Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?

ROZWIĄZANE

Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 36
  • 24
  • 1

Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?

Mnie niestety po ostatniej awarii w Orange (burza w czwartek 10.08.2017) nie chce się podnieść UBNT USG. W logach mam głównie takie info:

Jan  1 01:23:15 ubnt pppd[4603]: Connected to f0:1c:2d:2a:7e:a4 via interface eth0.35
Jan  1 01:23:15 ubnt zebra[637]: interface ppp0 index 17 <POINTOPOINT,NOARP,MULTICAST> added.
Jan  1 01:23:15 ubnt pppd[4603]: Connect: ppp0 <--> eth0.35
Jan  1 01:23:15 ubnt zebra[637]: interface ppp0 mtu changed from 1500 to 1492
Jan  1 01:23:15 ubnt pppd[4603]: Couldn't increase MTU to 1540
Jan  1 01:23:15 ubnt zebra[637]: interface ppp0 mtu changed from 1492 to 1500
Jan  1 01:23:15 ubnt pppd[4603]: CHAP authentication failed
Jan  1 01:23:21 ubnt pppd[4603]: Connection terminated: no multilink.
Jan  1 01:23:21 ubnt zebra[637]: interface ppp0 index 17 deleted.
Jan  1 01:23:21 ubnt pppd[4603]: Modem hangup
Jan  1 01:24:26 ubnt pppd[4603]: Timeout waiting for PADO packets
Jan  1 01:25:41 ubnt pppd[4603]: Timeout waiting for PADO packets
Jan  1 01:25:53 ubnt mcad: libubnt_util.get_iface_ip(): ioctl SIOCGIFADDR failed
Jan  1 01:25:53 ubnt mcad: libubnt_util.get_iface_broadcast_addr(): ioctl SIOCGIFBRDADDR failed
Jan  1 01:26:56 ubnt pppd[4603]: Timeout waiting for PADO packets
Jan  1 01:28:11 ubnt pppd[4603]: Timeout waiting for PADO packets

Dziwne, bo jeszcze dzień wcześniej wszytsko działało bez problemu. Mam założony vlan 35 na eth0 i po nim jest wykonywane połączenie pppoe. chap napewno działa, bo po podpięciu funboxa 2.0 połączenie jest zestawiane. Podejrzewam, że albo coś z konfiguracją routera u mnie jest nie tak (być może problem z mtu z 1492 na 1500), albo coś po stronie orange. Z drugiej strony ułatwiliby życie, gdyby wprowadzili jak we Francji połączenia po dhcp z pomienięciem ppoe.


Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?

@Felipe a te UBNT nie ucierpiało od przepięcia ?


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 36
  • 24
  • 1

Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?

Nie, bo nie było przepięcia żadnego . Ont siadł i to tylko po stronie fiber. Wina była po stronie Orange. Bardziej mi chodzi o logi które są dziwne.

Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 8
  • 1

Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?

Przejrzałem sporą część tego tematu, całości nie dałem rady więc jeśli ktoś już odpowiedział na moje pytania to z góry przepraszam.

 

Z tego co przeczytałem w FB 3.0 nie da się ustawić trybu bridge. Sam mam FB 2.0, ale chce wymienić na 3.0 bo ten mój się notorycznie wiesza (stwierdzone przez serwis orange, przyznany do wymiany). Nie ukrywam, że konwerter światłowodowy zabiera potrzebne miejsce i podoba mi się rozwiązanie z wbudowaniem go do FB.

 

Obecnie używam własnego routera. Z tym, że FB nie odpalałem w trybie bridge bo go nie znalazłem.

 

Otóż już piszę jak to zrobiłem, prawdopodobnie to samo można zrobić w 3.0 i nie będzie problemu z brakiem trybu bridge.

 

Na FB chodzącym w trybie NAT ustawiłem sobie stałe IP dla mac address portu WAN mojego routera który jest podłączony do portu LAN Funbox'a.

Dzięki temu zawsze dostaje on to samo lokalne IP. W FB ustawiłem też DMZ na ten lokalny IP!

Co prawda mój własny router jest nadal za NATem ale działa to tak jakbym przekierował wszystkie porty na to IP. Mój router ma swój NAT i tam dalej już moja sieć lokalna.

 

Działa na tym wszystko co powinno. Praktycznie efekt jest taki jakby FB pracował w trybie bridge. Chodzi wszystko co wymaga przekierowania portów (porty ustawiam oczywiście na własnym routerze, bo na FB są "wszystkie przekierowane"), publicznego IP (niestety zmiennego, ale to już wina Orange) itp.

Jeśli w FB 3.0 da się ustawić DMZ na wybrane wewnętrzne urządzenie podpięte pod LAN to problem jest rozwiązany.

 

Pisaliście także o problemie, że światłowód kończy się wam w metalowej szafce. Otóż to żaden problem. Światłowód można spawać (kosztuje to parę złotych za spaw) co pozwala go przedłużyć. Co więcej, jak nie macie znajomego ze spawarką to można kupić (np. w dipol.com.pl) szybkozłączki do światłowodów umożliwiające ich łączenie bez spawania. Wtedy można sobie kupując odpowiedni światłowód pociągnąć go po całym domu.


Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?

@r66 Ale to o czym piszesz (cytat niżej) nie ma sensu. Przeszkadza Ci miejsce zabierane przez konwerter, a chcesz używać Funboxa 3.0 w roli de facto konwertera? Przecież te urządzenie zabiera jeszcze więcej miejsca.

Dlaczego nie odłączysz Funboxa 2.0 od konwertera i nie zaczniesz używać własnego routera ? Podwójne NATowanie jest bez sensu.

Jeżeli chodzi o spawanie światłowodu, to nie bierzesz pod uwagę kucia w ścianach mimo przygotowanej infrastruktury ethernetowej. Peszle nie zawsze są/nie zawsze są drożne.


r66 napisał(-a):

Nie ukrywam, że konwerter światłowodowy zabiera potrzebne miejsce i podoba mi się rozwiązanie z wbudowaniem go do FB

 


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 11
  • 6
  • 0

Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?

Z tego co wiem, to aby podłączyć swój router do ONT, to musi on potrafić ustawiać VLANy, a większość domowych routerów nie ma takiej opcji.


Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?

@r66 Napisz jaki masz router.

@TomaszH Dużo TP-Linków ma taką opcję, jest ona ukryta pod IPTV. W innych routerach może być podobnie.


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 8
  • 1

Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?

Router mam starego Cisco (czyli linksys'a bo to z tych czasów kiedy Cisco firmowało linię konsumencką swoją marką) więc on nie ma nic z nowości. Mam go jeszcze z przed czasów światłowodu od Orange, a ten mam od samego początku (brałem udział w testach zanim wprowadzili ta usługę bo mieszkam obok centrali).

 

Podwójny NAT sam w sobie nie ma sensu, ale tak jak pisałem, dla mnie ze strony LAN'u tego nie widać. Co więcej, dzięki DMZ na IP drugiego routera, jak na nim mam przekierowane porty na poszczególne komputery w LAN'ie to mi wszystko działa co wymaga takiego rozwiązania.

 

Co do ilości urządzeń - to obecnie mam tak: konwerter---FB---Cisco. Jak zmienie na FB3.0-Cisco to liczba urządzeń spadnie o jeden i to chce uzyskać.

 

Nie mogę wywalić całkowicie sprzętu orange bo mam z niego też telewizję (i telefon IP, ale go nie używam), a nie da się tego zrobić przez router który mam.

 

Idealną sytuacją byłoby dla mnie kupno routera który miałby złącze światłowodowe, był mój własny, a do tego chodziła by na nim telewizja od orange. Jeśli taki istnieje to wywaliłbym wszystko inne - niestety na razie nie znalazłem takiego czegoś. Cena nie gra tu roli, liczy się żeby było mniej urządzeń.

 

 ---

 

aktualizacja. W międzyczasie doczytałem, że żadne urządzenie z portem światłowodowym nie zadziała, bo Orange "autoryzuje" tylko swoje urządzenia. A więc muszę mieć ONT jak to nazywacie. No to już mam.

Skoro go się nie pozbędę to chciałbym zastąpić FB i Cisco w takim razie jednym urządzeniem.

Musi on obsługiwać TV+VOD równocześnie. Pokazało się coś co tak będzie działać? TP-Link? Może jakiś Vigor nowy albo ASUS?

Skoro muszę mieć dwa urządzenia to nie robi mi różnicy czy będzie to ONT i mój router czy FB3.0 i mój router.

 

----

 

Wracając jeszcze do mojego pomysłu, który dobrze u mnie działa, czyli podwójny NAT z DMZ. Jeśli ktoś ma FB3.0 i chce własny router to chyba nie ma wyboru. Innego ONT nie podłączy z tego co wyczytałem i w bridge też nie przełączy. Ale skoro jest opcja DMZ to aż się prosi, żeby tak zrobić.

Z ciekawostek powiem, że jak sprzęt orange obsługuje rozwiązania typu No-IP to dobijając się za ich pomocą na nasze publiczne (ale niestety dynamiczne) IP można pomimo podwójnego NAT dobić się do dowolnego komputera w LAN czy wybranej na nim usługi - wystarczy przekierować port na naszym routerze, bo DMZ na sprzęcie orange reaguje jakby nasz router miał publiczne IP.

 


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 24
  • 9
  • 2

Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?

Brak możliwości ustawienia FB3 w tryb Bridge, nie ma takie opcji.......


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?

r66 slabo szukasz, bo nawet jest o tym wywód z 2015 roku.. ont + własny router działa ale musi mieć opcje z vlanami.

http://www.micrology.pl/2015/04/17/iptv-od-orange-ftth-na-wlasnym-routerze-zamiast-funbox-lub-livebo...

I kolejny link

https://trzepak.pl/viewtopic.php?t=51177

Chcieć to móc.