Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Funbox 6 + kabel sieciowy narażony na warunki atmosferyczne

ROZWIĄZANE

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 165
  • 510
  • 2

Funbox 6 + kabel sieciowy narażony na warunki atmosferyczne

Cześć !

 

Mój Funbox 6 stoi na piętrze. Zasięg na dole jest dość dobry jednak prędkość wifi ze względu na odległość już nie. Potrzebuje połączyć przewodem sieciowym TV oraz Dekoder Orange IPTV. Wpadłem na pomysł żeby wyprowadzić kabel od funboxa, przez okno i doprowadzić go do parteru, żeby wyszedł w salonie. Kabel ten byłby podpięty do Switcha ethernet, po czym rozdzielony na dwa osobne kable, jeden do tv drugi do dekodera. 

 

Pytanie 1. 

Czy w ogóle sieć z Funboxa będzie działała na danym kablu jeżeli użyje Switcha 1GB/s?

 

Pytanie 2.

Jakiego kabla sieciowego użyć, jeżeli będzie on narażony na warunki atmosferyczne? Kategoria 6a ekranowany wystarczy, czy musi być jakiś specjalny kabel?

 

Pozdrawiam!

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21543
  • 173

Funbox 6 + kabel sieciowy narażony na warunki atmosferyczne

@mihawoooZ tym switchem to jest tak że zależy jaki to swich będzie. Może być zupełnie dobrze a może nie być. Generalnie problemem jest to, że IP TV idzie multikastem a niektóre switche radzą z tym sobie... "tak sobie". Może być tak że swich będzie cały ruch IP TV puszczał na wszystkie porty. Ale nawet takie zachowanie nie powinno być zauważalne przy połączeniach 1Gbit. Tylko że jak "coś" podłączysz na niższej prędkości do tego switcha to już może pojawić się problem. Dodatkowo niektóre swiche generalnie z multikastem sobie nie radzą i już - mimo iż nominalnie 1Gbps mają na portach to przy multikastach się zapychają. Osobiście czegoś takiego nie widziałem, ale takie opinie z wiarygodnych źródeł tu na NO padały, a także zupełnie niezależnie usłyszałem je od osoby zajmującej się zawodowo testowaniem sprzętu sieciowego. Więc coś na rzeczy jest.

Jednak jeśli switch będzie z obsługą "IGMP snooping", albo jeszcze lepiej zarządzalny, to raczej problemu nie będzie.

Jest jeszcze kwestia dzielenia pasma. Jak wiadomo IP TV nie liczy się do wykupionego pasma internetu. Ale tak jest tylko do FB. Jeśli puścisz obie usługi jednym kablem to już sam musisz zadbać o sensowny podział pasma. I znowu: normalnie TV nie jest w stanie "zagrozić" internetowi, ale jeśli masz np. 1Gbps umowę i puścisz speedtest to TV w tym czasie nie pooglądasz, jeśli wszystko będzie na jednym kablu. A jak na dwóch to jaknajbardziej, możesz speedtestować na maxa i oglądać dwa kanały 4k na raz - nic nie ma prawa się ciąć. No ale jeśli masz cokolwiek wolniejszego wykupione to spokojnie oba strumienie danych zmieszczą się w jednym kablu pod warunkiem że się zepnie na 1Gbp, to jest zresztą absolutnie kluczowe w każdej konfiguracji (ale to na pewno rozumiesz).

Osobiście mam kombinację ze switchem i jednym dodatkowym komputerem po drodze od FB do dekodera i wszystko śmiga aż miło (choć trochę zabawy z konfiguracją miałem, ale to nie z powodu switcha).

Mimo to rekomendowałbym raczej dwa kable, podobnie jak koledzy.

 

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

15 ODPOW. 15

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Funbox 6 + kabel sieciowy narażony na warunki atmosferyczne

@mihawooo najlepiej, jak by dekoder był połączony bezpośrednio kabelkiem do FunBox-a. Drugi kabelek może iść do Switch-a i dalej rozdzielać na inne urządzenia.

Są specjalne kabelki żelowe na warunki atmosferyczne. U mnie zwykły działał przez 12 lat i nie było by problemu, ale Braciak zlikwidował.

