Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Wybór routera na kartę SIM


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Wybór routera na kartę SIM

Ogólnie pytanie czy autor wątku chce inwestować w drogi sprzęt co może nie dać efektu. Nie wiem na ile nadajnik nie jest przeciążony (to można też sprawdzić na czacie lub ktoś na forum z Orange napisze). W konktekście pojawienia się światłowodu lub 5G radzę przemyśleć zakup sprzętu jak może służyć na 2-3 lata. A może w domu leży jakiś stary smartfon co jako tako działa jako hotspot. Warto potestować na urządzeniach w domu co są. Ew. można podzielić się testami z nami (jakiś speedtest, model urządzenia).

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Wybór routera na kartę SIM

Nie polecam smartwona jako hotspota na dłuższy czas. Bardzo szybko można go zniszczyć, korzystając w ten sposób, a i internet też po pewnym czasie nie będzie zadowalająco działał przy takim rozwiązaniu. Na czas próby jak najbardziej, może być, ale docelowo polecam router, nawet mobilny.

Z 5G to w mniejszych miejscowościach stawiam, że jeszcze przynajmniej 3-5 lat potrwa, zanim nowy standard będzie dostępny.

Osobiście padł mi niedawno router mobilny, ale z zakupem nowego się wstrzymam, jak sytuacja na rynku w sprawie 5G się ułoży. Tylko też trzeba się spodziewać, że jak router będzie obsługiwał 5G, to nie będzie małą kwota kilku setek. Raczej się spodziewam cen około 1-2k.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Wybór routera na kartę SIM

Jeśli smartfon jest używany tylko jako hotspot z wyłączoną synchronizacją wszystkiego i bez kont, u mnie hula dobrze.

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 16
  • 19
  • 0

Wybór routera na kartę SIM

Mieszkam w obrębie zaznaczonego fragmentu. Na północ jest bliżej do nadajnika jednakże spora ilość budynków może stać na przeszkodzie. Ogólnie miasteczko leży w dole, nadajnik który jest zaznaczony, leży na wzniesieniu na polach oraz obsługuje LTE2600. Na drodze do tego nadajnika jest tak naprawdę rząd domów wzdłuż ulicy oraz kilka drzew na wzniesieniu, więc myślę, że nie powinno być z nim źle. W sumie ten pomysł z telefonem jako routerem nie taki zły, ale trzeba się chyba liczyć, że bateria (może być w sumie pod kablem non stop) oraz zasięg nie będzie taki jak w routerach. Mam aktualnie Galaxy S6 z którego nie korzystam więc jutro spróbuje go przetestować. Niżej wrzuciłem speedtest wykonany przed chwilą na OnePlus 7T Pro.


1123.png


Screenshot_20200805-222929__01.jpg


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Wybór routera na kartę SIM

@Zack masz niezłe prędkości. Oby tak dalej działało. Telefon jak użyjesz jako routera, to licz się z tym, że będzie się mocno grzał i bateria będzie do wymiany, jak będziesz chciał ponownie go używać. Do testów i na krótki czas może być. Przynajmniej  sprawdzisz, jak będzie działał internet w Twojej lokalizacji.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Wybór routera na kartę SIM

Jak telefon jest pusty, to się nie grzeje. Grzeje, jak używasz telefonu i hotspotu.

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 16
  • 19
  • 0

Wybór routera na kartę SIM

Wykonałem już testy na S6 jak i obecnym 7T Pro, dla porównania wrzuciłem również test z obecnego modemu B150 od Cyfrowego Polsatu. Na każdym urządzeniu strona wybierała inny nadajnik, więc postanowiłem zmienić na takie jak na innych urządzeniach. Różnicę w prędkości po zmianie nadajnika zauważyłem tylko na Oneplusie. Skok prędkości udostępnionego internetu pomiędzy telefonami jest ogromny. Czy to może być różnica typowo sprzętowa, oprogramowania? Rożnica wiekowa pomiędzy telefonami to prawie 5 lat więc pewnie w nowszym zostały zastosowane jakieś mocniejsze anteny względem starszego. Idąc tym tokiem Huawei B818-263 może być podobny pod względem prędkości internetu z Oneplusa, skoro korzysta z czterech pasm, a smartfon pewnie z czegoś takiego korzysta.


testyasd.png

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 16
  • 19
  • 0

Wybór routera na kartę SIM

Porobiłem jeszcze wieczorem parę testów i jak się spodziewałem, prędkość Wi-fi z Galaxy S6 spadła do ok. 10-15 mbps, oraz pingi dość wysokie (nawet 500ms), lagi. Pewnie przez zwiększone zużycie sieci. Natomiast internet udostępniony z OnePlusa w ogólnie nie zwolnił, jest ta sama prędkość ok. 100mbps. Czy Huawei B818-263 będzie miał tu odpowiednie zastosowanie? W jaki sposób mogę jeszcze przetestować te urządzenia? A jeszcze zapytam: Czy jak router jest włączony z kartą SIM ale żadne urządzenie nie jest podpięte to może pobierać jakieś dane? Czy dopiero po podłączeniu urządzenia?


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Wybór routera na kartę SIM

Musisz patrzeć na parametr kategorii lte i MIMO (massive input, massive output https://pl.wikipedia.org/wiki/Multiple_Input_Multiple_Output ).

S6 to szósta kategoria. Chyba brak MIMO (lub 2x2).
One Plus 7T Pro - LTE CAT 18 - MIMO 4x4 (nie sprecyzowano jak przy hotspocie)

B818-263 - kategoria 19 - MIMO 4x4 (dla sygnału komórkowego) oraz 2x2 (dla wifi)


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Wybór routera na kartę SIM

@Zack to ja na drugą część odpowiem. Po moich obserwacjach zauważyłem, że są pobierane drobne dane w zaokrągleniu do 100 kb co 2 - 3 godziny, jeżeli nie są pobierane dane przez inne urządzenia. Pewnie jakaś komunikacja i drobną wymiana danych między urządzeniem a siecią. Dziennie nie powinno przekraczać 1 - 2 Mb.