Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

IPv6 w Neostradzie


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 36
  • 49
  • 1

IPv6 w Neostradzie

Dzień dobry 🙂

 

Mam takie pytanie - czy dla neostrady prefix IPv6 przyznawany jest na stałe, czy zmienia się, podobnie jak w przypadku IPv4? Zależy mi na stałym adresie dla urządzeń, które są w  sieci domowej. W tej chwili działa tylko lokalnie, urządzenia dostają adresy fe80::. Z protokołu wynika, że każde urządzenie może mieć też adres routowany w sieci publicznej a ruch z zasady będzie szyfrowany i czytelny wyłącznie przez nadawcę i odbiorcę. Chyba nie muszę przekonywać, że to potrzebne rozwiązanie.

 

Jeżeli prefix jest stały, to jak sprawdzić jaki jest powiązany z moim kontem neostrady? 

 

Pozdrawiam!

7 ODPOW. 7

Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 6518
  • 15923
  • 84

IPv6 w Neostradzie

@as_nielo  Witaj, Tu masz informację o Ipv6 i Ipv4

Adres IP

Restartując router lub samo połączenie i jeśli masz IPv4, to dostaniesz nowy IPv4, jeśli masz IPv6 to dostaniesz ten sam IPv6.




  https://nasz.orange.pl/t5/Modemy-i-routery/ip-sta%C5%82e-na-zmienne/td-p/43542

 


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 36
  • 49
  • 1

IPv6 w Neostradzie

Niestety, z poziomu CLI IOS to nie jest takie proste. Próbuję to rozwiązać, niestety każda próba zestawienia połączenia z /ipv6 w chap albo pap hostname nie udaje się 😞


Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 6518
  • 15923
  • 84

IPv6 w Neostradzie

@as_nielo  Trzeba by kontaktować się w takim razie z technikiem Bok Orange  technikiem i porozmawiać może oni coś od swojej strony zrobią 🙂 510100100


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 1576
  • 7884
  • 59

IPv6 w Neostradzie

Po dopisaniu w loginie sufiksu /ipv6 każde urządzenie w sieci lokalnej generuje sobie publiczny adres ipv6 na podstawie prefiksu sieci (maska 64). Włącz i sprawdź czy się zmienia. Sam się z chęcią dowiem.


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 36
  • 49
  • 1

IPv6 w Neostradzie

Nie dostanę global unique unicast address na urządzeniach w sieci, jeżeli mój router nie będzie znał swojego prefixu sieci ipv6. Niestety, po wprowadzeniu /ipv6 i włączeniu debugowania procesu autoryzacji z gateway ppp dostaję za każdym razem odmowę autentykacji. Zatrzymuje się na 

 

*Feb  3 15:08:18.538: Vi2 PPP IPV6CP: neg is authorized, processing incoming CONFREQ.

 

Nie wiem czego brakuje mojej konfiguracji, mam ustawnione ipv6 enable na każdym int i autoconfig. Pół godziny czekałem na coś nowego ale połączenia do sieci publicznej ipv6 nie zestawiło.

 

Interface/ID OPEN+ Nego* Fail-     Stage    Peer Address    Peer Name

------------ --------------------- -------- --------------- --------------------

Vi2          LCP+ IPCP+ IPV6CP-    LocalT   xx.1.4.1xx      xxxx           

 

Tak to wygląda w tej chwili. IPV6CP- oznacza, że nie udało się wynegocjować z bramą ADSL adresu v6 (wyiksowałem wszystkie adresy i nazwy peerów).

 

Na Sagemie od Orange ipv6 też kulało. Czy to możliwe, we wina jest po stronie tego junipera, który jest po drugiej stronie i nie działa jak powinien?

 


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 1576
  • 7884
  • 59

IPv6 w Neostradzie


@as_nielonapisał(-a)

Nie dostanę global unique unicast address na urządzeniach w sieci, jeżeli mój router nie będzie znał swojego prefixu sieci ipv6.


Zgoda. Uściślę, że moja wypowiedź dotyczyła światłowodu i FB3, który prefiks zna. Więcej ci chyba nie podpowiem.


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 36
  • 49
  • 1

IPv6 w Neostradzie

A ja staram się dowiedzieć jak FB dowiaduje się jaki prefix dostaje od ISP 🙂 Na pewno działa tam jakiś protokół który potrafi to CONFREQ odczytać i zaaplikować lokalnie do ustawień warstwy sieciowej. Ale jaki? Ustawione u mnie IPV6CP albo autoconfig nie wystarczają.