Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Funbox 2.0 mocno się nagrzewa

ROZWIĄZANE

Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 128
  • 469
  • 1

Funbox 2.0 mocno się nagrzewa

Witam

Mam pytanie odnośnie Funboxa 2.0. Jak pisałem w innym temacie, musiałem rozwiązać starą umowę i następnie podpisać nową, co wiązało się ze zmianą sprzętu. Wcześniej miałem takiego "pionowego" Funboxa, chyba wcześniejszy model, teraz dostałem tego 2.0 i nurtuje mnie to, że jest dość mocno nagrzany i nie wiem czy nie powinno tak być czy może ten model tak ma? Póki co nie wpływa to na funkcjonowanie, tzn. nie zrywa mi połączenia czy coś w tym stylu, po prostu taka obserwacja, że jest nagrzany, nagrzewa się od spodu i wiadomo, że także od góry. Oczywiście wiadomo, że każdy sprzęt będzie ciepły, tylko mam wrażenie że starszy model Funboxa się aż tak mi nie nagrzewał.

 

Przy okazji, by nie zakładać nowego tematu, mam takie pytanie odnośnie wyłączania Funboxa, dekodera, na listwie. Czy jest jakiś okres przez który się tego nie powinno robić po instalacji? Zapomniałem się spytać, a technik nic nie wspominał, ale coś kojarzę, że jak mi parę lat temu instalowano Funboxa, to technik mówił by przez jakiś czas (już nie pamiętam ile to miało być) nie wyłączać zasilania, by wszystko się coś tam dobrze porobiło (też już nie pamiętam co 🙂 ). Jest coś takiego, czy nie ma to żadnego znaczenia i można go wyłączyć?

 

I ostatnie pytanie, nie w temacie Funboxa, tylko dekodera. Czy w tym IWU-200, gdy zmienia się kanał i wchodzi się na nowy kanał normalne jest takie powiedzmy 1sekundowe zawieszenie? Potem wszystko dobrze działa, nic nie wiesza, nie zakłóca, ale przy tej zmianie, wskakuje na nowy kanał i obraz na 1-2sekundy się zatrzymuje, a potem rusza.

 

Będę wdzięczny za odpowiedzi

Pozdrawiam

 

 

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Funbox 2.0 mocno się nagrzewa

@Kamas21Wyłączanie ma wady i zalety. Zaletą jest odpoczynek dla sprzętu i restart urządzeń. Oszczędzasz energię w jakimś stopniu...Wada to to, że od nowa musi się wszystko zalogować do systemów, aktualizacje sprzętowe są wykonywane w nocy (ominą Cię wszystkie) i to, że w systemach widoczne są codzienne wieczorne przerwy, co zaciemnia obraz działania usługi przy uszkodzeniu.

Przegrzewanie sie sprzętu jest dość często obserwowane. Pomaga ustawienie go na czymś wyżej (podstawki), ale w momencie, gdy zacznie się "wieszać" należy jednak go wymienić.

Kable do aparatu telefonicznego (dla VoIP) czy do kompa możesz wyłączać (podpowiedz jaką masz usługę), bo one nie maja wpływu na działanie sprzętu.

Co zaś do tego mrożenia na 1 sekundę obrazu, to jest to normalny proces przy przełączaniu kanałów, bo to niestety odbywa się na serwerze gdzieś tam w świecie 🙂 To po naszemu określając  to czas przełączenia kanału i każdy dostawca ustawia to po swojemu. To taki okres, gdzie już nie masz poprzedniego, a jeszcze nie masz kolejnego..coś z tym trzeba zrobić, więc (tak mi się wydaje) zamiast czarnej nicości operator wstawił obrazek obrazu 🙂

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

44 ODPOW. 44

Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Funbox 2.0 mocno się nagrzewa

@Kamas21  ten wcześniejszy router jaki miałeś to był Livebox 1.0 i w pozycji stojącej mógł się faktycznie mniej nagrzewać niż Funbox 2.0 który teraz posiadasz jak i nowszy Funbox 3.0 nagrzewają się dość mocno ze względu na swoją konstrukcję i pozycję leżącą ale nie ma to zbytniego wpływu na działanie. Co do pytania o wyłączanie z sieci radzę pozostawić na razie w stanie czuwania gdyż router jak i dekoder przez pewien czas pobierają uprawnienia (dekoder) i nowe wersje softu (dekoder i router) a po odłączeniu z sieci mogą nie pobrać pełnych wersji i będą problemy w prawidłowym ich działaniu. I ostatnie pytanie co do przełączania kanałów to nie jest to normalne zachowanie dekodera, według mnie powinno działać to płynnie (na kanale 998 możesz wykonać diagnostykę czy wszystko działa dobrze), tu masz więcej na jego temat Dekoder Sagemcom IWU 200 | Orange Polska.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Funbox 2.0 mocno się nagrzewa

@Kamas21  ważne jest to, aby zapewnić wentylację i nie stawiać na nim i pod nim nic Nie może stać w szafce czy przysloniety książkami czy sprzętem grającym...

