Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Krótka Recenzja Funbox 6 vs Tp-Link AX50 (zasięg wifi, prędkości wifi, ping)


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 11
  • 22
  • 0

Krótka Recenzja Funbox 6 vs Tp-Link AX50 (zasięg wifi, prędkości wifi, ping)

Ponieważ niedawno temu otrzymałem Funbox'a 6 chciałbym się z wami podzielić moją krótką recenzją, wszystkie testy robione na ustawieniach fabrycznych tych urządzeń (pasma 2,4GHZ oraz 5GHZ podzielone)

 

1. Zasięg wifi Funbox 6 vs Tp-Link AX50

 

Tutaj zasięg FB6 bardzo pozytywnie mnie zaskoczył, mimo braku zewnętrznych anten zasięg jest bardzo dobry, zbliżony do ax50 który ma 4 spore zewnętrzne anteny.

 

2. Prędkości po wifi Funbox 6 vs Tp-Link AX50

 

W tym samym pomieszczeniu prędkości są podobne, obydwa urządzenia potrafią wyciągnąć bez problemu 800-950 Mb/s na 5GHZ przy karcie AC i kanale 160MHZ, może z delikatną przewagą dla FB6 ale ciężko powiedzieć. Przy 2 ścianach przewaga FB6 trochę rośnie, bo transfery są lepsze niż na TP-Linku. Mówimy tu o różnicach 150-160 Mb/s dla TP-linka i 200-220 Mb/s dla FB6.

 

3. Stabilność wifi Funbox 6 vs Tp-Link AX50

 

Niestety albo trafiłem wadliwy egzemplarz albo FB6 ma bardzo niestabilne radio 5GHZ. Już 2 krotnie nagle sieć 5GHZ mimo widoczności przestawała reagować, była widoczna ale sprzęty nie mogły się z nią połączyć, natomiast sieć 2.4Ghz działała bez zastrzeżeń. Tp-link stabilny jak skała zarówno na 5GHZ jaki  i na 2.4GHz, zero problemów z połączeniem. Może po prostu trafiłem na wadliwy egzemplarz, albo któreś z moich urządzeń zakłóca pracę radia 5GHZ w tym routerze, ciężko mi powiedzieć ...

 

4. Ping w grach Funbox 6 vs Tp-Link AX50

 

Tutaj FB6 mnie odrobinę rozczarował. Pingi przy połączeniu przez wifi na speedteście były gorsze niż na Tp-linku. Dla przykładu podam jednak pingi dla LOL'a bez rozłączania gry (połączenie z tym samym serwerem):

 

a) Funbox 6 + zewnętrzny ONT:  45ms

b) Funbox 6 (wewnętrzny ONT):  42ms

c) Tp-Link + zewnętrzny ONT:      40ms

 

Może to kwestia ustawień FB6  i np wyłączenie firewall'a zrówna ping z tp-linkowym? Jeśli ktoś zna powód nieco gorszych pingów na FB6 to proszę o informację 🙂

 

5. Kanał 160MHZ Funbox 6 vs Tp-Link AX50

 

Tutaj FB6 mnie totalnie rozczarował. Na początku działał na kanale o szerokości 160MHZ, niestety po paru restartach stwierdził że będzie pracował na 80MHZ, a co za tym idzie prędkości po wifi znacznie spadły. W eterze jest już kilka sieci wifi 5GHZ ale nie jest zbyt tłoczno. Niestety w ustawieniach brak opcji wymuszenia 160MHZ - szerokość kanału jest ustawiania automatycznie, w moim przypadku prawie zawsze na 80MHZ . Na tp-linku kanał 160MHZ chodzi jak bajka. 

 

 

Podsumowanie. Funbox 6 to bardzo dobry router, zakładając że tylko ja mam problemu z 5GHZ, to po dopracowaniu oprogramowania (dodanie opcji wymuszenia 160MHZ) będzie to sprzęt który może bezproblemowo konkurować z routerami ze średniej póki cenowej w kategorii zasięg i prędkość wifi 🙂

5 ODPOW. 5

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 11
  • 22
  • 0

Krótka Recenzja Funbox 6 vs Tp-Link AX50 (zasięg wifi, prędkości wifi, ping)

EDIT: po wybraniu wyższych kanałów na Tp-linku Transfery przez 2 bardzo grube żelbetonowe ściany skoczyły do poziomu FB6, tak więc obydwa routery mają podobną moc wifi. Duży plus FB6 że uzyskuje to przy braku zewnętrznych anten.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52625
  • 602

Krótka Recenzja Funbox 6 vs Tp-Link AX50 (zasięg wifi, prędkości wifi, ping)

@oranos7Poczytałem o tych kanałach 160MHz i z tego co pamiętam z AMA to nie ma możliwości wymuszenia tej szerokości kanału dlatego, że bardzo rozbudowany jest system SMART, który jakby wymusza takie działanie "z urzędu". Stwierdza, że coś mu przeszkadza w zastosowaniu 160-ki, więc daje tyle ile może. Tak to zrozumiałem....Może mieć to odbicie również w tym problemie z 5GHz, co opisujesz w poście głównym. Warto przywrócić do fabryki i na wifianalyzerze sprawdzić rozkład kanałów w 5-ce oraz moc nadajników sąsiadów.

P.S. Twoja opinia jednak cieszy, bo pokazuje, że modem "dla Kowalskiego" może zaskoczyć 🙂


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 8
  • 10
  • 0

Krótka Recenzja Funbox 6 vs Tp-Link AX50 (zasięg wifi, prędkości wifi, ping)


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 11
  • 22
  • 0

Krótka Recenzja Funbox 6 vs Tp-Link AX50 (zasięg wifi, prędkości wifi, ping)

Niestety nie brałem TV, ale w ustawieniach routera jest również opcja konfiguracji połączenia dla telewizji.

 

Co do kanału 80MHZ to prędkości zarówno dla Tp-Linka jak i FB6 kształtowały się na poziomie około 600-650MB/s w tym samym pomieszczeniu.


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 8
  • 10
  • 0

Krótka Recenzja Funbox 6 vs Tp-Link AX50 (zasięg wifi, prędkości wifi, ping)

myślę , że to może lepiej, bo z tego co czytam w necie to skonfigurowanie routera tak by chodziła tv orange nie idzie łatwo...zobaczymy jak ja przejdę "prościznę tylko do internetu" w weekend, pozdro !