router mógłby się łączyć z nadajnikiem na wzniesieniu który obsługuje wszystkie pasma. Ale z routerem to już koszt pewnie powyżej 1k, więc nie dla mnie. Przeprowadziłem ponownie test jednakże teraz trzymałem telefon na parapecie blisko krawędzi domu i do częstotliwości LTE2100 nie przekraczał -100db. Udało mi się bez wychodzenia z domu połączyć ze wzniesieniem na LTE2600 z wynikiem download 72mbps i wysyłanie 12mbps. Bardzo dobrze zachowuje się również LTE1800, za pierwszym razem około 100mbps, później pomiędzy 40 a 50mbps. Myślałem również nad przełożeniem anten z mojego starego routera ale niestety są one na stałe 😕 Ewentualnie jakieś anteny dokupić do B715. Na allegro znalazłem do 200zł antenę zewnętrzną, w takiej samej cenie jest również do B818. (https://allegro.pl/oferta/antena-do-huawei-b818-2x17db-lte1800-lte2600-5m-9031537572). Już mam mętlik w głowie 😅


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 512
  • 1820
  • 12

Wybór routera na kartę SIM

@Zack 

Osobiście bym brał z agregacją 4 pasm.

Jak kupowałem swój B818 to miałem na nadajniku 3 pasma a po kilku dniach (może miesiąc) wskoczyło czwarte pasmo na nadajniku.

Kupiłem z allegro za 750zł, prawie nówka, kupiona w Play.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18338
  • 52434
  • 702

Wybór routera na kartę SIM

@Zack tak jak wspomniał @Zeusek najlepiej wybrać Huawei B818, tym bardziej, że cena mocno się nie różni. Z anten polecam:

https://allegro.pl/oferta/zewnetrzna-antena-lte-router-b593-b315-mf283-b525-8811273112?utm_feed=aa34...

 

Jeżeli brak Tobie kaski na taki sprzęt, to lepiej poczekać i rozbierać, kupić lepszy sprzęt, aby potem nie żałować. Skoro udaje się złapać nawet LTE 2600, to z antenami kierunkowy powinno być dużo lepiej.


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 16
  • 19
  • 0

Wybór routera na kartę SIM

Przemyślałem temat i postanowiłem już poszukać tego B818-263, jak już coś robić/kupować do porządnie. A chcę żeby sprzęt przez długi czas mógł mi służyć. Teraz zostało mi poszukać jakiejś "okazji" ^^. Olx z góry skreśliłem jeśli nie ma odbioru osobistego, lecz zauważyłem, że na stronie Orange ten sprzęt kosztuje 999zł a na Play o 100zł mniej. Czy może być to różnica brandingu za czym idą jakieś zmiany w oprogramowaniu? Znalazłem na alledrogo dwie interesujące oferty od 750 do 800zł (nowe). Chyba już lepiej dołożyć to 100zł i mieć z pewnego źródła, chyba że ten od Play różni się w jakiś sposób.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18338
  • 52434
  • 702

Wybór routera na kartę SIM

@Zack często używam w Orange sprzętu zakupionego w PLAY-u, ponieważ jest tańszy. Spotkałem się też, że soft w routerach z Orange jest bardziej okrojony niż u innych u innych operatorów. W routerze z PLAY będziesz miał na stronie konfiguracyjnej logo fioletu, zamiast Orange. Może być też drobna różnica w sofcie, ale bez porównania obu routerów trudno powiedzieć.

W działaniu nie będzie różnicy.