Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?

ROZWIĄZANE

Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?

Czy nowy Funbox 3.0 można ustawić w tryb bridge ? Tak, aby robił de facto tylko za ONT, dalej już do własnego routera  ?

Zmiana jest beznadziejna. Jeżeli nie da się tego zrobić, to dyskwalifikuje to internet z Orange na całej linii. Już lepiej zostać przy kablówce, która działa bardzo dobrze 🙂

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 8
  • 1

Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?

Przejrzałem sporą część tego tematu, całości nie dałem rady więc jeśli ktoś już odpowiedział na moje pytania to z góry przepraszam.

 

Z tego co przeczytałem w FB 3.0 nie da się ustawić trybu bridge. Sam mam FB 2.0, ale chce wymienić na 3.0 bo ten mój się notorycznie wiesza (stwierdzone przez serwis orange, przyznany do wymiany). Nie ukrywam, że konwerter światłowodowy zabiera potrzebne miejsce i podoba mi się rozwiązanie z wbudowaniem go do FB.

 

Obecnie używam własnego routera. Z tym, że FB nie odpalałem w trybie bridge bo go nie znalazłem.

 

Otóż już piszę jak to zrobiłem, prawdopodobnie to samo można zrobić w 3.0 i nie będzie problemu z brakiem trybu bridge.

 

Na FB chodzącym w trybie NAT ustawiłem sobie stałe IP dla mac address portu WAN mojego routera który jest podłączony do portu LAN Funbox'a.

Dzięki temu zawsze dostaje on to samo lokalne IP. W FB ustawiłem też DMZ na ten lokalny IP!

Co prawda mój własny router jest nadal za NATem ale działa to tak jakbym przekierował wszystkie porty na to IP. Mój router ma swój NAT i tam dalej już moja sieć lokalna.

 

Działa na tym wszystko co powinno. Praktycznie efekt jest taki jakby FB pracował w trybie bridge. Chodzi wszystko co wymaga przekierowania portów (porty ustawiam oczywiście na własnym routerze, bo na FB są "wszystkie przekierowane"), publicznego IP (niestety zmiennego, ale to już wina Orange) itp.

Jeśli w FB 3.0 da się ustawić DMZ na wybrane wewnętrzne urządzenie podpięte pod LAN to problem jest rozwiązany.

 

Pisaliście także o problemie, że światłowód kończy się wam w metalowej szafce. Otóż to żaden problem. Światłowód można spawać (kosztuje to parę złotych za spaw) co pozwala go przedłużyć. Co więcej, jak nie macie znajomego ze spawarką to można kupić (np. w dipol.com.pl) szybkozłączki do światłowodów umożliwiające ich łączenie bez spawania. Wtedy można sobie kupując odpowiedni światłowód pociągnąć go po całym domu.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

455 ODPOW. 455

Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 10
  • 10
  • 0

Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?

Przyznam że mnie równiez to bardzo interesuje. Mam swój router i pełną kontrolę nad wszystkim. Ostatnio u nas prężnie rozwija się światełko, co drugi dzień leżą ulotki w skrzynkach, dwa razy miałem wizytację osoby która proponowała podpisanie umowy. Marketing na maksa:) I w sumie jest OK bo wolę światło od kablówki ale...

Z rodziną mam ustawiony VPN (wspólne zasoby sieciowe) a na sprzęcie z Orange nawet nie ma o czym myśleć nad tunelem. Ponadto Operator musi sobie zdawać sprawę że  skoro inwestują w światłowody i szybkie łącza to oferta nie jest kierowana tylko dla statystycznego Kowalskiego a (przede wszystkim) dla bardziej wymagających klientów. W przypadku takiego podejścia do sprawy, zostanę na kablu i tyle.


Poziom 35, Ekspert Galaktyczny
  • 2850
  • 4793
  • 122

Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?

