Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Nowa prędkość światłowodu - 2 Gb/s


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 28
  • 75
  • 0

Nowa prędkość światłowodu - 2 Gb/s

Nowy Livebox = nowe problemy 🙂

 

A co jak ktoś będzie chciał użyć własnego sprzętu ?

 

Droga z Funboxami jest tzw "uturowana" więc nie ma kłopotu z własnym sprzętem i pozbyciem się NATu


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 44
  • 213
  • 0

Nowa prędkość światłowodu - 2 Gb/s

@Emill1napisał(-a)

W sumie na 1 urządzeniu też można by wyciągnąć pełną prędkość wystarczy karta eth z 2 ma portami do komputera . Albo 2 karty eth i zmostkować 2 karty takie połączenie działa jako 1 więc ...

 

@Leptuss nie dzwoniłem ale skoro jesteś z małopolski to gdzie ci mówili, że jest? Jak faktycznie potrzebujesz to zawsze możesz wziąć 2gą usługę i podobnie wyjdzie. A ta mapa to ściema .Według niej nie mam światłowodu a mam. Mogę mieć 1Gb , ale póki co wystarcza 600Mb.


@Emill1 Tutaj nie chodzi że brakuje łącza. Jeśli dostanę 2x więcej w tej samej cenie którą już płacę to dlaczego mam nie skorzystać? Co do map też masz rację, 3 lata temu miałem już 1 gb/s a mapa pokazywała nada 300 Mb/s. Jednak około roku temu była aktualizacja i teraz jest poprawnie. Rozmawiając z osobą z BOK która wydawała się być kompetentna, powiedziała wprost że nie korzystają z mapy dostępnej w intrenecie (tej ogólnej) bo bywa zawodna. Mają swoją własną (wewnętrzną) która jest wiarygodna. Na dzień dzisiejszy w Małopolsce 2 gb/s działa w Krakowie, Wieliczce i jeszcze 2 lub 3 miasteczka których nazw nie pamiętam. Oczywiście tylko "wybrane lokalizacje". A tu się 10gb/s chwalą...

 

@Onkennapisał(-a)

Jak na to samo wyjdzie ??

 

Przecież 2 Neostrady po 1 GB wyjdą około 200 zł

 

A jedna 2 Gbps wychodzi około 110


@Onken Tak, właśnie o to chodzi. Jeśli dostanę 2x więcej w tej samej cenie którą już płacę to dlaczego mam nie skorzystać?

 

@pawel__bnapisał(-a)

LACP ma jedną podstawową wadę o której zapomina wielu użytkowników, w tym również zaawansowanych technologicznie seniorów 😉

Konkretne połączenie klient serwer odbywa się za pośrednictwem jednego fizycznego linku a nie dwóch jak się niektórym wydaje, oba linki wykorzystywane są w przypadku kiedy dwóch klientów łączy się z serwerem i wówczas funkcja hashująca dystrybuuje połączenie na poszczególne linki, to tak gwoli przypomnienia…dlatego tak ważny jest w routerze abonenckim port Ethernet o większej prędkości niż 1gbps


@pawel__b  Masz rację, nic nie zastąpi fizycznego portu bo to najlepsze rozwiązanie. Konfiguracja LACP lub kilku osobnych kart sieciowych to tylko półśrodki.

 

@j131napisał(-a)
Zgoda, choć akurat o tym zdają się zapominać głównie niedouczeni juniorzy których fascynują dwie rzeczy: gry i wpatrywanie się w ekran speedtest. Dyskusja póki co jest jednak dość akademicka.

@j131  Jak by nie patrzeć nawet na jednym kablu wzrośnie dwukrotnie... upload. A speedtestem można się jedynie posiłkować. Wiarygodnym testem prędkości jest pobranie czegokolwiek z testowego serwera ftp lub dowolnego hostingu plików.

