Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Ograniczenia przepustowości przy zastosowaniu ONT

ROZWIĄZANE

Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 42
  • 73
  • 2

Ograniczenia przepustowości przy zastosowaniu ONT

Cześć wszystkim,

Planuje kupić Orange światłowód dla Firmy - łącze 1 Gb/s z publicznym adresem IP. Sieć w firmie jest rozbudowana na tyle, że ograniczenia software FunBox 3.0 są niewystarczające i chcę aby Orange zamontowało mi ONT z wyjściem 1xEthernet 1Gigabit.

 

Wszystko pięknie fajnie ale okazuje się, że w momencie kiedy będę korzystał z samego ONT a nie z FunBox 3.0 to Orange wprowadza ograniczenia łącza do 600 Mb/s (co wydaje się absurdem, skoro mam płacić za łącze 1Gb/s.)

Czy ktoś z was sprawdzał jak ominąć można ograniczenia i co na to UIKOK? Bo skoro płacę za usługę do 1 Gb/s to powinienem mieć do 1 Gb/s a nie do 600 Mb/s z ONT.

 

Pozdrawiam cieplutko wszystkich 😆

KP

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 42
  • 73
  • 2

Ograniczenia przepustowości przy zastosowaniu ONT

Tak jak obiecałem - Podaje rozwiązanie.

 

1. Umowa.
Orange oferuje światłowód z przepustowością do 1 Gb/s ale pod warunkiem zastosowania ich Routera, w momencie zastosowania ONT łącze jest obcinane do 600 Mb/s. Więcej info w regulaminie.

 

2. Sprzęt.
Aby podłączyć swój własny router potrzebne jest urządzenie, które obsługuje PPPoE 802.1q

Router, który ja zastosowałem to TP-LINK TL-R605

 

3. Dane dostępowe.

W pierwszej kolejności potrzebujemy login i hasło do PPPoE, można go uzyskać na dwa sposoby.
- umowa (gdzie login jest zapisany, hasło jest tworzone i podane podczas pierwszej rejestracji)

- sprawdzenie na stronie Mój Orange (mamy tam możliwość podglądu loginu oraz zmiany hasła)
Logujemy się na stronę Mój Orange -> Ustawienia -> Zabezpieczenia -> Pokaż -> Ostatnia zakładka Hasło do Neostrady. Jeżeli nie ma tej zakładki to wybieramy wyżej opcję Przełącz konto i wybieramy internet.

 

4. Konfiguracja Routera.

Routery są różne, jedne są bardziej zaawansowane inne mniej, ja pokaże to na zaawansowanym routerze z dużymi możliwościami. Na początek uruchamiamy urządzenie i konfigurujemy sieć i podsieć (czyli pierwszy VLAN). Moja adresacja to 10.20.30.0/255.255.255.0.

 

a) Kabel z ONT wpinamy w port nr. 1 WAN, następnie wchodzimy w zakładkę Network -> WAN Mode -> WAN i wprowadzamy powyższe dane:

mrcoderick_1-1614983316860.png

Najważniejsze dane: Typ PPPoE, Login, Hasło, MUT 1492 lub 1540 (lub max ile Router obsłuży). VLAN aktywny na VLAN ID: 35
Nazwa i DNS opcjonalnie. Wybieramy Save i Connect.

mrcoderick_2-1614983416415.png

 

b) Konfiguracja VLANów

Udajemy się pod zakładkę VLAN i ustawiamy VLANy jak na zrzucie:

mrcoderick_3-1614983602870.png

mrcoderick_4-1614983660864.png

 

c) Zakładka Ports

Ustawiamy Porty jak poniżej, chyba, że mamy rozbudowaną sieć i wiele VLANów - wtedy dopasowujemy to do siebie.

mrcoderick_5-1614983735713.png

Klikamy save i wszystko powinno już działać bez najmniejszych problemów.