 


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 16
  • 45
  • 0

Funbox 6 + kabel sieciowy narażony na warunki atmosferyczne


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Funbox 6 + kabel sieciowy narażony na warunki atmosferyczne

@mihawooo  ten kabelek to którego dał linka @jankol57  będzie ok, ja bym puścił 2 kabelki ethernet od FB 6 na parter jeden do deka, drugi do tv przez switcha.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 165
  • 510
  • 2

Funbox 6 + kabel sieciowy narażony na warunki atmosferyczne

Że switchem może być jakieś ograniczenie działania sieci? Zależałoby mi na Switchu bo zawsze. Można podpiąć do niego na szybko inne urządzenie po kablu


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Funbox 6 + kabel sieciowy narażony na warunki atmosferyczne

@mihawooo  poprawiłem mój post miało być "drugi do tv przez switcha", chodziło w zasadzie o to aby kabelek nie szedł przez switch do deka bo na tym połączeniu mogą być problemy.


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21543
  • 173

Funbox 6 + kabel sieciowy narażony na warunki atmosferyczne

@mihawoooZ tym switchem to jest tak że zależy jaki to swich będzie. Może być zupełnie dobrze a może nie być. Generalnie problemem jest to, że IP TV idzie multikastem a niektóre switche radzą z tym sobie... "tak sobie". Może być tak że swich będzie cały ruch IP TV puszczał na wszystkie porty. Ale nawet takie zachowanie nie powinno być zauważalne przy połączeniach 1Gbit. Tylko że jak "coś" podłączysz na niższej prędkości do tego switcha to już może pojawić się problem. Dodatkowo niektóre swiche generalnie z multikastem sobie nie radzą i już - mimo iż nominalnie 1Gbps mają na portach to przy multikastach się zapychają. Osobiście czegoś takiego nie widziałem, ale takie opinie z wiarygodnych źródeł tu na NO padały, a także zupełnie niezależnie usłyszałem je od osoby zajmującej się zawodowo testowaniem sprzętu sieciowego. Więc coś na rzeczy jest.

Jednak jeśli switch będzie z obsługą "IGMP snooping", albo jeszcze lepiej zarządzalny, to raczej problemu nie będzie.

Jest jeszcze kwestia dzielenia pasma. Jak wiadomo IP TV nie liczy się do wykupionego pasma internetu. Ale tak jest tylko do FB. Jeśli puścisz obie usługi jednym kablem to już sam musisz zadbać o sensowny podział pasma. I znowu: normalnie TV nie jest w stanie "zagrozić" internetowi, ale jeśli masz np. 1Gbps umowę i puścisz speedtest to TV w tym czasie nie pooglądasz, jeśli wszystko będzie na jednym kablu. A jak na dwóch to jaknajbardziej, możesz speedtestować na maxa i oglądać dwa kanały 4k na raz - nic nie ma prawa się ciąć. No ale jeśli masz cokolwiek wolniejszego wykupione to spokojnie oba strumienie danych zmieszczą się w jednym kablu pod warunkiem że się zepnie na 1Gbp, to jest zresztą absolutnie kluczowe w każdej konfiguracji (ale to na pewno rozumiesz).

Osobiście mam kombinację ze switchem i jednym dodatkowym komputerem po drodze od FB do dekodera i wszystko śmiga aż miło (choć trochę zabawy z konfiguracją miałem, ale to nie z powodu switcha).

Mimo to rekomendowałbym raczej dwa kable, podobnie jak koledzy.

 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 165
  • 510
  • 2

Funbox 6 + kabel sieciowy narażony na warunki atmosferyczne

Chyba mnie przekonałeś. Dzięki za wyczerpująca odpowiedź !


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52608
  • 601

Funbox 6 + kabel sieciowy narażony na warunki atmosferyczne

@mihawoooPopieram @j131 . Na jednym switchu może być problem z dwoma różnymi typami transmisji. Może ciąć TV, co ktoś gdzieś sygnalizował. Rozwiązaniem był zarządzalny switch w separacją portów i to z wyższej półki...Dwa kable żelowane zakończone gniazdem podwójnym i patchcordy sa idealnym i jedynie słusznym rozwiązaniem


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 165
  • 510
  • 2

Funbox 6 + kabel sieciowy narażony na warunki atmosferyczne

Czyli reasumując, najlepszym rozwiązaniem będą dwa kable które wysłał @jankol57 ?