 

@j131napisał(-a)
No i dobrze. Ale chodzi mi o to, że to nie jest wąskie gardło. W internecie bardzo rzadko będzie się dało wysycić 1Gbps jednym połączeniem. Nawet między centrami obliczeniowymi w projekcie PLGRID to tak nie działa. Ergo: w zastosowaniach domowych tym bardziej nie będzie to (przynajmniej na razie) zasadniczym ograniczeniem. Że powinny być (i będą) nowe urządzenia, z szybszymi portami? No pewnie. Czy te porty będą się na coś przydawać typowym klientom Operatora? Śmiem wątpić. Może kiedyś...

PS. Co do NAS to problem bardziej dotyczy LAN niż internetu i jest jeszcze bardziej lekceważony przez przeciętnych klientów. IMHO LAN jak najbardziej opłaca się mieć już dziś w szybszej technologii niż 1Gbps. Ale do tego wystarczy własny sprzęt i odrobina determinacji.


@j131  Wysycić takie łącze na 100% (dane + czas) to przypadki niezwykle rzadkie. Ale im wyższa prędkość tym krócej obciążasz i sieć pracuje stabilniej. Jeśli chodzi o coraz popularniejsze NAS-y, to nawet karty 25 gb/s nie są czymś wyjątkowym. Lecz dotyczy to tylko wewnętrznych sieci LAN. Takim osobom bardziej zależy na udostępnianiu, czyli wyższy upload. Porty LAN 1gb/s jeszcze długo będą standardem na płytach głównych. Szybsze porty są zarezerwowane dla modeli z górnej półki .


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 601
  • 1184
  • 2

Nowa prędkość światłowodu - 2 Gb/s

Livebox Infinity ma port 10gbps Ethernet, który może się zestawić na 2.5gbps , i to nawet nie jest Sagem tylko Arcadyan PRV65AX3448B-B-LT, zdaje się że on właśnie jest używany w miasteczku Orange do testów


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 456
  • 866
  • 3

Nowa prędkość światłowodu - 2 Gb/s

gdyby  choć jeden port lan 2.5Gbps, wifi 6e i możliwość ustawienia własnych dnsów - brałbym od razu usługę 2Gbps.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2509
  • 9013
  • 45

Nowa prędkość światłowodu - 2 Gb/s

@Leptuss to powinni zrezygnować z usług takiego zarządcy. Im się wydaje że robią łaskę wspólnocie mieszkaniowej że prowadzą ich budynek.

 

 

@bronzubnapisał(-a)

@marder , jest takie powiedzenie: " bez łaski"...przyjdzie drugi i z pocałowaniem ręki zrobi.

Problem w tym że nie w każdym miejscu jest ten drugi. Jakby nie patrzeć to jednak Orange ma najbardziej rozbudowaną sieć telekomunikacyjną w Polsce bo to tak naprawdę dawna Telekomunikacja Polska.

 

 

 

_____________________

*Scalenie wpisów - moderator Wojciech.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 1443
  • 6253
  • 42

Nowa prędkość światłowodu - 2 Gb/s


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 456
  • 866
  • 3

Nowa prędkość światłowodu - 2 Gb/s

@tolekciekawe na jakim to sprzęcie i jak spięte aby przebić 1Gbps


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 28
  • 75
  • 0

Nowa prędkość światłowodu - 2 Gb/s

To wygląda na WiFi

 

Po kablu ( gdyby był port 2Gbe min ) to byłoby około 2100 Mbits


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 1443
  • 6253
  • 42

Nowa prędkość światłowodu - 2 Gb/s

@gk2a6 myślę że WiFi 6 tak jak w poprzednim przypadku kiedy załączyłem inny speed test w tym wątku. 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 601
  • 1184
  • 2

Nowa prędkość światłowodu - 2 Gb/s

Niestety ani Livebox Infinity z portem 10Gbps Ethernet (który negocjuje też prędkość 2.5gbps i 1gbps) ani Livebox 6+ (ten ma port 2.5gbps Ethernet) nie jest na razie dostępny w Polsce, ale Livebox 6+ ma interfejs Ethernet 2,5Gbps do podłączenia WAN czyli ONT 😉 generalnie trzeba czekać na Livebox Infinity jeśli ktoś myśli o usłudze XGSPON, do usługi 2Gbps nie potrzeba portów powyżej 1Gbps bo część obsłuży Ethernet a część Wifi