Speedtest 930/310 Mb/s - ale Orange powiedziało, że za kilka dni będę miał do 600 Mb/s bo ktoś na infolinii walnął się i dał 1 Gb/s...

 

Na pozostałych Routerach konfiguracja powinna wyglądać podobnie, najważniejsze są dane dla PPPoE i port VLAN 35.

 

To chyba tyle.

Zadowolenie? w 80% bo 400 Mb/s zostało mi skradzione, albo za chwilę skradną na rzecz ONTka 😕

Dzięki wielkie wszystkim za pomoc!

 

W razie pytań lub problemów piszcie 🙂

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

101 ODPOW. 101

Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Ograniczenia przepustowości przy zastosowaniu ONT

Usługa sprzedawana jest z routerem. Korzystanie na innych urządzeniach powoduje ograniczenia.

Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 42
  • 73
  • 2

Ograniczenia przepustowości przy zastosowaniu ONT

Ograniczenie ma samo ONT czy kaganiec na przepustowość jest nakładany od Orange??? Bo jeżeli Orange nakłada ograniczenia to sprawa skierowana będzie do UIKOK + w którym miejscu w umowie jest zmianka o ograniczeniach związanych z zastosowaniem samego ONT?

 

Przecież użytkownik powinien mieć wybór czy chcę używać FunBoxa (który jest tragiczny w firmware) czy ma z własnych urządzeń sieciowych.

Anonim

Nie dotyczy

Ograniczenia przepustowości przy zastosowaniu ONT

Orange ma regulamin dla usług i do 1Gb/s to może ograniczyć do 600Mb/s, trochę też cię nie rozumiem, jak jest opcja ONT i FunBox 3.0, to bierz zestaw, potem można pod ONT podłączyć własny router. 


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Ograniczenia przepustowości przy zastosowaniu ONT

W regulaminie jest napisane, że usługa działa na sprzęcie Orange. Tylko.

Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 42
  • 73
  • 2

Ograniczenia przepustowości przy zastosowaniu ONT

Czyli co? Mogę wybrać usługę do 1 Gb/s z ich Routerem i potem podłączyć swój modem ONT? Zadziała to? Nie będzie problemu, że ich internet działa tylko z ich urządzeniami?


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Ograniczenia przepustowości przy zastosowaniu ONT

Czy zadziała, to nie wiem. Na forum ludzie twierdzą, że im działają różne kombinacje. Ale brak poprawnego działania nie będzie można reklamować.
Anonim

Nie dotyczy

Ograniczenia przepustowości przy zastosowaniu ONT

@mrcoderick  ONT musisz mieć od Orange, router z ONT własny nie dostanie autoryzacji, zresztą za ONT Orange można dobry router postawić, dziwnie kombinujesz 😎


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 42
  • 73
  • 2

Ograniczenia przepustowości przy zastosowaniu ONT

problem jest taki, że jak użyję ONT Orange to mam kaganiec 600 Mb/s a chcę wykorzystać łącze 1 Gb/s. Dlatego chcę swój ONT i swój Router aby nie mieć kagańca od Orange.

Anonim

Nie dotyczy

Ograniczenia przepustowości przy zastosowaniu ONT


@mrcodericknapisał(-a)

problem jest taki, że jak użyję ONT Orange to mam kaganiec 600 Mb/s a chcę wykorzystać łącze 1 Gb/s. Dlatego chcę swój ONT i swój Router aby nie mieć kagańca od Orange.


Własny ONT czy od Orange, to jak ograniczenia będą, to będą na obu wariant ach, zrozum że nie płacisz za 1Gb/s, lecz za do 1Gb/s, wcale nie musi być 600Mb/s, możesz mieć i więcej, nie mniej jednak niż to w regulaminie ujęte, też mam 1Gb/s, ale tyle nie uzyskuje, pełnej szybkości wysyłania i pobierania, żaden operator nie gwarantuje i umieszcza stosowny zapis w umowie/regulaminie.