Przy miedzi jest tygodniowy proces stabilizacji łączą, przy fth nie...i można wyłączać, tylko po co?

Takie sekundowe zwidy są normalne


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 128
  • 469
  • 1

Funbox 2.0 mocno się nagrzewa

@slav72ten poprzedni modem, to był chyba Funbox tylko ten pierwszy, stojący. Pytam się odnośnie nagrzewania tego Funboxa 2.0, bo trochę mnie zaniepokoiło, że jest tak mocno nagrzany, wcześniejszy model tak się mocno nie nagrzewał, więc miałem wątpliwości czy to jest normalne czy może trafił mi się jakiś nie do końca sprawny model, ale rozumiem, że po prostu ta wersja ma taki urok. 

Ok, czyli przez jakiś czas nie będę wyłączał listwy zasilającej żeby wszystko dobrze się tam ułożyło.

Z kanałami na poprzednim dekoderze UHD88 nie miałem takiej sytuacji, kanały po przełączeniu od razu ruszały płynnie i nie miały tego sekundowego zawieszenia, tak więc znowu nie wiem czy to kwestia jakiegoś błędu i nie powinno tak być, czy tym razem taki jest urok tego nowego dekodera.

 

@agat13oczywiście nic nie postawiłem i nic nie mam zamiaru postawić na Funboxie. Zastanawiam się czy nie podłożyć mu czegoś pod te małe nóżki, by trochę go podnieść i żeby było więcej luzu i przewiewu pod spodem. Ten spód tak mocno grzeje, że jak go poniosę, to miejsce w którym stał jest ciepłe.  

Rozumiem, czyli tydzień na pewno zostawię wszystko włączone. Tzn. według Ciebie ogólnie nie ma sensu wyłączanie na noc? Jakoś taki mam nawyk, że starego Funboxa, dekoder, tv, po prostu wyłączałem na noc na listwie. Zawsze myślałem, że po co ciągnąć prąd jak się nie korzysta, a po drugie, że sprzęt trochę odpocznie (tutaj jak widzę jak się nagrzewa ten Funbox, to tym bardziej zastanawiam się czy wyłączanie mu dobrze nie zrobi). I jeszcze pytanie, rozumiem, że nie odłączać zasilania, nie odłączać kabla który idzie z gniazda oraz kabla łączącego dekoder z Funboxem, tak by się łącze ustabilizowało, a kabel do kompa i telefoniczny mogę odłączyć? Chodzi o to, że trochę mi się te kable poplątały, a chciałbym to jakoś ogarnąć i lepiej poustawiać.

Hmm, czyli tutaj widzę odmienne zdanie odnośnie tego zawieszania kanałów niż u slav72. Mnie to zatrzymanie obrazu po przełączeniu trochę irytuje, na wcześniejszym dekoderze tego nie było, ale pewnie to kwestia przyzwyczajenia.

 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Funbox 2.0 mocno się nagrzewa

@Kamas21Wyłączanie ma wady i zalety. Zaletą jest odpoczynek dla sprzętu i restart urządzeń. Oszczędzasz energię w jakimś stopniu...Wada to to, że od nowa musi się wszystko zalogować do systemów, aktualizacje sprzętowe są wykonywane w nocy (ominą Cię wszystkie) i to, że w systemach widoczne są codzienne wieczorne przerwy, co zaciemnia obraz działania usługi przy uszkodzeniu.

Przegrzewanie sie sprzętu jest dość często obserwowane. Pomaga ustawienie go na czymś wyżej (podstawki), ale w momencie, gdy zacznie się "wieszać" należy jednak go wymienić.

Kable do aparatu telefonicznego (dla VoIP) czy do kompa możesz wyłączać (podpowiedz jaką masz usługę), bo one nie maja wpływu na działanie sprzętu.