Myślę że temat dość świeży, aby cokolwiek gdybać. Sądzę że jak tylko dostępność tego typu routerów będzie większa, zaistnieje możliwość szerszej analizy tematu, chociażby oferta Orange Love w której są już dostępne. Domyślam się że gdy tylko oferta ta "rozwinie skrzydła", pytań tego typu będzie więcej i bedzie można odnieść się do zagadnienia. Instrukcje operatorsko-producenckie swoje, a życie jak zwykle swoje 🙂 Jak tylko Funboxy 3 trafią do większej ilości użytkowników, zaleje nas fala pytań dotycząca konfiguracji i możliwości tego konkretnego sprzętu.


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 6
  • 8
  • 0

Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?

Podbijam - gdyż jest to bardzo ważna kwestia.

 

Czy wersji 3.0 da się ustawić w tryb bridge (żeby robił tylko za urządzenie ONT), aby zastosować własny router?

Jak wyglądało to na wcześniejszej wersji 2.0?

Może można otrzymać tylko ONT?

Wolałbym na własną rękę routować połączenia we własnym w pełni odblokowanym urządzeniu niż kombinować z namiastką jaką dają urządzenia od Orange 😕


Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?

Wcześniej dostawałeś osobno router, a osobno ONT. Do ONT wpinałeś własny router, ustawiałeś VLAN i działało.


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 6
  • 8
  • 0

Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?

Obecnie rozdają FB 3.0.

Więc skoro mamy myśleć przyszłościowo to opcja zmiany bridge powinna być na porządku dziennym. 

np. Vectra nie ma z tym problemu.


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 6
  • 8
  • 0

Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?

Prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem jest wziąć (dogadać się) aby technicy przynieśli FB 2.0. Bo z 3.0 nic się nie zrobi, albo iść w stronę lokalnej alternatywy może nie FTTH ale równie (600Mb) jak nie szybsze (symetryczne).


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 10
  • 10
  • 0

Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?

No cóż... W takim razie poczekam aż coś wyjaśni się konkretnie. Nie mam ciśnienia ponieważ u mnie UPC ma dość porządną infrastrukturę.

 

Zapytam jeszcze - przy okazji - czy internet światłowodowy ma publiczne i stałe IP czy trzeba walczyć o ten drobiazg?

 

Czy da się zastąpić FB zwykłym routerem, np. takim na Tomato?


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 54
  • 29
  • 0

Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?

Słuchajcie. Też jestem tym zainteresowany, ale przeciez mozna zakupic wlasne urzadzenie ONT np to: http://www.tp-link.com.pl/products/details/cat-17_TX-6610.html#overview  i lecimy na swoim. Przy zamawianiu napewno wystarczy podac ze posiada sie wlasne urzadzenie ONT i wlasny router.


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 6
  • 8
  • 0

Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?

To rozwiązanie wydaje się OK.
Ale prawdą jest to że Orange jeśli chce być postrzegane za przodownika w nowych technologiach, bez zająknięcia powinno nam pozwolić zmienić ten cholerny tryb. Chyba że ich usługa jest adresowana wyłącznie do Kowalskich.

 

Zadzwonię i zapytam czy łaskawcy mają jeszcze stary FB 2.0 i oddzielny ONT. Jeśli nie to postaram się dowiedzieć czy jest szansa że inne urządzenie będzie działać w ich super sieci (np. powyższy TP-LINK TX-6610). Coraz mniej uśmiecha mi się te ich "światło".

 

AXD, z tym IPkiem 🙂 sądzę że nie dają. Przewaliłem dokumenty i słowem o tym nie ma.

 

Tak z ciekawości (fragment jednego z dokumentów)
Kara za brak terminowego zwrotu urządzeń oddanych Państwu do używania:
- modemu 300,00
- urządzenia ONT 400,00
HEHEHE ile ten ONT kosztuje że chcą doić po 400zł za spóźnienie? 🙂

 

PS To tak jak w moim mieście z Biker - sprawniej i taniej byłoby zabrać rower do domu i np. przebitą dętkę samemu załatać.