Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Własny router Asus ax11000 zamiast Funboxa 3.0

ROZWIĄZANE

Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 22
  • 33
  • 0

Własny router Asus ax11000 zamiast Funboxa 3.0

Cześć. Zastanawiam się nad zmianą obecnego operatora na Orange. Dzwoniłem do opiekuna bloku który ma sprawdzić czy będzie możliwość dostarczenia mi usługi pod warunkiem że będę mógł skorzystać z własnego routera. Możesz powiedzieć coś więcej gdzie mam szukać czy mój router będzie działał? 

Moje aktualne ustawienia to

Screenshot_20210915-212322~2.png

Posiadam Asusa ax11000 z Merlinem na pokładzie. 

 

____________

* W temacie doprecyzowano tytuł - Wiktor

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5469
  • 22031
  • 179

Własny router Asus ax11000 zamiast Funboxa 3.0


@FloydKulisnapisał(-a)

Taki właśnie mam zamiar. Zobaczymy co konsultant mi powie. Poprosiłem by dowiedział się co z tym modemem, czy mogę liczyć że technicy będą go mieli że sobą. 


Nie chodzi o modemem (nominalnie modemem jest FunBox, tak ma napisane na opakowaniu, i na pewno będą go mieli) tylko o ONT (czyli zewnętrzny konwerter siwiatłowód-eternet, formalnie to faktycznie powinno się nazywać modem ale się nazywa ONT). FunBoxy mają wbudowany ONT w środku więc technicznie nie jest niezbędne posiadanie odrębnego ONT. Ale ponieważ, w przeciwieństwie do rutera, do sieci nie podłączysz własnego ONT, to musisz tak zmanipulować, przepraszam, przekonać operatora, żeby zgodził się wypożyczyć ci zarówno FunBoxa jak i zewnętrzny ONT. Wypożyczenie obu urządzeń jest bezpłatne. Użycia ONT od operatora (czy to wbudowanego w FB czy zewnętrznego) nie da się uniknąć. Na ten temat morze postów już powstało.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

25 ODPOW. 25

Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5469
  • 22031
  • 179

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

@FloydKuliso jakiej usłudze mówimy? FTTH (aka światłowód)? Czy xDSL (kabel telefoniczny)? czy jeszcze coś innego? I co ma na tym chodzić? Sam internet czy internet z TV?

W każdym przypadku ten ruter jakoś wykorzystać się da, pytanie jak bardzo.

A szukać informacji przyszedłeś w bardzo odpowiedznie miejsce - tu się wszystkiego dowiesz tylko musisz więcej o swojej konfiguracji opowiedzieć.


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 22
  • 33
  • 0

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Interesuje mnie sam internet. Światłowód o możliwie jak najwyższej przepustowości. Telewizja może w przyszłości chociaż. Widzę że jest trochę osób którzy mają routery od Asusa i wynika z tych wątków że połączenie neostrada na tym sprzęcie jest bardzo nie intuicyjne. 

Trzeba włączyć dual WAN wybrać aby internet działał z jednego z portów LAN, następnie w opcjach LAN ustawić Iptv i wpisać tam Id 35.

U obecnego operatora wystarczył login j hasło. 


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18405
  • 52630
  • 706

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

@FloydKulis router: Asusa ax11000 nie nadaje się jako główny router ani do łącza aDSL/vDSL ani do światłowodu. Może pełnić tylko funkcję dodatkowego routera. Jeśli będziesz miał w przypadku światłowodu zewnęmętrzny ONT, to ten router nie posiada VLAN. Więc już na tym etapie dyskwalifikuje go do podłączenia światłowodu.


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5469
  • 22031
  • 179

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

@FloydKulisprzy zawieraniu umowy na 1Gbps FTTH dostaniesz z automatu FunBox6 od operatora. Jeśli zamiast niego chcesz własny ruter to musisz poprosić o zewnętrzny konwerter do światłowodu, tak zwany ONT (oprócz FunBoxa6). Musisz to jakoś uzasadnić ale jeśli przeszukasz to forum to znajdziesz mnóstwo informacji na ten temat. Po uruchomieniu usługi przez technika i sprawdzeniu że wszystko działa OK możesz FB6 wyłączyć i schować do szafy (jest własnością Operatora), zamiast niego podłączyć swój sprzęt (z grubsza tak jak napisałeś, ale coś mi się zdaje że ten sprzęt nie ma wszystkich niezbędnych opcji, inni pewnie napiszą więcej) i internet powinien działać. TV raczej na tym nie skonfigurujesz, ale głowy nie dam bo nie znam tego sprzętu.


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 22
  • 33
  • 0

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

No właśnie szukam informacji i faktycznie z standardowym oprogramowaniem producenta nie ma tej opcji ale już z Merlinem na pokładzie widzę wszystkie ustawienia jakie są potrzebne aby dodać vlan jak na tej stronie

https://www.asus.com/pl/support/FAQ/1034366/


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18405
  • 52630
  • 706

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

@FloydKulis do obsługi Internetu potrzebny jest VLAN ustawisz na 35, ustawisz PPPoE, do tej pory ok, a dalej wpisanie loginu: xXxXx@neostrada.pl oraz hasła: xXxXx - tego już nie znalazłem w podanym linku. Telewizję Orange na własnym routerze jest bardzo trudno ustawić. 


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 22
  • 33
  • 0

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

W podanym linku jest by włączyć automatyczne pobieranie IP. 

Ale jak zobaczysz na moim obrazku będę miał możliwość wpisania hasła.

Screenshot_20210915-223410~2.pngno nic jeśli rodzi to nie pewność albo tak wielka trudność posiadania neostrady. Będę musiał rozmawiać z aktualnym dostawca, czy nie dało by rady zwiększyć przepustowości.

Mogę też wybrać  pploe i tam dodać poświadczenia jak ktoś napisał w wadku z 2017 roku. Gdzie tylko wpisał vid i login oraz hasło. 


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5469
  • 22031
  • 179

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

@FloydKulisOK, to wygląda obiecująco. Ale z telewizją i tak będzie problem, bo żeby działała w pełni to na jednym porcie muszą się trzy VLANy spotkać. Niekoniecznie z tych ekranów wynika czy to jest możliwe. Ale PPPoE jako takie jest przez ten ruter obsługiwane nawet w standartowym oprogramowaniu i tak musiałbyś to ustawić, nie "dynamiczne IP" i powinno być OK. To  nie jest dowolne ustawienie, będzie działał tylko jeden, właściwy dla tej usługi sposób autoryzacji/uzyskania adresu (czyli PPPoE).

Jeden problem jaki widzę to to, że możesz w sumie tylko na siebie (i ewentualnie fora jak to) liczyć w zakresie wsparcia, operator takiej konfiguraci nie wspiera. Acha, jedno, w sumie ważne: nie powinieneś się tym planem zbytnio chwalić w momencie zawierania umowy, opisywano przypadki w których skutkowało to przycięciem usługi do niższej prędkości. Generalnie lepiej zamówić w miarę standartową umowę (ale koniecznie z ONT zewnętrznym) a potem, tak jak napisałem podmienić urządzenia.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4102
  • 56

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

Ten Asus ma vlan tagging. W zakładce IPTV jest zawsze opcja Internet VID, nie wiem jak na merlinie.