Co zaś do tego mrożenia na 1 sekundę obrazu, to jest to normalny proces przy przełączaniu kanałów, bo to niestety odbywa się na serwerze gdzieś tam w świecie 🙂 To po naszemu określając  to czas przełączenia kanału i każdy dostawca ustawia to po swojemu. To taki okres, gdzie już nie masz poprzedniego, a jeszcze nie masz kolejnego..coś z tym trzeba zrobić, więc (tak mi się wydaje) zamiast czarnej nicości operator wstawił obrazek obrazu 🙂


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Funbox 2.0 mocno się nagrzewa

@Kamas21  co do starego routera to masz rację Funbox 1 też był w pozycji stojącej, być może dlatego że była większa powierzchnia odkryta chłodzenie było lepsze, to samo obserwuję w moim Funboxie 6 praktycznie w ogóle się nie grzeje w porównaniu z poprzednim 3.0. Taki to już urok tych FB 2.0 i 3.0 (pozycja leżąca, małe otwory wentylacyjne, duże skupisko elementów elektronicznych wytwarzających ciepło na małej powierzchni). Co do odcinania zasilania, to tak jak mówiliśmy z @agat13 , ja osobiście nie odłączam routera ani dekodera od prądu (aktualizacje, przesłanie uprawnień głownie nocą), kabel od kompa i od telefonu możesz śmiało odłączyć. Dekodera od Orange nie posiadam (kiedyś miałem okazję testować go i być może ale nie przypominam sobie były te jak to określiłeś chwilowe zamrożenia). Osobiście posiadam dekoder Ultrabox 4K od C+ i tu czegoś takiego nie obserwuję.


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 128
  • 469
  • 1

Funbox 2.0 mocno się nagrzewa

@agat13A te aktualizacje sprzętowe nie wgrają się po ponownym podłączeniu do zasilania, wgrywają się tylko w nocy, a jeśli się nie wgrają to przepadają? Szczerze mówiąc nigdy o tym nie słyszałem, takie aktualizacje są częste?

Aktualna usługa jaką mam to pakiet Love.

Ciekawe z tym zatrzymaniem obrazu, tak jak pisałem w poprzednim dekoderze Orange tego nie było, choć może faktycznie dłużej był ciemny ekran podczas przełączania, trudno mi to teraz stwierdzić. Teraz też jest chwilę czarny ekran, następnie to sekundowe zawieszenie z kanału na który przerzucam, a potem już wszystko idzie płynnie.

 

A tak mnie jeszcze dziś zaciekawiło, dziś miałem taką sytuację, że usłyszałem piknięcie telefonu stacjonarnego, tak jak to ma miejsce gdy wcześniej odcięło zasilanie, a teraz zostało przywrócone. Poszedłem sprawdzić co jest grane i faktycznie telefon był rozłączony, na funboxie na czerwono była dioda internetu, reszta zielona, po chwili wskoczyła na zieloną i telefon też zaskoczył. Nie było jednak żadnej awarii prądu, więc nie wiem czy to funbox sam się zresetował? Nie pamiętam by coś takiego działo się w poprzednim modelu, aczkolwiek tak jak pisałem, wyłączałem codziennie, a tutaj idzie bez przerwy. Różnica taka, że jeśli idzie o prędkość internetu, to w testach pokazuje mi dość spory skok w stosunku do wcześniejszych pomiarów.


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21542
  • 173

Funbox 2.0 mocno się nagrzewa

@Kamas21bez przesady z tymi aktualizacjami. Te które wymagają czasu do sciągnięcia zdarzają się raz na kilka lat. Wystarczy upwenić się że ma się wersje aktualne i można wyłączać. Start modemu to kilka minut, dekodera chyba minimalnie krócej. Internet jest mi potrzebny 24/7 więc modemu nie wyłączam ale dekoder owszem, wyłączam raz dziennie.

U mnie ani na IWU200 ani na ICU100 nie mam żadnych opóźnień przy przełączaniu kanałów "po numerkach" na pilocie.


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 128
  • 469
  • 1

Funbox 2.0 mocno się nagrzewa

@j131te aktualizacje można sprawdzać na swoim koncie Orange?

Hmm, no to z tym dekoderem to już sam nie wiem. Tzn. to nie jest opóźnienie, po prostu taki zawias, zatrzymanie obrazu. Przełączam kanał, chwila czarny obraz, na sekundę wskakuje zatrzymany obraz tego kanału, który właśnie puściłem, a potem idzie już płynnie.


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Funbox 2.0 mocno się nagrzewa

@Kamas21  jeśli masz odłączony router i dekoder od zasilania, a w tym czasie zdarzy się aktualizacja bądź przesłanie uprawnień to sprzęt pobierze je później po ponownym załączeniu, ja pisałem że nie odłączam gdyż tak jak kolega @j131  potrzebuję dostępu do neta 24h, a mojego dekodera nie wyłączam z przyzwyczajenia (w nocy w stanie czuwania). Aktualizacje nie są częste, np. FB 6 wymieniłem w styczniu i od tej pory były 3 aktualizacje. Z tym IWU 200 to jak  Ci nie przeszkadza to daj sobie spokój. Informacji o aktualizacjach nie ma na koncie MO, w routerze możesz je sprawdzić wchodząc w menu konfiguracyjne klikając "wsparcie" i "aktualizacja oprogramowania".